İZMİR HABERLERİ

Saatlerce idrarını tutan çocuklar için 'enfeksiyon' uyarısı

DHA
23.10.2018 - 09:03 |Son Güncelleme :
DHA

PEDİATRİ Uzmanı Dr. Can Özoğlu, okul çocuklarında sık görülen idrarı eve saklama eyleminin idrar yolu enfeksiyonuna zemin hazırlayan bir etken olduğunu söyledi, Özoğlu, "İdrarın mesanede uzun süre kalması hastalık yapan bakterilerin artmasına, koruyucu hücrelerin bozularak idrar yolu enfeksiyonu oluşmasına yol açar. Tuvalete gitmeye çekinen çocukta gelişen kabızlık da idrar yolu enfeksiyonunu tetikleyen faktörlerden biridir" dedi.

Kent Bayraklı Tıp Merkezi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Özoğlu, okulda tuvaletini yapmayıp tutan çocukların anne ve babalarına 'idrar yolu enfeksiyonu' riski uyarısında bulundu. Üriner sistemin herhangi bir bölümünün bakteri, virüs veya mantar gibi mikroorganizmalar ile enfekte olmasının idrar yolu enfeksiyonu (İYE) olarak tanımlandığını vurgulayan Uzm. Dr. Özoğlu şöyle konuştu:

"İdrar yolu enfeksiyonunun çocukluk çağında görülme sıklığı yüzde 2-8 oranındadır. İlk yaşta erkeklerde daha sık görülürken daha sonraki yaşlarda erkeklere göre kızlarda görülme sıklığı artar. İdrar yolu enfeksiyonu ilk yıl içinde yüzde 12-30, 5 yıl içinde yüzde 50 oranında tekrarlama gösterir. İdrar yolu enfeksiyonu, sık görülmesi, uzun dönemde böbrek hasarlanmasına, hipertansiyona, idrardan protein kaçağına, nadir de olsa ilerleyici böbrek yetmezliğine ve bunlara ek olarak kız çocuklarında ileride gebelik problemlerine yol açabilmesi nedeniyle çocukluk çağının önemli ve riskli bir hastalığıdır. İdrar yolu enfeksiyonu olan yenidoğan ve küçük bebeklerde bulgular genellikle üriner sistemle ilgili değildir ve kolaylıkla gözden kaçabilir. Bu bulgular, uzamış sarılık, ateş, kusma, halsizlik, uyaranlara aşırı tepki verme, yetersiz kilo alımı, kanlı veya kötü kokulu idrar yapma şeklinde karşımıza çıkabilir. Daha büyük çocuklarda kesik kesik, sık idrara çıkma, idrar yaparken ağlama, idrar kaçırma, karın ağrısı şikayetleri saptanabilirken, iletişimin daha kolay olduğu okul çağındaki çocuklar, sırt, bel ağrısı çektiklerini, idrar yaparken canlarının acıdığını dile getirebilirler."

OKUL ÇAĞINDA İDRAR YOLU ENFEKSİYONUNA DİKKAT!

Özellikle yuva ve anaokulu çağındaki çocukların birçok nedenle tuvalete gitmeye çekindiğini, bazı anne babaların 'mikrop kapar, hasta olur' endişesiyle çocuklarının okul dahil ev dışında tuvaletlere girmesini istemediğini belirten Uzm. Dr. Özoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Oysa hangi gerekçeyle olursa olsun çocuğun saatlerce idrarını yapmayıp tutması, idrar yolu enfeksiyonu olma riskini artırır. Yine uzun süre tuvaletini tutma nedeniyle gelişen kabızlık da idrar yolu enfeksiyonunu tetikleyen faktörlerden biridir. Enfeksiyonun tekrarlama riski de düşünüldüğünde çocukların tuvalete çekinmeden gitmelerini sağlayacak uygun koşullar sağlanmalı, bu konuda anne-baba ve öğretmenler işbirliği içinde olmalıdır. Bu idrar yolu enfeksiyonlarının önlenmesi aşamasında atılacak en önemli adımlardan biridir."

ÇOCUKLARDA KORUNMAK İÇİN NELER YAPILMALI?

Uzm. Dr. Özoğlu, çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu gelişme riskini azaltmak için önerilerini de şöyle sıraladı:

"Çocuklara idrarın açık renk olmasını sağlayacak şekilde yeterli miktarda sıvı verilmeli, günde 6-8 kez idrar yapmaları sağlanmalıdır. Çocuklar tuvalette yeterli süre kalmalı, aceleyle yapıp kalkmamalı, mesanenin tam olarak boşalması sağlanmalıdır. Tuvalete girmeden önce ve sonrasında eller mutlaka yıkanmalıdır. Özellikle kız çocuklarında banyo süresi çok uzatılmamalı, tahriş edici özelliğe sahip köpüklü sabun ve şampuan kullanılmamalıdır. Genital bölge temizliği önden arkaya doğru ve bir kez olacak şekilde uygulanmalıdır. Akşam ayakta alınacak bir duş bu bölgenin tam anlamıyla temizlenmesini sağlayacaktır. Naylon ve dar pantolonlar vulva hijyenini olumsuz etkilediğinden kullanılmamalıdır. Kabızlık ve bağırsak paraziti tedavi edilmelidir. Sünnet açısından olgular değerlendirilmelidir."

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Saatlerce idrarını tutan çocuklar için 'enfeksiyon' uyarısı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

15 Aralık 2019, Pazar
 • İmsak
  06:46
 • Güneş
  08:14
 • Öğle
  13:11
 • İkindi
  15:38
 • Akşam
  17:58
 • Yatsı
  19:21
Sayfa Başı