MERSİN HABERLERİ

Başkan Kızıltan: Yeni ekonomik çağ yeni bir KOSGEB bekliyor

DHA
12.11.2018 - 16:53 |Son Güncelleme :
DHA

MERSİN, (DHA) – MERSİN Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Kızıltan, üretim ve hizmette yenilikler ortaya çıkarken, bunlara destek veren kurumların da bazı yenilenmelerden geçmesinin elzem olduğunu bu nedenle de yeni ekonomik çağda yeni bir KOSGEB’in olması gerektiğini söyledi.
Başkan Kızıltan, geçtiğimiz günlerde kentte Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Lütfi Elvan ile birlikte gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un geldiğini hatırlatarak, "Özellikle inşaat ve çevre ile ilgili Meslek Komitelerimiz başta olmak üzere sektörlerimizin düşüncelerini ve taleplerini kendileriyle paylaştık. Birçok konuyu konuştuk. Bakanımız öncelikle sektörel Ticaret ve Sanayi Sitelerinin kurulmasına destek vereceklerini söyledi. Artık bizim yapmamız gereken harekete geçerek, öncelikle bu sektörel sanayi sitelerinin nerelere yapılacağını objektif olarak belirlemek için çalışma gruplarımızı belirlemek ve eyleme geçmektir. Sağlık, otomotiv, mermer, inşaat malzemeleri, nakliye ve mobilya şu an için talepte bulunan sektörlerdir. Gecikmeden sektörel ticaret ve sanayi sitelerinin yatırım alanları belirlenecektir. Kümelenme modeli ile tasarlanan bu sektörel sanayi ve ticaret siteleri, üreticilere olağan üstü imalat, nakliye, pazarlama ve insan kaynağı gibi avantajlar yaratırken, öte yandan yeni ve nitelikli istidamın da kapısı olacaktır. Sektörel ticaret ve sanayi siteleri kentsel düzene de büyük katkı sunacak. Kent içine yayılmış olan ve Mersin’e yakışmayan mahalle arası imalathane ve iş yerlerini de düzene sokarken, kentsel tasarım ve görünüş anlamında da dağınıklığı önleyecektir" dedi.
Yaşanacak gelişmelerle KOSGEB’i de kendisini yenilemesi gerektiğini ifade eden Başkan Kızıltan, "Üretim ve hizmette yenilikler ortaya çıkarken, bunlara destek veren kurumların da bazı yenilenmelerden geçmesi bizce elzemdir. Bunların başında KOSGEB gelmektedir. Öncelikle, ister küçük veya orta ölçekli olsun;  ister üretim, ister ticaret ister hizmetler sektörü olsun, ekonomisi küçük ve orta ölçekli KOBİ’lere işletmelere dayanan Türkiye’nin bu işletmelere destek veren KOSGEB gibi bir kuruma sahip olması, bunun zamanında düşünülmüş olması çok ama çok önemli ve değerlidir. Kurulduğu günden bu yana neredeyse 30 yıldır KOSGEB özellikle üretime yönelik KOBİ’lerin bazen öğretmeni ve yol göstericisi, bazen finans anlamında destekçisi oldu. Özellikle 90’lı yıllarda artmaya başlayan üretici KOBİ’ler bugüne nazaran daha tecrübesizdi. KOSGEB’in eğitimleri, kazandırdığı vizyon bu KOBİ’lerin çoğunu bugün Türkiye’nin büyük işletmeleri haline getirdi ve uzun soluklu işletmeler olmasını sağladı" diye konuştu.
KOSGEB’in kurulduğu günden bu yana büyük bir büyüme kaydederek, farklı deneyimler edindiğini vurgulayan Başkan Kızıltan, şunları söyedi:
"KOSGEB artık iş dünyası ile gerçekten bir bütün olmuş, kamu-özel sektör bütünleşmesini etkin şekilde gösteren bir kurumdur. Biz iş dünyası olarak şunun altını çiziyoruz: Öyle bir çağa giriyoruz ki, bilgi sermayeden önemli hale gelmiştir. Bilgiye ulaşmanın yolu da eğitimdir. KOSGEB özellikle üreten KOBİ’lere daha kararlı, daha heyecanlı ve daha global bir vizyon içeren farklı eğitimler vererek KOBİ’leri hem dünyaya açmalı hem de Endüstri 4.0’ın yarattığı yeni ekonomi dünyasına hazırlamalıdır.  Sonuç olarak dönüşen ve değişen dünya ekonomisinde artık kamu, özel sektör ve yerel yönetimler uyum içinde ortak bir vizyona ve bütüncül bir çalışma felsefesine doğru evrilmek zorundadır. Ülke kaynaklarını optimum böyle kullanabiliriz. Ülkenin kurumları rakip değil, ancak ortak olabilirler. Mersin iş dünyası bu ortaklığa her zaman en açık kurum olmaya devam edecektir."

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Mersin haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Mersin haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Başkan Kızıltan: Yeni ekonomik çağ yeni bir KOSGEB bekliyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

MERSİN NAMAZ VAKİTLERİ

18 Ekim 2019, Cuma
 • İmsak
  05:25
 • Güneş
  06:44
 • Öğle
  12:32
 • İkindi
  15:39
 • Akşam
  18:10
 • Yatsı
  19:24
Sayfa Başı