MUĞLA HABERLERİ

Basın Parkı açıldı

DHA
10.01.2020 - 15:14 |Son Güncelleme :
DHA

MUĞLA'nın Menteşe ilçesinde 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Basın Parkı açılışı gerçekleştirildi.

Muğla Gazeteciler Cemiyeti ve Menteşe İlçe Belediye Başkanlığı işbirliğinde 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle Basın Parkı açılışı gerçekleştirildi. Açılışa, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Osman Gürün, CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, Menteşe Belediye Başkanı CHP'li Bahattin Gümüş, Muğla Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Süleyman Akbulut, Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cem Kaytan ve basın mensupları katıldı.

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, parkın eksiklikleri bulunduğunu belirtip, "10 Ocak olduğu için açılışı gerçekleştirmek istedik. Bu park sizin parkınız olacak. Burada çok değerli gazetecilerimizin isimleri yaşayacak ve resimleri yer alacak. Daha sonra burayı sizlerle konuşarak çay bahçesi haline getireceğiz. Büfesini yapacağız. Büyük önderimiz Atatürk'ün elinde gazete okurken bir resmi var. Onun heykelini yapacağız. Burası sizlerin, bu parkı çok daha iyi hale getireceğiz" dedi.

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün şunları söyledi:

"Cumhuriyetin kurulma döneminde ve milli mücadelede Atatürk'ün en önem verdiği konulardan birisi basındı. Cumhuriyetin kuruluş dönemlerinde de basın, ülkenin cumhuriyet değerlerini öğrenmesi ve ona sahip çıkması için çok önemli katkıda bulunmuş. Cumhuriyet tarihinde demokrasi ilkelerinin ülke yurttaşlarına anlatılması açısından çok değerli katkıları olmuş. Fakat son zamanlarda bu konuda önemli bir tartışma var. Çünkü basın mensubunun özgür olması, tarafsız olması, halkın yararına yöneticilerle halkın yararına köprü olması ve olumlu eleştirilerde bulunan haberi tam olarak veren, yorumu iç sayfada yapan bir anlayışla halkın bilgilendirilmesini sağlaması gerekiyor. Ama şuanda geldiğimiz noktada gerçekten basının hali hiç bu tarif edilen duruma uygun değil. Basın bu haliyle gittikçe halkın gözünde güven duygusunu kaybetmeye devam ediyor. Ama halkın basına güvenmesi, haberin doğru, tetikçilik yapmadan, birilerinin borazanı olmadan halka bilgi veriyor olması lazım. Bu nedenlerle son zamanlarda gazetelerin tirajlarında ciddi düşüşler oluyor. Bu halkın ona gösterdiği tepki. Bunu süratle yeniden, olması gerektiği zemine taşımamız ve halkın doğru haber alabilme aracı olan gazeteleri ve basını tekrar güvenilir noktaya çıkarmamız gerekiyor."

Basın Parkı'nda merhum gazeteciler Ünal Türkeş, Ekrem Orhan, Yükselecek Demirel, Hilal Köseoğlu, Ahmet Bayrak ve Hasan Önkaş'ın isimleri yer aldı.

Aykut KURT / MUĞLA, (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Muğla haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Muğla ilinden Basın Parkı açıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Ocak 2020 tarihinde saat 15 14’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Basın Parkı açıldı haberi güncellenecektir.

MUĞLA NAMAZ VAKİTLERİ

25 Ocak 2020, Cumartesi
 • İmsak
  06:45
 • Güneş
  08:08
 • Öğle
  13:24
 • İkindi
  16:06
 • Akşam
  18:29
 • Yatsı
  19:47
Sayfa Başı