OSMANİYE HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Yoğun bakım hemşireliği sertifikalı eğitim programı başladı

DHA
06.09.2019 - 09:54Son Güncelleme :
DHA

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA) - OSMANİYE İl Sağlık Müdürlüğüne bağlı olarak hizmet veren Devlet Hastanesi bünyesinde ilk kez Yoğun bakım hemşireliği sertifikalı eğitim programı başladı. İl ve farklı illerden gelen 12 hemşirenin katılımı ile gerçekleştirecek olan eğitimler 2 Eylül - 11 Ekim tarihlerini kapsayan 6 haftalık bir teorik ve pratik eğitim olarak planlandığı belirildi.
Dünyada ilk kez 1929 yılında beyin cerrahi hastalarını post-op değerlendirilmesi için 3 yataklı yoğun bakım ünitesi kurulduğunu belirten İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Öznavruz, "Ülkemizde ise ilk defa 1959 yılında Haydar Paşa Numune Hastanesinde Dr. Cemalettin Öner tarafından batılı tarzda 4 yataklı bir yoğun bakım ünitesi kurulmuştur. İlimizde hizmet veren Osmaniye Devlet Hastanesi 400 yatak kapasitesinde olup; aktif olarak kullanılan 11 yataklı koroner yoğun bakım, 11 yataklı cerrahi yoğun bakım, 11 yataklı dahili yoğun bakım, 19 yataklı yenidoğan yoğun bakım, 5 yataklı KVC yoğun bakım, 5 yataklı çocuk yoğun bakım  üniteleri olarak toplamda 62  adet yoğun bakım  yatağı  mevcuttur" dedi.
Sağlık hizmetlerinin sürekli değişim ve gelişim halinde olduğunu vurgulayan Öznavruz, "Bu süreçte en çok hemşirelerin rolü yer almaktadır. Kritik hastaların ayrı bir bölümde değerlendirilmesi gerekmektedir diyerek ilk yoğun bakım ünitesi oluşturma fikrinin yine bir hemşire tarafından ortaya atıldığını yapılan araştırmalarda görmekteyiz. Hemşireler yoğun bakımın en önemli öğesidirler. Sağlık personeli değişen ve gelişen sağlık hizmetleri konusunda bilgilenmek ve verimli olabilmek için sağlık tesislerinde özellik arz eden  birim ve alanlarda belirlenen  esaslar   çerçevesinde yetki belgesi alarak hizmet sunabilmektedir. Yoğun bakım hemşireliği karmaşık ve yaşamı tehdit edici problemleri olan hastaların bulunduğu çalışma alanıdır. Yoğun bakım hemşiresi; hastaları  sürekli izlemek, kaliteli ve ileri yoğun bakım  tedavilerini uygulamak, hasta ve yakınlarıyla terapötik ilişki kurmak, koruyucu ,  iyileştirici  ve  rehabilite edici  girişimleri  uygulamaktan  sorumludur" diye bilgi verdi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Merkez haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Merkez ilinden Yoğun bakım hemşireliği sertifikalı eğitim programı başladı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 06 Eylül 2019 tarihinde saat 09 54’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yoğun bakım hemşireliği sertifikalı eğitim programı başladı haberi güncellenecektir.

OSMANİYE NAMAZ VAKİTLERİ

18 Eylül 2019, Çarşamba
 • İmsak
  04:51
 • Güneş
  06:12
 • Öğle
  12:34
 • İkindi
  16:04
 • Akşam
  18:47
 • Yatsı
  20:02
Sayfa Başı