OSMANİYE HABERLERİMERKEZ HABERLERİ

Ekim'de3 635 kişi TYP Kapsamında işbaşı yapacak

DHA
01.10.2019 - 15:21Son Güncelleme :
DHA

İbrahim EMÜL/OSMANİYE, (DHA) - ÇALIŞMA ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürü Ahmet Altunkaynak, "2019 İstihdam Seferberliği" kapsamında, yılın ilk sekiz ayında 4 bin 740 işsizin işe yerleştirildiğini, bunun yanında çekilecek noter kurası ile ekim ayının ilk haftasında il genelinde toplamda 635 kişiye Toplum Yararına Programlar (TYP) kapsamında işbaşı yaptırılacağını söyledi. Osmaniye Gazeteciler Cemiyeti ziyaretinde basın mensuplarına İŞKUR'un çalışmalarını anlatan Müdür Altunkaynak, bu kapsamda 635 işsizin 9 ay boyunca asgari ücret ile çalışacaklarını ifade etti.
İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinde bakım, onarım temizlik görevlisi ile güvenlik görevlisi olarak çalışacak 635 kişinin, 85'inin güvenlik görevlisi ve 550 kişinin ise temizlik görevlisi olarak hizmet vereceklerini anlatan Altunkaynak, "Kurum olarak işsizleri iş ile buluşturmanın yanında İş ve Meslek Danışmanlığı, İş Kulübü hizmetleri, İşsizlik Sigortası Ödeneği, Kısa Çalışma Ödeneği, Ücret Garanti Fonu Ödemeleri, Meslek Edindirme Kursları ve Çalışma İlişkileri Servisimiz ile vatandaşlarımıza hizmet vermekteyiz. Engelli istihdamının artırılmasına yönelik olarak, elli ve üzeri işçi çalıştıran işyerlerinde, engelli işçi istihdamının sağlanması için belirlenen gün ve saatte İşveren ve İŞKUR birlikteliğinde mülakatlar yapılmaktadır. 2019 yılı Ocak-Ağustos dönemlerinde toplam 121 engelli kardeşimiz istihdam edilmiştir." dedi.
İŞGÜCÜ YETİŞTİRME KURSLARINA 4 BİN 797 KİŞİ kATILDI
İşgücü Yetiştirme Kursları kapsamında 613 adet Kurs ve Programa; 2 bin 442 erkek ve 2 bin 355 bayan olmak üzere toplamda 4 bin 797 kişi katılarak sertifika ve belgelerini aldığını aktaran Altunkaynak, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Girişimcilik eğitimi kapsamında düzenlenen 12 programa 278 kursiyer katılarak Girişimcilik sertifikalarını almışlardır. Bunlardan bir kısmı aldıkları belgeler ile işyeri açarak hem iş sahibi oldular hem de istihdama katkı sağladılar. Çalışma İlişkileri Servisimiz ile İşçi ve İşveren arasındaki uyuşmazlık konularını incelemekte ve gerekli yönlendirmeleri yapmaktayız. 2019 yılının ilk sekiz ayında Alo 170 işçi şikayet ve istek hattı üzerinden gelen toplam 687 adet şikayet ve istek dilekçesi incelenerek gerekli işlemler yapılmıştır. İşsizlik sigortası ödeneği kapsamında başvuranların içinden 3 bin 205 kişiye en az 6 ay süreyle çalışmadıkları süre için İşsizlik Ödeneği bağlanmıştır. 16 işverenimiz Kısa Çalışma Ödeneğine başvuru yapmış ve çalıştırdıkları 446 kişi kısa çalışma ödeneğinden faydalanmıştır. Çalışan işçiye hak kazanması halinde yapılan bir diğer ödenek olan Ücret Garanti Fonu kapsamında 383 kişiye ödeme yapılmıştır. Doğum sonrası analık hali izninin bitiminden itibaren çocuğunun bakımı ve yetiştirilmesi amacıyla haftalık çalışma süresinin yarısı kadar ücretsiz izin verilmiş olan kişilerin çalışmadıkları süre için verilen Yarım Çalışma Ödeneğinden 27 kişi faydalanmıştır."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Merkez haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Merkez ilinden Ekim'de3 635 kişi TYP Kapsamında işbaşı yapacak hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Ekim 2019 tarihinde saat 15 21’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ekim'de3 635 kişi TYP Kapsamında işbaşı yapacak haberi güncellenecektir.

OSMANİYE NAMAZ VAKİTLERİ

16 Ekim 2019, Çarşamba
 • İmsak
  05:17
 • Güneş
  06:36
 • Öğle
  12:26
 • İkindi
  15:35
 • Akşam
  18:06
 • Yatsı
  19:20
Sayfa Başı