KAYSERİ HABERLERİ

5 bin yıllık Kaniş Karum'da kazılar devam ediyor

DHA
05.12.2019 - 11:42 |Son Güncelleme :
DHA

Olcay DÜZGÜN-Yasin DALKILIÇ/KAYSERİ, (DHA)- KAYSERİ'de 1948 yılından bu yana kazı çalışmalarının sürdüğü 5 bin yıllık Kayseri Kültepe Ören Yeri'nde bu yıl yapılan kazılarda tapınak ve depoya benzeyen büyük bir yer keşfedildiği belirtildi.
Türkiye'nin ve Kayseri'nin önemli turizm merkezlerinden olan Kültepe- Kaniş-Karum kazı ve restorasyon çalışmaları yapıldı. 12 ay açık kalacak kazı alanında yapılan çalışmalara başkanlık eden Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu, "Kültepe'de 70 yıldır kazı çalışmaları yapılıyor. Bizim daha önceki kazılarımız bütçe nedeniyle en fazla 4 ay yapılabiliyordu. Bakanlık yeni bir program çerçevesinde bazı kazıları 12 aylık programa aldı. Bunlardan birisi de Kültepe Kaniş-Karum oldu. 12 ay boyunca kazı alanı sürekli açık kalacak. Biz burada yapılacak düzenlemeler varsa onu gerçekleştireceğiz. Kazı, ofis ve depo çalışmaları yapacağız. Bu yıl sadece 2 ay kazı çalışması yaptık. Çalışmalarımız çok geniş ölçekte olmamasına rağmen Kültepe'de tarihe ışık tutan önemli buluntular vardı. Bu sene de Asurlu tüccarların gelmesinden önceki döneme ilişkin kazılar gerçekleştirildi. Asurlu tüccarların Kültepe Kaniş'e gelmesinden 500 yıl kadar öncesinde önemli büyük yapıları bulduk. Biz, büyük yapı içinde idollerin bulunduğu oda keşfedildi. Bu oda o dönemde dünyanın hiçbir yerinde olmayan bir tapınak gibi alanı kazıyoruz. Tarihi aydınlatacak eserleri çıkarmaya devam ediyoruz" dedi.

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kayseri haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kayseri ilinden 5 bin yıllık Kaniş Karum'da kazılar devam ediyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 05 Aralık 2019 tarihinde saat 11 42’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 5 bin yıllık Kaniş Karum'da kazılar devam ediyor haberi güncellenecektir.

KAYSERİ NAMAZ VAKİTLERİ

23 Ocak 2020, Perşembe
 • İmsak
  06:19
 • Güneş
  07:44
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  15:32
 • Akşam
  17:55
 • Yatsı
  19:15
Sayfa Başı