RİZE HABERLERİ

Çaykur'a kontenjan tepkisi

DHA
30.08.2019 - 08:43Son Güncelleme :
DHA

RİZE, (DHA) - DOĞU Karadeniz'de başlayan 3'üncü sürgün yaş çay hasat döneminde Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü’nün (ÇAYKUR) uyguladığı dekara 50 kilogram kontenjan üreticilerin tepkisine neden oluyor.

Doğu Karadeniz'de Rize, Trabzon, Artvin ve Giresun illerinde 3'üncü sürgün yaş çay hasat dönemi başladı. Çay bahçelerine giren üreticiler yaş çay hasadı yapıyor. ÇAYKUR uyguladığı dekara 50 kilogram kontenjan üreticilerin tepkisine neden oldu.

Topladığı çayı ÇAYKUR’a ait Akarsu1 alım yerine getiren üretici Bayram Dinç " ÇAYKUR 3’üncü sürgünde yeni bir uygulamaya geçti. Çay başlamadan, fabrikalar boşken 50 kilo kontenjan ile çay alıyor. Ben dün 400 kilo çay getirdim. 250 kilosunu aldı, 150 kilosu kaldı, buraya serdim. ÇAYKUR’u aradım sosyal medyadan milletvekillerine yazdım. Ben diyorum ki 'anayasaya aykırıdır bu durum'.  ÇAYKUR, fabrikaları boşken çaya kontenjan koyamaz. Kontenjan koyuyorsa bunun gerekçelerini açıklamalı. Alım yeri boş, fabrikalar boş, ÇAYKUR çay almıyor. Burada Rizeli çok sessiz kalıyor. Bu çok ciddi bir olay. ÇAYKUR’un tarihinde ilk defa 3’üncü sürgünde böyle bir olay yaşanıyor. Genel Müdürlük bunu niye yaptığını açıklasın. Hangi kanuna dayanarak bunu uyguluyor? Taze çay alalım, kaliteli çay alalım diyorlar. İşte ben getirdim taze çay, alım yerinde duruyor” dedi.

Üretici  Mustafa Karaosman da bölgede bir kişinin çay topladığını belirterek  onun çayının da alım yerinde kaldığını söyledi. Karaosman "Çaykur çayımı niye almıyor?  Ekmeğim bu, niye almıyorsun, ben ne yiyeceğim. Bu yörede tek kişi çay topladı, onun çayı da burada kaldı. Birinci gün 50 kilodan çay mı alınır ? Bu çayın sahibi olması lazım. Dünden beri toplanmış bu çay burada kuruyor. Çayın sahibinin bulunmasını istiyoruz” açıklamasında bulundu.

Bölgede üreticilerin Çaykur'un uygulamalarına tepkileri artıyor. Üreticiler Çaykur yöneticilerinin açıklama yapmasını bekliyor. 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Rize haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Rize ilinden Çaykur'a kontenjan tepkisi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Ağustos 2019 tarihinde saat 08 43’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Çaykur'a kontenjan tepkisi haberi güncellenecektir.

RİZE NAMAZ VAKİTLERİ

18 Eylül 2019, Çarşamba
 • İmsak
  04:28
 • Güneş
  05:54
 • Öğle
  12:17
 • İkindi
  15:46
 • Akşam
  18:31
 • Yatsı
  19:51
Sayfa Başı