NİĞDE HABERLERİ

Milletvekili Gürer: Asırlık ağaç kurtarıldı

DHA
27.10.2018 - 12:56Son Güncelleme :
DHA

 Ali KADI/NİĞDE,(DHA)-CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Balcı köyünde ‘Anıt Ağaç’ kapsamına aldırdığı 500 yıllık kestane ağacının, koruma altına alınması ve çevre düzenlemesinin sağlanması için başlattığı girişimler sonuç aldı.

Nevşehir Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu tarafından tescil edilen 5 asırlık Anadolu kestanesi, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nce koruma altına alındı. Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 15 yıl uğraş verdikten sonra, 2016 yılında anıt ağaç olarak tescil ettirdiği 500 yıllık kestane ağacının, çevre düzenlemesinin sağlanması, tanıtımının yapılması ve bölgeye kolay ulaşılabilmesi için yapılacak çalışmalar konusunda yetkilileri göreve davet etmişti.

Nevşehir Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonunun incelemeleri sonucunda ‘Anadolu Kestanesi’ cinsi olarak tescil edilen ve gövde çapı 5 metreye ulaşan kestane ağancın Niğde bölgesinde tescilli tek ağaç olduğunu belirten Gürer, Balcı (Cücü) köyündeki kestane ağacının koruma altına alınmasına rağmen korunmadığını belirtmişti.  Gürer, 15 yıllık mücadele sonucunda önce anıt ağaç olarak tescil ettirdiği 5 asırlık kestane ağacının, korunması için başlattığı girişimden de sonuç almış olmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Niğde haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Niğde haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Milletvekili Gürer: Asırlık ağaç kurtarıldı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı