OSMANİYE HABERLERİMERKEZ HABERLERİ

Otizm spektrum bozukluğu tarama ve takip programı eğitimi

DHA
09.10.2019 - 11:49 |Son Güncelleme :
DHA

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA) - OSMANİYE'de, aile hekimleri, aile sağlığı çalışanları, toplum sağlığı merkezi ve ilçe sağlık müdürlüğü başkanları ile koordinasyonda görevli personele yönelik Otizm Spektrum Bozukluğu Tarama ve Takip Programı konusunda eğitim verildi. Osmaniye Devlet Hastanesi Toplantı Salonunda ki eğitimler, Sağlığı Hizmetleri Başkanlığına bağlı Ruh Sağlığı Birimi koordinasyonunda görevli Uzman Zübeyde Gündede ve Osmaniye Devlet Hastanesinde görevli Çocuk Psikiyatri Uzmanı Dr. Orçun Demir tarafından sunuldu.
İl Sağlık Müdürü Dr. Hasan Öznavruz, amaçlarının, bireylerin doğduğu andan itibaren izlemlerinin yapılabildiği aile sağlığı merkezlerinde otizm riski bulunan olguları erken dönemde tespit etmek ve tanı, tedavi ve rehabilitasyon zincirinin kurulmasını sağlamak olduğunu belirtti. Çocukların hastalıklardan korunması, aşılanması kadar gelişimlerinin desteklenmesi, olası risklerin erken dönemde tespiti ve yönlendirilmesinin de oldukça önemli olduğuna dikkat çeken Öznavruz, "Aile hekimliği nüfusuna kayıtlı 18-36 ay arasındaki tüm çocukların Otizm risk faktörleri bakımından değerlendirilmesini ve riskli olguların yönlendirilmesi ve takiplerini kapsamaktadır. Otizm konusunda farkındalığın artırılması, erken teşhis ve tedavinin yaygınlaştırılması hedeflenmiştir. Yapılan değerlendirmelerle çocukların hayatlarında anlamlı farklar yaratabilir ve toplumsal hayata katılımlarını sağlayarak sağlıklı bireyin gelişimini destekleyebiliriz."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Merkez haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Merkez ilinden Otizm spektrum bozukluğu tarama ve takip programı eğitimi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Ekim 2019 tarihinde saat 11 49’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Otizm spektrum bozukluğu tarama ve takip programı eğitimi haberi güncellenecektir.

OSMANİYE NAMAZ VAKİTLERİ

19 Ekim 2019, Cumartesi
 • İmsak
  05:18
 • Güneş
  06:38
 • Öğle
  12:25
 • İkindi
  15:32
 • Akşam
  18:03
 • Yatsı
  19:17
Sayfa Başı