NİĞDE HABERLERİMERKEZ HABERLERİ

İl Sağlık Müdürlüğü'nden soba zehirlenmelerine karşı uyarı

DHA
01.11.2019 - 17:10 |Son Güncelleme :
DHA

Adnan ÇELEBİ/NİĞDE,(DHA)- NİĞDE İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç, yaklaşan kış mevsimi öncesi yanlış kullanım ve ihmal yüzünden soba, şofben, baca zehirlenmelerine karşı uyarılarda bulunarak, alınması gereken tedbirler hakkında bilgiler verdi.
Her yıl bilinçsiz, yanlış kullanım ve ihmal nedeniyle soba, şofben, baca zehirlenmeleri yaşandığına dikkat çeken  İl Sağlık Müdürü Dr. Dursun Koç, bu tarz olayların alçak basınçlı havalarda tehlikeli boyutlara ulaştığını belirtti.
Lodos nedeniyle her yıl onlarca kişinin özellikle sobadan sızan karbonmonoksit gazı ile zehirlendiğini anlatan Müdür Dr. Koç, "Karbonmonoksit zehirlenmeleri sıklıkla kapalı ortamlarda açık ocaklar, bacası çekmeyen soba, şofben ve bacasız gaz sobalarında yakıtın iyi yanmaması nedeniyle meydana gelir. Zehirlenmelerde kısa süre içerisinde tıbbı müdahale yapılmazsa ölümle sonuçlanabilir. Özellikle alçak basınçlı lodoslu havalarda ölüm olaylarında artış görüldüğü için bacalar standartlara uygun değilse alçak basınçlı havalarda soba yakılmamalı ya da gece yatarken mutlaka tam olarak söndürülmelidir. Soba borularının birbiriyle birleştirilmesinde hava ve baca gazı sızdırmazlığı sağlanmalı, sobanın bulunduğu yer sürekli havalandırılmalıdır. Bacalar standartlara uygun ve yalıtımlı olmalı, düzenli olarak temizletilmelidir" dedi.

'BACAYI ÇATIDAN YÜKSEKTE TUTUN'
Soba dumanının geri tepmesini önlemek için bacaların çatıdan 1 metre daha yüksekte olmasının sağlanması gerektiğine dikkat çeken Müdür Dr. Koç, "Aynı zamanda bacanın ucuna baca şapkası mutlaka takılmalıdır. Tekniğine uygun imalatı, temizliği ve bakımı yapılmayan bacalar zehirlenmelere ve yangınlara neden olur. Bacalar, kömür gibi fazla miktarda is bırakan yakıt kullanıldığı takdirde 2 ayda bir, diğer yakıtlar (sıvı ve gaz gibi) kullandığı takdirde ise 3 ayda bir temizlettirilmelidir. Çökme veya yangın tehlikesinin bulunduğu durumlarda hemen sağlık ve itfaiye ekiplerine haber verilmelidir."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Merkez haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Merkez ilinden İl Sağlık Müdürlüğü'nden soba zehirlenmelerine karşı uyarı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Kasım 2019 tarihinde saat 17 10’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İl Sağlık Müdürlüğü'nden soba zehirlenmelerine karşı uyarı haberi güncellenecektir.

NİĞDE NAMAZ VAKİTLERİ

13 Kasım 2019, Çarşamba
 • İmsak
  05:48
 • Güneş
  07:12
 • Öğle
  12:30
 • İkindi
  15:15
 • Akşam
  17:39
 • Yatsı
  18:57
Sayfa Başı