İZMİR HABERLERİ

Konfeksiyon sektörü ikinci kez Danimarka yolcusu

DHA
26.11.2018 - 12:19Son Güncelleme :

DANİMARKA'ya son 1 yıllık dönemde 412 milyon dolarlık ihracat yapan, Çin ve Bangladeş'in ardından bu ülkenin üçüncü büyük tedarikçisi olan Türk hazırgiyim sektörü, 2018 yılında ikinci kez buraya gidiyor. Türk hazırgiyim sektörü, yıllık 5 milyar dolar hazırgiyim ürünleri ithalatı yapan Danimarka'ya 2023 yılında 1 milyar dolar ihracat hedefliyor.

DHA

 

Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (EHKİB), Ticaret Bakanlığı destekli sürdürülen Hazır Giyim İhracatını Geliştirme URGE Projesi kapsamında 12 ihracatçı firma ile Danimarka pazarına yönelik olarak, 27-29 Kasım 2018 tarihleri arasında 'Danimarka İkili İş Görüşmeleri Organizasyonu' düzenliyor. Egeli hazırgiyim ihracatçıları, 2 gün boyunca 100'den fazla ikili iş görüşmesi yapacak.

Hazır Giyim İhracatını Geliştirme URGE Projesi kapsamında, 7-9 Ağustos 2018 tarihleri arasında Danimarka'ya yönelik 'iş ve inceleme gezisi' düzenlediklerini belirten Ege Hazırgiyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Sertbaş, ağustos ayındaki inceleme gezisinin meyvelerini toplamaya gittiklerini kaydetti. Danimarka ve İskandinav pazarına yönelik ağustos ayında düzenlenen iş ve inceleme gezisine firmaların tasarımcılarının da katıldığını anlatan Sertbaş, "Tasarımcılarımız, İskandinav pazarının tercihlerini yerinde gördü. Tasarımcılarımız, İskandinavların beklentilerine uygun tasarımlar çizdiler ve her firma koleksiyonlarını hazırladı. Bu tecrübeler ışığında 2 gün sürecek ikili iş görüşmelerinin verimli geçmesini bekliyoruz. Danimarka'ya ihracatımız 2018 yılının Ocak - Ekim döneminde yüzde 6'lık artışla 335 milyon dolara ulaştı. Hazır Giyim İhracatını Geliştirme Projesi ile birlikte Danimarka pazarındaki Türk hazır giyim sektörünün varlığını artırmak ve bunu sürdürülebilir hale getirmeyi hedefliyoruz" diye konuştu.

HEDEF 1 MİLYAR DOLAR

Danimarka'nın dünya hazır giyim ve konfeksiyon ithalatında 4.8 milyar dolarlık ithalatla 19. sırada yer aldığını belirten EHKİB Dış Pazar Stratejileri Geliştirme Komitesi Başkanı Seray Seyfeli ise; Türk hazırgiyim sektörünün 2017 yılında gerçekleştirdiği 17 milyar dolarlık ihracatın ülkeler sıralamasına bakıldığında bu ülkenin 10'uncu büyük ihraç pazarı konumunda olduğunu söyledi. Danimarka'ya ihracatta hedeflerinin kısa vadede 500 milyon dolara orta vadede ise 1 milyar dolara ulaşmak olduğunu dile getirdi. EHKİB Dış Pazar Stratejileri Geliştirme Komitesi Başkanı Seray Seyfeli, Hazır Giyim İhracatını Geliştirme URGE Projesi kapsamında bundan sonraki süreçte öncelikli hedef pazarlar olarak belirledikleri; İskandinav ülkeleri, İngiltere, Hollanda ve Almanya'ya yönelik uluslararası pazarlama faaliyetlerini sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Konfeksiyon sektörü ikinci kez Danimarka yolcusu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Kasım 2018 tarihinde saat 12 19’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Konfeksiyon sektörü ikinci kez Danimarka yolcusu haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı