KAYSERİ HABERLERİ

'Türkiye Barış Pınarı Harekâtıyla kararlı bir tutum sergiledi'

DHA
13.11.2019 - 13:15 |Son Güncelleme :
DHA

Selma KARA/KAYSERİ, (DHA)- ERCİYES Üniversitesi (ERÜ) Tarih Bölümü Öğretim Üyesi ve Ortadoğu Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Bolat, "Özellikle Barış Pınarı harekâtıyla Türkiye, Trump'a ve Avrupa Birliği ülkelerine rağmen burada kararlı bir tutum sergilemiş ve harekâtı gerçekleştirmiştir. Harekâttan sonra Rusya ve ABD ile anlaşma imzalanması, Türkiye'nin bölgede bir güç olduğunun onlar tarafından da kabulüdür" dedi.
Ortadoğu Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Bolat, Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Fırat'ın doğusunda gerçekleştirilen Barış Pınarı Harekâtına ilişkin açıklamada bulundu. Bolat, Arap Baharından sonra batılı devletlerin Suriye'de başlayan olaylardan istifade ederek, bölgede sözde DEAŞ tehlikesine karşı yeni bir devlet kurma planı ortaya koyduğunu belirterek, şöyle konuştu:
"Bu devletin sınırlarının Irak'ın kuzeyinden başlayıp Doğu Akdeniz’e kadar uzanması planlanıyordu. Burası şu anda 'terör koridoru' dediğimiz bölgeyi ifade ediyor. Türkiye daha önce Hatay'da ve Kıbrıs'ta olduğu gibi Suriye’de de kendi güvenliği açısından tehlike oluşturacak bir yapıya asla izin veremezdi. Bu nedenle Fırat Kalkanı, Zeytin Dalı ve ardından Barış Pınarı Harekâtı başlatıldı. Montrö Boğazlar Sözleşmesinden Barış Pınarı Harekâtına kadar meydana gelen olaylara baktığımızda bütün bu olayları Birinci Dünya Savaşının etkilerinin devamı olarak değerlendirebiliriz. Çünkü bu sorun Birinci Dünya Savaşından sonra çizilen sınırlardan dolayı ortaya çıkan bir sorundur" diye konuştu. 
Barış Pınarı Harekâtıyla, Türkiye'nin bölgesel güç olduğunun teyit edildiğinin altını çizen Bolat, "Bölgesel güç olmak sadece o bölgede olmak demek değil, bölgenizle ilgili kararlarda sizin de etkinizin olmasıdır. Özellikle Barış Pınarı harekâtıyla Türkiye, Trump'a ve Avrupa Birliği ülkelerine rağmen burada kararlı bir tutum sergilemiş ve harekâtı gerçekleştirmiştir. Harekâttan sonra Rusya ve ABD ile anlaşma imzalanmıştır. Anlaşmanın imzalanması, Türkiye’nin bölgede bir güç olduğunun onlar tarafından da kabulüdür" dedi.

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden 'Türkiye Barış Pınarı Harekâtıyla kararlı bir tutum sergiledi' hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 13 Kasım 2019 tarihinde saat 13 15’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 'Türkiye Barış Pınarı Harekâtıyla kararlı bir tutum sergiledi' haberi güncellenecektir.

KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ

06 Aralık 2019, Cuma
 • İmsak
  06:06
 • Güneş
  07:34
 • Öğle
  12:34
 • İkindi
  15:02
 • Akşam
  17:23
 • Yatsı
  18:46
Sayfa Başı