MERSİN HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Mezitli dokumasını sertifikalı eller dokuyacak

DHA
30.10.2018 - 16:32Son Güncelleme :
DHA

MERSİN, (DHA) – MERSİN’de tarihi 2 bin 500 yıl öncesine kadar giden ve günümüzde kaybolmaya yüz tutan Mezitli dokumasını, sertifikalı eller dokuyacak.
Mezitli Belediyesi, Mezitli Soroptimist Kulübü ve Mersin Üniversitesi işbirliği ile hayata geçirilen Mezitli Dokuma Atölyesi sonuçlarını vermeye başladı. Kıyafetten ev gereçlerine kadar pek çok alanda kullanılan Mezitli Dokumasının gelişmesi amacıyla 2 yıldır sürdürülen projede başarılı olan kursiyerler, düzenlenen törenle sertifikalarını aldı. Mezitli Sanatevi içerisinde yer alan dokuma atölyesinde gerçekleştirilen törene, Belediye Başkanı Neşet Tarhan, Mezitli’nin kardeş kenti Almanya’nın Tempelhof-Schöneberg Belediye Başkanı Angelika Schöttler, Soroptimist Kulübü Başkanı Nalan Varat ve çok sayıda davetli katıldı.
Törende konuşan, Soroptimist Kulübü Başkanı Varat, "2 yıldır Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Bölümü ve Mezitli Belediyesi ile ortaklaşa yürüttüğümüz projede, hocalarımızın özverili çalışmaları ile kadınlarımız artık dokumacı olarak yola devam edecekler. Projenin 2 yıllık kısmını tamamladık. Bu projede, birlikte güzel işler çıkarmanın mutluluğu içindeyiz. Kadınların statülerini yükseltmek için çalışmaya devam edeceğiz.  Dokumayı geçmişten geleceğe taşımanın onurunu yaşarıyoruz. Atölyemi,z Mezitli Belediyesi ile ortak olarak üretmeye devam edecektir" dedi.
Projenin amacının Mezitli’nin kültürel değerleri korumayı hedeflerken, kadınların ekonomik güçlerini kazanmalarını istediklerini ifade eden Belediye Başkanı Tarhan, "Geçmişteki kazanımları koruma da önem veriyoruz. Bunlardan birisi de geçmişteki tarihte başlamış fakat günümüze taşınmamış olan Mezitli Dokumasını tekrar canlandırmak için ortak bir proje başlattık. 2 yılsonunda Mezitli Dokumasının farklı bir kültürünü oluşturduk. Bundan sonraki amacımız ise Mezitli Dokumasını sadece Mersin’de değil, ulusal ve uluslararası platformlara taşımak" şeklinde konuştu.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Mezitli dokumasını sertifikalı eller dokuyacak haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı