KIRKLARELİ HABERLERİ BABAESKİ HABERLERİ

Eczacılar, internette satılan sahte anne, bebek ürünlerine dikkat çekti

DHA
27.10.2018 - 15:14Son Güncelleme :
DHA

BABAESKİ(Kırklareli),(DHA)- KIRKLARELİ Eczacı Odası Başkanı Çelikcan Polat, internet üzerinden yapılan satışlardaki sahteciliklere dikkat çekmek vatandaşları broşürlerle uyardıklarını söyledi. Polat, "En değerli varlıklarımız olan çocuklarımız ve anneler için internette satılan sahte anne bebek ürünleri hakkında dikkat çekmek ve uyarıda bulunmak istiyoruz" dedi.

Kırklareli Eczacı Odası Başkanı Çelikcan Polat, oda olarak, tüm üyelerle birlikte eczanelerde asmak için bilgilendirme afişi çalışması yaptıklarını belirterek, "En değerli varlıklarımız olan çocuklarımız ve anneler için internette satılan sahte anne bebek ürünleri hakkında dikkat çekmek ve uyarıda bulunmak istiyoruz. Üretim yerinden dağıtım kanallarına, oradan da eczanelere kadar denetimde olan en güvenilir anne bebek ürünleri sadece eczanelerde var. İnternette bu ürünlerin menşesini öğrenebilmek çok zor ve çok sahte ürünle karşılaşabiliyoruz. Bu yüzden en değerli varlıklarımızın sağlığını tehlikeye atmamak için eczacı odası olarak bu uyarıyı yapmak bizim bir sağlık danışmanı olmamız nedeniyle görevimiz olduğunu düşündük ve bu afişleri tüm eczanelerimize astık. Halkımızdan ricamız bu tür ürünleri eczanelerden temin etmeleri ve ürünle ilgili bilgileri eczacınızdan alınmasıdır" dedi.

Kırklareli Eczacı Odası olarak ülkemizde son aylarda döviz fiyatlarının artması nedeniyle zor dönemler yaşadıklarının farkında olduklarını belirten Polat, "Türkiye ilaç konusunda yüzde yetmiş oranında dışa bağımlı bir ülke. Türkiye'de ilaç satış fiyatı hesaplanırken Euro kuru 2,69 TL değeri ile çarpılıyor. Böyle olunca bazı ithal ilaç firmaları ürünlerini bu kadar ucuz fiyatlarda ülkemizde satmak istemiyorlar. İthal ilaç ülkemize gelmeyince, hastalarımıza temin etmemiz çok zor oluyor ve ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Fakat bu ilaçların bir kısmı yerli ilaç sanayimizde üretebilmekte ve burada işte biz eczacılar hem hasta sağlığını hem de ülke ekonomisini gözeterek eşdeğer ilaç dediğimiz Sağlık Bakanlığı'ndan ruhsat almış biyo eşedeğer olan yerli ilaçları hastalarımıza öneriyoruz. Devletimizin de desteklediği milli ilacı hastalarımız güvenle kullanabilirler ve tedavilerini olabilirler. Eşdeğer ilaç ya da muadil ilaç aynı etken maddeyi aynı miktarda içeren Sağlık Bakanlığımızca gerekli testleri yapılmış ve ruhsat almış ilaç anlamına geliyor. Eczacı size en yakın sağlık danışmanıdır, hem ülke ekonomisine destek olmak hemde tedavinizi yarım kalmaması için eczacınıza güvenin" dedi.


 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Babaeski haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Babaeski haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Eczacılar, internette satılan sahte anne, bebek ürünlerine dikkat çekti haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı