İZMİR HABERLERİ

İzmir'de heykel çalıştayı

DHA
14.09.2019 - 11:13 |Son Güncelleme :
DHA

İZMİR Büyükşehir Belediyesi'nin bu yıl 7'nci kez düzenleyeceği Uluslararası Heykel Çalıştayı, İnciraltı'nda başlıyor. Çalıştaya Türkiye'nin yanı sıra Kosova, Romanya, İtalya, Hollanda, İran ve Belarus'dan sanatçılar katılacak. Ortaya çıkacak eserler daha sonra kentin farklı noktalarına yerleştirilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin 15 Eylül - 15 Ekim 2019 tarihleri arasında düzenleyeceği '7'nci Uluslararası Heykel Çalıştayı' için geri sayım başladı. Bu yılki konusu 'taş ve metal' olan heykel çalıştayına 244 başvuru yapıldı. Jürinin belirlediği sekiz heykeltıraştan ikisi Türkiye'den. Sanatçılar eserlerini İnciraltı Demokrasi Meydanı'nda kurulacak açık hava işliklerinde hazırlayacak. 30 günlük bir çalışmayla ortaya çıkacak heykeller, daha sonra kentin çeşitli noktalarına yerleştirilecek.

HERKES İZLEYEBİLECEK

Çalıştay süresince güzel sanatlar fakültelerinin heykel bölümü öğrencileri sanatçılara asistanlık yapacak. Böylece heykeltıraşlar ve üniversite öğrencileri arasında bir diyalog kurulacak. Öğrenciler sanatçıların deneyim ve bilgilerinden yararlanacak. Çalıştayın, İnciraltı Demokrasi Meydanı'nda halka açık olarak yapılması ise her yaştan İzmirlinin yapım ve yaratım süreçlerine dahil olmasını sağlayacak.

JÜRİDE KİMLER VAR?

7'nci Uluslararası Heykel Çalıştayı Seçici Jürisi, gelen proje dosyalarını seçerken, tasarımların kent dokusuna uygunluğu, malzeme ve proje ilişkisi, tema ile uyumu ve kent ölçeğine uygun olması gibi kriterleri göz önünde bulundurdu. Yarışmaya başvuran eserleri büyük bir titizlikle inceleyen seçici jüri Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü Öğretim Üyesi Yarkın Biçer, Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü Öğretim Üyesi Yıldız Güner, Heykeltıraş Kemal Tufan, Heykeltıraş- Proje Koordinatörü Esen Kesecioğlu ve Heykeltıraş Proje Koordinatörü Yücel Tonguç Sercan'dan oluştu.

Uluslararası Heykel Çalıştayı'na sanatçılar; Bahadır Çolak (Türkiye), Butrint Morina (Kosova), Evrim Çamoğlu (Türkiye), Florin Strejac (Romanya), Francesco Mazzotta (İtalya), Jerome Symons (Hollanda), Majid Haghighi (İran) ve Valiantsin Borzdy (Belarus) katılıyor.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden İzmir'de heykel çalıştayı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Eylül 2019 tarihinde saat 11 13’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İzmir'de heykel çalıştayı haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

18 Ekim 2019, Cuma
 • İmsak
  05:54
 • Güneş
  07:15
 • Öğle
  13:02
 • İkindi
  16:08
 • Akşam
  18:39
 • Yatsı
  19:55
Sayfa Başı