MERSİN HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

'Namus Adına Şiddet' konulu konferans

DHA
27.11.2018 - 15:15Son Güncelleme :
DHA

MERSİN, (DHA) - MERSİN Üniversitesi (MEÜ) Kadın Sorunlarını Araştırma ve Uygulama Merkezi (MERKAM) Müdürü Prof. Dr. Ayda Çelebioğlu, 'toplumsal cinsiyet' dersinin bütün bölümlerdeki öğrenciler tarafından seçilebileceğini belirterek, bunun Türkiye'de bir ilk olduğunu söyledi.
MEÜ Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi'nde 'Namus Adına Şiddet' konulu bir konferans düzenlendi. Çok sayıda akademisyen ve öğrencinin katıldığı organizasyonda MEÜ ve MERKAM olarak kadına şiddetin önlenmesi için ellerinden geleni yaptıklarını belirten Çelebioğlu, "Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın kadına yönelik şiddeti önleme projesinde yer alıyoruz. Derslerimizde öğretim üyesi arkadaşlarımıza müfredatlarını güncellemeleri konusunda önerilerde bulunuyoruz, bilimsel toplantılar ve kongrelere katılım sağlayarak, bilimsel çalışmalarımızı sunuyoruz. Ancak bizi en mutlu eden gelişme, toplumsal cinsiyet dersinin bütün bölümlerimizdeki öğrencilerimizin seçebilecek olmasıdır. Bu Türkiye'de bir ilk" dedi.
Konuşmanın ardından MERKAM Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Duygu Vefikuluçay Yılmaz, 'Namus Kavramı ve Namus Anlayışını Etkileyen Faktörler' başlıklı sunumunda, namus kavramından söz ederek, Türkiye ile dünyada namus kavramının nasıl algılandığını anlattı.
Uzman Burcu Şanlı ise üniversite öğrencilerinin namus hakkındaki düşüncelerini ve görüşlerini katılımcılara aktardı.

FOTOĞRAFLI
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde 'Namus Adına Şiddet' konulu konferans haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı