MERSİN HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Mersin kent protokolünden 10 Kasım mesajı

DHA
09.11.2018 - 16:44Son Güncelleme :
DHA

MERSİN, (DHA) - MERSİN Valisi Ali İhsan Su, "Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e layık olmak için her alanda üzerimize düşen görevi yerine getirerek, çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz" dedi.
RUHLARI ŞAD OLSUN
Kentteki belediye başkanları, milletvekilleri ve STK başkanları, 10 Kasım dolayısı ile mesaj yayınladı. Vali Ali İhsan Su, "Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü aramızdan ayrılışının 80'inci yılında saygı, minnet ve şükranla anıyoruz. Bağımsızlık mücadelemizin önderi Atatürk, Samsun'da başlattığı İstiklal Mücadelesi'ni milletimizin azim ve fedakarlığıyla başarıya ulaştırarak Cumhuriyetle taçlandırmış, tüm mazlum milletlere de örnek olmuştur. Bizler de ona layık olmak için her alanda üzerimize düşen görevi yerine getirerek, onun işaret ettiği çağdaş uygarlık düzeyinin üstüne çıkmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Başta büyük devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ebediyete intikal etmiş tüm aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyoruz. Ruhları şad olsun" dedi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ise "Atatürk; sözleri, davranışları ve yaptığı işlerle örnek bir insan ve yüreklere dokunan bir liderdir. Doğruluğu, çalışkanlığı, cesareti ve kararlılığı, onun üstün bir kişiliğe sahip olduğunun göstergesidir. Atatürk'ün yolundan giden bizlere düşen görev yüzümüzü geleceğe dönmek, ufkumuzu geniş, hedeflerimizi büyük tutmaktır. Ülkemizi Atatürk'ün hedef olarak gösterdiği muasır medeniyetler seviyesine ulaştırmak için, birlik ve beraberlik içerisinde var gücümüzle çalışmamız gerekmektedir" ifadelerini kullandı.
EMELLERİNE ULAŞAMAYACAKLAR
CHP'li Milletvekili Cengiz Gökçel ise mesajında şu ifadelere yer verdi:
"Demokratik, laik, çağdaş Türkiye'nin kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, bir 10 Kasım'da daha özlemle ve minnetle anıyoruz. Gün, Onu kaybetmenin hüznünü yaşarken, çizdiği aydınlık yolda yürüyecek genç nesillere Atatürk'ün ilkelerini, ideallerini ve Cumhuriyet'i kavratma günüdür. Onun adını ve mirasını gölgelemeye çalışanlar, emellerine asla ulaşamayacaktır."
Tarsus Belediye Başkanı Şevket Can da "Şüphesiz Atatürk, Türk Milleti'ni karakteri olan bağımsızlıkla buluşturmuştur. Liderliğinin ve üstün vasıflarının en büyük sırrı budur. Türk Milleti de liderinin etrafında kilitlenmiştir. Onun ilkeleri ve yolunda birleşen aziz Türk Milleti, yedi düvele karşı mücadele etmiştir, bu mücadelesini sürdürmektedir. Bizlerin de en büyük görevi bu ruhu ve Atamıza olan sevgimizi yeni nesillere aktarmak olmalıdır" şeklinde görüş bildirdi.
Silifke Belediye Başkanı Dr. Mustafa Turgut ise şunları kaydetti:
"Atatürk, millet iradesine dayalı çağdaş Türkiye Cumhuriyeti'ni kurarak, yepyeni bir çığır açmıştır. Yok oluşun eşiğinden dönerek, büyük bir kararlılık gösteren milletimiz, bu yolda önemli mesafeler kat etti. Bunun için, 10 Kasım'ları aydınlık geleceğimize yönelik atılımlarımızın kaynağı haline getirerek, Ulu Önder Atatürk'ün aziz hatırasına ve Türk milleti olarak bizlere bıraktığı mirasa sahip çıkacağız."
GÖREV, TÜRKİYE'Yİ AYDINLIK YARINLARA TAŞIMAK
Yenişehir Belediye Başkanı  İbrahim Genç ise "Atatürk; liderlik yeteneği, üstün kişiliği ile tüm dünyada hayranlık uyandırmış ve tarihe mal olmuş bir liderdir. Atatürk, daima ileriye bakarak çağdaş, demokratik, laik Türkiye'nin temellerini atmıştır. Bizlere düşen görev Cumhuriyet'i anlamak, Cumhuriyet'in değerlerini her koşulda korumak, Türkiye'yi aydınlık yarınlara taşımak olmalıdır" ifadesini kullandı.
Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Ayhan Kızıltan ise şunları söyledi:
"10 Kasım, milletimiz için Atatürk'ü anma günü olduğu kadar, aynı zamanda Onun bilim, çağdaşlaşma ve evrensel insanlık ideallerini gerçekleştirme konusundaki kararlılığımızı gösterme günüdür. İş dünyası olarak ülkemizin aydınlık geleceğine olan inancımızı yineleyerek, ülkemizi daha güçlü, daha zengin bir ülke haline getirme yolunda atılan her adımın, Atatürk'ün aziz hatırasına en anlamlı saygı olduğuna inanıyoruz."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Mersin kent protokolünden 10 Kasım mesajı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

MERSİN(İÇEL) NAMAZ VAKİTLERİ

09 Kasım 2018, Cuma
 • İmsak
  05:44
 • Guneş
  07:06
 • Öğle
  12:31
 • İkindi
  15:20
 • Akşam
  17:45
 • Yatsı
  19:01
Sayfa Başı