RİZE HABERLERİ

Rize’de 18 farklı bölgede 'mineralli su' tespit edildi

DHA
14.09.2019 - 10:14 |Son Güncelleme :
DHA

Arzu ERBAŞ/RİZE (DHA)- RİZE’de jeotermal kaynak ve doğal mineralli sularının tespit edilmesi için başlatılan çalışmalar olumlu sonuç verdi. Çalışmalar kapsamında, 18 farklı bölgede mineralli su tespit edildiği belirtildi. 

Rize İl Genel Meclis Başkanlığı’nın turizm ve ekonomik açıdan kente fayda sağlaması amacıyla doğal mineralli suların tespiti için başlattığı çalışma olumlu sonuç verdi. Çalışmalar sonucu, 18 farklı yerde doğal mineralli su tespit edildi. Sulardan numunelerin alınmaya başlandığı ve çalışmaların yıl sonuna kadar devam edeceği belirtildi.

İl Genel Meclis Başkanı İbrahim Türüt, Rize ve ilçelerinde tespit edilen maden sularının inceleme işlemlerinin yıl sonuna kadar devam edeceğini belirterek “Sağlık açısından faydalı olan sularımızın turizm ve ekonomik açıdan markalaşmasını sağlamak amacıyla ilimiz sınırları içerisinde bulunan maden sularının yerlerinin belirlenip analizlerinin yapılması için çalışmaları başlatmış bulunuyoruz. Bu çalışmalar doğrultusunda Rize ili ve ilçelerimizde toplam 18 adet mineralli su tespiti yapılmış olup bir taraftan numune alma işlemleri devam etmektedir diğer taraftan da alınan numunelerin Samsun Halk Sağlığı Laboratuvarına gönderilip analizlerinin yapılması sağlanmaktadır. Yıl sonuna kadar devam edecek bu inceleme ve analizler sonucunda Rize’mizin yer altından fışkıran bu madeninden en üst seviyede faydalanabilmek ve Rize’mize ait maden suyu markası oluşturulup şişelenebilir olanları Rize ekonomisine katkı olarak ülkemize kazandıracağız. Sağlık yönünden faydalı olup da şişelenmeye uygun olmayan sularımızı ise turizme katkı sağlaması için tanıtım çalışması yapacağız. Rize’mize hizmet noktasında ne gerekiyorsa yapmak için çaba sarf ediyoruz" dedi.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Rize haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Rize ilinden Rize’de 18 farklı bölgede 'mineralli su' tespit edildi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Eylül 2019 tarihinde saat 10 14’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Rize’de 18 farklı bölgede 'mineralli su' tespit edildi haberi güncellenecektir.

RİZE NAMAZ VAKİTLERİ

19 Ekim 2019, Cumartesi
 • İmsak
  05:00
 • Güneş
  06:25
 • Öğle
  12:08
 • İkindi
  15:10
 • Akşam
  17:42
 • Yatsı
  19:01
Sayfa Başı