İZMİR HABERLERİ

İzmir'de 1'inci Zeytin Festivali

Nevra UÇKAÇ / İZMİR, (DHA)
26.11.2018 - 11:50Son Güncelleme :

DÜNYA Zeytin Günü kutlamaları kapsamında, Uluslararası Zeytin Konseyi'nin proje desteği ile İzmir Ticaret Borsası tarafından 1. Zeytin Festivali düzenlendi.

Nevra UÇKAÇ / İZMİR, (DHA)

 Festivalin açılışında konuşan İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, İzmir'in ülke genelinde zeytin üretimi yapılan iller arasında üçüncü sırada yer aldığını belirterek, çiftçiden nihai tüketiciye kadar üretim zincirinin tüm aşamalarında sektörün daha iyi bir hale gelmesini hedeflediklerini ifade etti.

Uluslararası Zeytin Konseyi'nin dünyada zeytinyağının önemine vurgu yapmak amacıyla 26 Kasım tarihini Dünya Zeytin Günü olarak ilan etmesi üzerine İzmir Ticaret Borsası (İTB) ilk kez bir Zeytin Festivali düzenledi. Borsa Meclis Salonu'nda gerçekleşen festivalin açılışına AK Parti İzimr Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı, CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, İTB Başkanı Işınsu Kestelli, zeytin ve zeytinyağı sektör temsilcileri ile çiftçiler katıldı. Festivalin ilk gününde zeytin-zeytinyağı paneli gerçekleştirilirken, programda en büyük zeytin tanesi yarışması ile yarışmada dereceye girenler için ödül töreni düzenlendi. Ödül töreninin ardından, zeytinyağı sezon açılışı gerçekleştirildi.

"ZEYTİN VE ZEYTİNYAĞININ BAŞKENTİ İZMİR"

Bu yılın temmuz ayında Zeytin ve Zeytinyağı Tadım Odası'nı hizmete açtıklarını anlatan Başkan Kestelli, tadım odası ve yetişmiş uzmanları ile Türk zeytin ve zeytinyağının kalitesini en üst seviyeye çıkararak üretim ve üründe istikrarı yakalamayı hedeflediklerini söyledi. Zeytincilik Araştırma Enstitüsü ile yeni bir işbirliği protokolü daha imzaladıklarını anlatan Kestelli, "Borsamız bünyesinde faaliyet gösterecek Zeytin Okulu'nda, zeytin zeytinyağı sektörünün aktörlerine ve kamuya yönelik üretimden-tüketime eğitim seminerleri, atölye çalışmaları, tadım etkinliği, zeytin odaklı sanat ve tasarım çalışmaları düzenlenecek. Ayrıca ulusal ve uluslararası düzeyde Ege Bölgesi'nin zeytinden kaynaklanan doğal, endüstriyel ve kültürel mirasına yönelik farkındalığın artmasına, bu mirasın korunmasına ve zenginleşmesine katkıda bulunmak amacıyla temel ve uygulamalı eğitimler gerçekleştirilecek" diye konuştu.

Işınsu Kestelli, üretimi yapan çiftçiden nihai tüketiciye kadar üretim zincirinin tüm aşamalarında sektörün daha iyi bir hale gelmesi için çabaladıklarını belirterek şunları ifade etti:

"EN BÜYÜK EKSİĞİMİZ TANITIM"

CHP İzmir Milletvekili Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, her inançta ve her toplumda özel bir yeri olan zeytinin ve zeytin ağacının bu kutsaliyetinin dillendirilmesinin çok önemli olduğunu söyleyerek zeytin gününün hayırlı olmasını diledi. Kestelli, "Marmara'dan Akdeniz'e, Kıyı Ege'den, Doğu Anadolu'ya kadar üretilen ve çiftçimiz için önemli olan zeytin bitkisinin ve zeytinyağının ülkemize ne kadar katkılar sağladığını biliyoruz. En büyük eksiğimiz tanıtım. İç tüketimi artıracak teşvik edecek tanıtım. Tabii bunu kalitesiyle sağlığa topluma vatandaşlarımız için de önemimi ortaya koyabilmek çok önemli tanıtım ve kalite anlamında çok şey yapabiliriz. Geçtiğimiz günlerde Afrin'den zeytin ve zeytinyağı ithal edeceğimiz  söylendi. Afrin'den gelmesi muhtemel olan zeytin ve zeytinyağı umarım bizim çiftimizin, bizim ülkemizdeki sektörün olumsuz etkilenmesine sebep olmaz. Zeytin ve zeytinyağının soframızdan eksik olmadığı bol zeytinyağlı günler diliyorum" diye konuştu.

KADIN KOOPERATİFİ İSTEDİ

AK Parti İzmir Milletvekili Ceyda Bölünmez Çankırı ise yaptığı konuşmada, İzmir'in bir tarım, turizm ve ticaret şehri olduğunu hatırlatarak şunları anlattı:

"Üretmiş olduğumuz ürünlerle beraber tarıma katma değer katarak turistik olarak servis ettiğimizde ve ticaretini yaptığımızda daha fazla katma değer sağlanacaktır. Ege'de 63 milyon ağaç varlıyla büyük potansiyele sahibiz. İnşallah kadınlarımızla beraber kadın kooperatifi kurarak zeytin ve zeytinyağını sabun olarak üretiriz. Kadınlarımıza bu sayede bir istihdam sağlayalım, bugün bunun bir başlangıcı olsun. Bunu buradan birlikte başlatalım. İnşallah İzmir'in ürün çeşitliliğin artması ve pazarlanması konusunda siyasetçiler olarak her türlü yardıma hazırız."

FESTİVAL 2 GÜN SÜRECEK

Konuşmaların ardından zeytin zeytinyağı paneli gerçekleştirildi. Zeytin yetiştiriciliğindeki son gelişmelerden zeytin ve zeytinyağı ekonomisinin önemine; zeytinyağı ve gastronomi birlikteliğinden tarihte zeytin ve zeytinyağının yerine kadar farklı konularda sunumların yapıldığı festivalin ilk gününde en büyük zeytin tanesi yarışması ve ödül töreni gerçekleştiriliyor. Zeytinyağı sezon açılışının ardından zeytin ve zeytinyağı duyusal analizi konusunda kısa bilgiler edinen katılımcılar, zeytin ve sızma zeytinyağı tadım etkinliğine katılacak. Festivalin ikinci gününde ise sektör temsilcileri çocuklarla birlikte araziye çıkarak zeytin hasadına katılacak.

ZEYTİN ÖDÜLLERİ VERİLDİ

İzmir'de düzenlenen 1. Zeytin Festivali'nde sektörle ilgili konuşmaların ardından, en büyük zeytin tanesi yarışmasında dereceye giren üreticilere ödülleri verildi. Törende 21.54 gram palamut zeytiniyle Yavuzbey Çiftliği'ne birincilik verilirken 15.83 gramla Bayram Yataz diğer ödülün sahibi oldu. Her ürün grubunda dört birincinin belirlendiği ödül töreninde 8.04 gram Gemlik zeytiniyle Oğuz Çoban ve 7.49 gram zeytiniyle Levent Korukoğlu'na ödül verildi. Daha sonra  İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli ve beraberindekiler çekiçle zeytin kırarak sembolik zeytinyağı sezon açılışını gerçekleştirdi.

 

  

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden İzmir'de 1'inci Zeytin Festivali hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Kasım 2018 tarihinde saat 11 50’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İzmir'de 1'inci Zeytin Festivali haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı