KIRKLARELİ HABERLERİ

Bölgesel kalkınmada üniversitelerin rolü masaya yatırıldı

DHA
01.12.2018 - 14:21Son Güncelleme :
DHA

Vahit İŞBAŞARAN/KIRKLARELİ(DHA)-TRAKYA Üniversiteler Birliği çalışmaları ve işbirliği çerçevesinde Kırklareli  Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenen 'Bölgesel Kalkınma ve Üniversitelerin Rolü: Kırklareli'nin Geleceği Sempozyumu',  Kırklareli Üniversitesi Kayalı Kampüsü'nde gerçekleştirildi.

Sempozyum programına; Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Neziha Musaoğlu Vize Belediye Başkanı Sedat Balkı, Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Kırklareli Sanayi ve Ticaret Odası Meclis Başkanı İsmail Hakkı Özsan, Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Altıntel,  Kırklareli İŞKUR Müdürü Aytaç Babalıoğullu, Kırklareli Ticaret İl Müdürü Osman Yeter Somer, Kırklareli Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Muzaffer Akgül, Kırklareli Organize Sanayi Bölge Müdürü Sebahattin Dönmez, Atatürk Toprak Su ve Tarımsal Meteoroloji Araştırma Enstitüsü Müdürü Fatih Balkanoğulları, Trakya Üniversiteler Birliği Genel Sekreteri Dr. Öğr. Üyesi Ali İhsan Meşe, kamu kurumlarının müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

Kırklareli'nin bölgesel gelişme potansiyelini tespit ederek alternatif bölgesel gelişme politikalarını güçlendirme konusunda tartışma ortamı oluşturmak ve uygulamaları desteklemek amacıyla gıda, tarım ve hayvancılık, turizm, sanayi ve ticaret ile eğitim, kültür ve sosyal yaşam konularında düzenlenen sempozyum,12 ayrı oturumda gerçekleştirildi.

Rektör Prof. Dr. Bülent Şengör, Trakya Üniversiteler Birliği kapsamında düzenlenmesi kararlaştırılan sempozyumun üniversitelerin bölgeye katkılarını ölçme, değerlendirme ve çeşitli sektörlerde yansıtabilecekleri vizyonu ortaya çıkarma hedefiyle yapıldığını ifade etti. Arzu edilen durumun aslında  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın  üniversitelerin önüne koyduğu hedef ile örtüştüğüne dikkat çeken Prof. Dr. Bülent Şengörür, şöyle konuştu:

"Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından yürütülen 'Üniversitelerin Bölgesel Kalkınma Odaklı Misyon Farklılaşması ve İhtisaslaşması' olarak belirlediği programda 2 yıl önce 5 üniversiteye destek verildi. Bu yıl da odak bir alanda pilot üniversite belirleme çalışmaları devam etmektedir. Biz de üniversite olarak'gıda' odaklı alanı belirledik. Bu konudaki arzu ve isteğimizi yaptığımız müracaatımızla gösterdik. 32 üniversite içerisinden 14'e kaldık. Bugün çok önemli konuların ele alındığı Sempozyumumuzun Üniversitemize önemli bir misyon yükleyeceğini söylemek isterim. Sempozyumda Gıda, yerel ve bölgesel girişimcilik kadar girişim azlığı, girişimcilik ve eğitim, turizm, yenilenebilir enerji kaynakları, kamu-sanayi işbirliği gibi konularda 2'si davetli konuşmacı olmak üzere toplam 63 konuşmacı; 12 oturumda 51 bildiri ile Sempozyumumuza katkı verecektir. Sempozyumun ilimize, ülkemize ve bilim dünyasına hayırlı olmasını dilerim."

İstanbul Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ahmet İncekara; 'Bölgesel Kalkınmada Yeni Yaklaşımlar' başlıklı bildirisini sundu. Prof. Dr. Ahmet İncekara, sunumunda; Ulusal rekabetçiliğin kaynağı olarak bölgesel ekonomilerin önem kazanmasının ve başarılı örneklerin gün geçtikçe artması sonucunda bölgesel politikaların yeniden gözden geçirilmesi gerekliliğinin doğduğunu ve bölgesel politika alanında hem teoride hem de uygulamada ciddi dönüşümler yaşandığını ifade etti. Bu dönüşüm ile birlikte, geleneksel bölgesel politikalar önemini yitirdiğini ve yeni bölgesel politikalar önem kazanmaya başladığını kaydeden İncekara, yeni yaklaşımda bölgelerin büyüme kaynağı olarak öne çıkan faktörleri; bilgi üretme ve yenilikçilik kapasitesi, iyi yetiştirilmiş nüfus oluşturabilme kabiliyeti, global piyasalara bağlanabilirliği, iş dostu bir çevre ve altyapı sistemi ile sorunsuz bir istihdam olarak sıraladı ve yeni nesil bölgesel politikalarda KOBİ'ler, girişimcilik, AR-GE, teknoloji, bilgi, yenilik, işbirliği, ağlar, kümelenmeler gibi teoriler ve kavramların kendini gösterdiğini vurguladı.

Türkiyenin bölgesel kalkınmada sanayi bölgeleri konusunda çok önemli bir başarısı bulunduğuna değinen Prof. Dr. İncekara. "Türkiye'de bölgesel kalkınmada yeni yaklaşım ne oldu diye baktığımızda organize sanayi bölgelerini görmekteyiz. Türkiye'nin organize sanayi bölgeleri konusunda çok önemli bir başarısı var. Günümüzde ihtisas organize sanayi bölgeleri dediğimiz sanayi bölgeleri yaygınlaşmıştır. Balkanlardan Orta Asya'ya, Afrika'dan Güney Amerika'ya kadar Türkiye'nin organize sanayi bölgelerini incelemeye gelen ülkeler var. Gelin bize de organize sanayi bölgesi kurun seklinde teklifler var" diye konuştu.

İstanbul Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. İsmail Coşkun, 'Bölgesel Kalkınma ve Üniversite' konulu bildirisini katılımcılarla paylaştı. Türkiye'de eğitimin genç kuşağa istihdam sağlayıcı bir unsur olarak görüldüğünü belirten Prof. Dr. İsmail Coşkun, "Günümüzde üniversiteler kalkınmadaki yeni yaklaşımlar anlamında bölgenin potansiyelini geliştirici kendilerinin katılımcı oldukları, üretim odaklı ve istihdam arttırıcı olmaları anlamında daha fazla lisans değil, daha fazla araştırma odaklı gelişme ihtiyacı içerisindedir. Üniversitelerin kalkınma ile birleşeceği nokta burasıdır. Araştırma ile belli bilgileri üreterek uygulama projeleri geliştirerek bunlardan çıktı elde edeceğimiz bir modeli her düzeyde uygulamak durumundayız. Bunu yapamadığımız takdirde sürekli bir kasnak eğitim döngüsü ile eğitimli fakat sürekli bir maliyete ve toplumsal yüke dönüşen bir şey üretmeye devam edeceğiz. Dolayısıyla eğitim odaklı bir sistemden ziyade araştırma odaklı bir sistemin geliştirilebilirliği üzerinde kafa yormak zorundayız" dedi.
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kırklareli haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kırklareli haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Bölgesel kalkınmada üniversitelerin rolü masaya yatırıldı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

KIRKLARELİ NAMAZ VAKİTLERİ

01 Aralık 2018, Cumartesi
 • İmsak
  06:39
 • Guneş
  08:11
 • Öğle
  13:06
 • İkindi
  15:27
 • Akşam
  17:49
 • Yatsı
  19:15
Sayfa Başı