NİĞDE HABERLERİMERKEZ HABERLERİ

Niğde Ziraat Odası: Borçlar 5 yıl vadeyle yapılandırılmalı

DHA
22.11.2019 - 15:40 |Son Güncelleme :
DHA

Ali KADI/NİĞDE,(DHA)- NİĞDE Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, çiftçilerin borcunun 1 yıl ertelenmesinin yeterli olmadığını, borçların en az 5 yıl vadeyle yapılandırılması gerektiğini savundu.
Kentte son yıllarda yaşanan doğal afetler nedeniyle üretim alanlarında hastalık ve zararlıların arttığını söyleyen Ziraat Odası Başkanı Veli Kenar, çiftçinin girdi fiyatlarının yükselmesinin yanı sıra rekoltenin de azalmasıyla borçlarının biriktiğini, ödeyemez hale geldiğini iddia etti. Başkan Kenar, "Çiftçilerimize 1 yıllık borç erteleme kararı çıkarılsa da afetlerin arka arkaya yaşanması kredi borçlarının ödenmesinde çözüm üretmekte yetersiz kalmıştır. Çiftçimizin özel banka ya da firma borçları yapılandırma kapsamında değil. Bu yapılandırma dar tutularak  Ziraat Bankası ve tarım kredi kooperatiflerine olan tarımsal kredi borçlarını kapsıyor. Çiftçilerimizin kredi borçlarının yaklaşık yüzde 36,7'si Ziraat Bankası ve tarım kredi kooperatifleri dışındaki bankalara bulunuyor. Ayrıca, çiftçimiz icra takibine düşmemek için Ziraat Bankası'na olan borçlarını cari faiz üzerinden yapılandırmaktadır" dedi.
'5 YIL VADEYLE YAPILANDIRILMALI'
Çiftçilerin tüm bankalara olan borçlarının faizleri silinmek suretiyle en az 5 yıl vadeyle yapılandırılması gerektiğini kaydeden Kenar, "Üreticilerimiz bu sezon bahar mevsiminde yaşanan doğal afetler sonucu borç yapılandırma kapsamına alınmış ancak çoğunluğu kredi yapılandırma kapsamı dışında tutulmuştur. Ekim, kasım ve aralık ayları içerisinde ödemesi bulunan çiftçilerimizin borçları gerek doğal afetlerden dolayı gerekse ürünlerin satılamamasından dolayı kredi borçları bulunmaktadır. Üreticimizin bu sezonki kredi borcunun yanı sıra, çıkarılan yapılandırmaya şartları uygun bulunmadığı için başvuramayan, borçları geçmişte ertelenen ya da 2019 yılında afet yaşayan çiftçilerimizin borçları da bulunmaktadır.  Tüm borçların bir hasat sezonunda ödenebilmesine imkan yoktur. Erteleme ve yapılandırma faizsiz olarak yapılmalıdır" diye konuştu.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Merkez haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Merkez ilinden Niğde Ziraat Odası: Borçlar 5 yıl vadeyle yapılandırılmalı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 22 Kasım 2019 tarihinde saat 15 40’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Niğde Ziraat Odası: Borçlar 5 yıl vadeyle yapılandırılmalı haberi güncellenecektir.

NİĞDE NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2019, Perşembe
 • İmsak
  06:13
 • Güneş
  07:40
 • Öğle
  12:40
 • İkindi
  15:08
 • Akşam
  17:29
 • Yatsı
  18:51
Sayfa Başı