NİĞDE HABERLERİMERKEZ HABERLERİ

Doğu Türkistan'ın sorunları, Niğde'de ele alındı

DHA
01.12.2019 - 14:05 |Son Güncelleme :
DHA

Andaç ARSLANPAY/NİĞDE,(DHA)- NİĞDE Ömer Halisdemir Üniversitesi Türk Dünyası Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürlüğü (TÜDAM) ve Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Bölüm Başkanlığı tarafından “Doğu Türkistan’ın Güncel Meseleleri” başlıklı konferans düzenlendi.

Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu'nda düzenlenen Doğu Türkistan’ın Güncel Meseleleri Konferansı'na, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlyas Gökhan, TUDAM Müdürü Prof. Dr. Hikmet Koraş, akademik personel ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Konferansta konuşan Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Adem Öger, Doğu Türkistan’ın güncel sorunları, ana dilde eğitim, din ve inanç mirası, kültürel mirası koruma ve yaşatma konularını ele aldı.

Doğu Türkistan coğrafyasındaki Uygur, Kazak ve Kırgız Türkleri'nin ana dillerinde eğitim almalarının yasaklandığını, bunun daha ötesine geçilerek 2016 yılından bu yana Uygur Türkçesi ve diğer lehçeler ile ilgili mevcut eserlerin ortadan kaldırılmaya başlandığını belirten Doç. Dr. Öger, din ve inanç özgürlüğünün kısıtlandığını, özellikle Müslüman Uygurların takibe alınarak evlerinde dahi ibadet etmelerinin engellendiğini, son yıllarda camilerin yıkıldığını, İslam inancına dair sembollerin ve ritüellerin ortadan tamamen kaldırmanın amaçlandığını vurguladı.

Konferansın sonunda Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlyas Gökhan ve TUDAM Müdürü Prof. Dr. Hikmet Koraş tarafından konuşmacı Doç. Dr. Adem Öger’e teşekkür belgesi ve plaket verildi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Merkez haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Merkez ilinden Doğu Türkistan'ın sorunları, Niğde'de ele alındı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Aralık 2019 tarihinde saat 14 05’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Doğu Türkistan'ın sorunları, Niğde'de ele alındı haberi güncellenecektir.

NİĞDE NAMAZ VAKİTLERİ

01 Aralık 2019, Pazar
 • İmsak
  06:05
 • Güneş
  07:31
 • Öğle
  12:35
 • İkindi
  15:08
 • Akşam
  17:29
 • Yatsı
  18:50
Sayfa Başı