MERSİN HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Mersin’deki vahşete kınama

DHA
04.12.2018 - 15:13Son Güncelleme :
DHA

Adnan AÇIKGÖZ/MERSİN, (DHA) – MERSİN Barosu'na bağlı avukatlar, eşi tarafından  öldürülen Cemile Ertürkoğlu ile ilgili basın açıklaması yaptı. Avukatlar, cinayet şüphelisinin en ağır şekilde cezalandırılması için mücadele edeceklerini söyledi.
Merkez Akdeniz ilçesine bağlı Mahmudiye mahallesinde yaşayan Cemile Ertürkoğlu’nun boşanmak istediği eşi Mustafa Ertürkoğlu tarafından öldürülmesini kınamak amacıyla Mersin Barosu’nda toplantı düzenlendi. Toplantıya Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezi üyeleri, avukatlar, Cemile Ertürkoğlu’nun abisi Cem Aslan katıldı.
Burada konuşan Baro Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, Türkiye’de ve kadına şiddetin dünyada her geçen gün daha da artığını belirtti. Yeşilboğaz, "Ülkemizde ciddi anlamda bir şiddet sorunu baş gösteriyor ve bunun önüne geçmek için kimse çözüm üretmiyor. Gerek Mersin Barosu olarak, gerekse sivil toplum örgütlerimiz sokakta, basın açıklamalarımızla kadın cinayetleri konusunu gündemde tutmaya çalışıyoruz. Baromuzda da en aktif çalışan Kadın Hakları Merkezimiz ve Çocuk Hakları Merkezimizdir. Keşke bu merkezlerimiz daha az çalışsaydı, daha az sorunla ilgilenseydi ama maalesef bu sorunlar çığ gibi büyüyor. Bunun artık toplumsal bir sorun olduğunun bilincine varmamız gerekiyor. Buna göre, toplumsal uzlaşıyı sağlayacak, şiddeti önleyecek etkin projelerin, yasaların bir an önce hayata geçmesi gerekiyor" dedi.
'HİÇBİRİ İLK DEĞİL, SON DA DEĞİL'
Mersin’de Özgecan cinayetinden sonra ikinci bir acı olay yaşadıklarını ifade eden Başkan Yeşilboğaz, "Hiçbiri ilk de değildi, son da değildi. Bu konudaki çığlığımıza yetkililer lütfen ses versin. Biz bu işlerin takipçisi olacağız. Mersin Barosu Kadın Hakları Merkezimiz çok fazla dava takip etmektedir. Bize müracaat eden veya bizim farkında olup müdahale ettiğimiz kadına şiddetle ilgili neredeyse bütün davalara müdahil oluyoruz, bütün davaları takip ediyoruz. Kadın Hakları Merkezimiz bu konuda çok etkin ve özverili çalışıyorlar. Kadın Hakları Merkezimizde görev yapan bütün meslektaşlarıma ayrı ayrı teşekkür ediyorum" diye konuştu.
'TASARLAYARAK, CANAVARCA HİSLERLE YAPMIŞ'
Kadın Hakları Merkezi Başkanı Güner, sanığın en ağır cezayı alması için mücadele edeceklerini kaydederek, şunları söyledi:
"Mağdur ailenin acısını paylaşıyor, başsağlığı ve sabır diliyoruz. Cinayeti nefretle kınıyoruz. Yine bir kadın boşanmak istediği için öldürülmüştür. Sanık bu suçu tasarlayarak ve canavarca hislerle işlemiş bulunmaktadır. Sanığın işlemiş olduğu bu suç nedeniyle yaptığı savunma; kadın cinayetleri sanıklarının yapmış olduğu kalıp savunmadan başka bir şey değildir. Kadın Hakları Merkezi olarak yargılama süreci boyunca ailenin yanında olacağız. Cemile için adalet sağlanana dek, hukuksal mücadelemiz devam edecektir. Sanığın en ağır şekilde cezalandırılması, kasten ve korkunç bir şekilde işlenen bu suç için hiçbir indirimin yapılmaması hepimizin ortak mücadelesi olacaktır."
'KADIN CİNAYETLERİ KADINI YOK SAYAN ZİHNİYETİN ÜRÜNÜDÜR'
Açıklamasının devamında kadın katillerine ceza indirimi uygulanmaması, hafifletici sebepler aranmaması gerektiğini vurgulayan Güner, sözlerini şöyle tamamladı:
"Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun raporlarında, 2017 yılında 409 kadının öldürüldüğü, 2018 yılı bitmeden bu sayının 397’ye ulaştığı, Mersin’de her iki ayda, bir kadının öldürüldüğü bilgisi hepimizin malumudur. Kadın cinayetlerinin tümü; kadını yok sayan, kadını yok etmeyi kendine hak sayan bir zihniyetin ürünüdür. Buna karşı toplumsal olarak mücadele öngörüyoruz. Toplumun kadın cinayetlerine, kadınların uğradığı her türlü şiddete sessiz kalması; yeni mağdurlar ve mağdur aileleri yaratacaktır. Kadınların yaşam hakkına yönelen bu suçlarda sanıklara hak edilen cezaların verilmesi, mücadelemizin temelini oluşturmaktadır. Bu mücadelemiz, kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet son bulana kadar devam edecektir."

FOTOĞRAF-GÖRÜNTÜ

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Mersin’deki vahşete kınama haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

MERSİN(İÇEL) NAMAZ VAKİTLERİ

10 Aralık 2018, Pazartesi
 • İmsak
  06:10
 • Guneş
  07:36
 • Öğle
  12:40
 • İkindi
  15:11
 • Akşam
  17:32
 • Yatsı
  18:53
Sayfa Başı