İZMİR HABERLERİ

İzmir ve Manisa'daki toplam 6 barajda inceleme yaptılar

DHA
07.10.2019 - 12:12Son Güncelleme :
DHA

DEVLET Su İşleri (DSİ) Genel Müdür Yardımcısı Oğuz Kasap ile DSİ Barajlar ve HES Daire Başkanı Dinçer Aydoğan, tamamlandığında toplam 237 bin 70 dekar araziye can suyu sağlayacak İzmir ve Manisa'daki toplam 6 barajda inceleme yaptı. 2 gün süren incelemelerde, inşaatların son durumları yerinde görüldü.

DSİ Genel Müdür Yardımcısı Oğuz Kasap ve DSİ Barajlar ve HES Dairesi Başkanı Dinçer Aydoğan Aktaş, Rahmanlar, Yiğitler, Musacalı, Gördes ve Kelebek barajlarını ziyaret etti. DSİ 2. Bölge Müdürü Ali Fuat Eker'den barajların son durumları hakkında detaylı bilgi aldı. 2 gün süren inceleme gezisinin ilk durağı Ödemiş Aktaş Barajı oldu. Geçen yıl tamamlanarak su tutulan ve bu yaz 15 bin 800 dekar araziye can suyu veren barajı gezen Kasap ve Aydoğan, eksiklikleri bir an önce tamamlayarak, bölge üreticisine yılda 14 milyon liradan fazla kazandıracak projeyi tam kapasiteli olarak çalıştırmak istediklerini söyledi.

RAHMANLAR'IN GÖVDE DOLGUSU BİTİRİLDİ

Gövde dolgusu kısa süre önce tamamlanan Rahmanlar Barajı'nın şantiye alanını da gezen Kasap ve Aydoğan, yetkililerden inşaatın son durumu hakkında detaylı bilgi aldı. Tamamlandığında 14 bin 940 dekar araziye can suyu verecek barajda önümüzdeki yıldan itibaren gövde beton kaplama işlerine başlanacağını kaydeden DSİ Genel Müdür Yardımcısı Oğuz Kasap, Rahmanlar Barajı'nın Ödemiş'e yılda 9 milyon 360 bin metreküp içme ve kullanma suyu sağlayacağının da altını çizdi.

YİĞİTLER BARAJI TAM GAZ

Kemalpaşa Organize Sanayi Bölgesi'ne yılda 9 milyon 270 bin metreküp su verecek olan Kemalpaşa Yiğitler Barajı'nı da ziyaret eden Kasap ve Aydoğan, rölakasyon yolu çalışmalarını denetledi. Yiğitler Barajı'na büyük önem verdiklerini kaydeden DSİ Genel Müdür Yardımcısı Kasap projenin tamamlandığında hem sanayi, hem de tarıma büyük katkı sağlayacağını söyledi.

İKİNCİ GÜN İNCELEMELERİ MUSACALI BARAJI'NDAN BAŞLADI

DSİ Genel Müdür Yardımcısı Oğuz Kasap ile Barajlar ve HES Daire Başkanı Dinçer Aydoğan, 2'inci gün ise inceleme gezisine Bergama Musacalı Barajı'ndan başladı. Gövde dolgusu devam eden inşaatla ilgili projenin kontrol mühendisinden kısa bir brifing alan DSİ yetkilileri daha sonra gövde çalışmalarını ve kaya ocağını inceledi.

İZMİR'E YILDA 59 MİLYON METREKÜP İÇME SUYU VERECEK

Şu anda yaklaşık 70 milyon metreküp su bulunan ve Gördes Barajı'na da giden Kasap ve Aydoğan, DSİ 2. Bölge Müdürü Ali Fuat Eker'den barajın ve Gördes İzmir İçme Suyu Projesi'nin son durumu hakkında bilgi aldı. Haziran ayından bu yana İZSU'nun Kavaklıdere arıtma tesislerine su verildiğini belirten Oğuz Kasap, Gölmarmara Gördes Sol Sahil Sulaması'nın da tamamlandığını söyledi. DSİ Genel Müdür Yardımcısı, Gördes Barajı'nın tam kapasite ile su tuttuğunda İzmir'e yılda 59 milyon metreküp içme ve kullanma suyu sağlayacağını ve 148 bin 60 dekar araziye de can suyu vereceğini kaydetti.

KELEBEK BARAJINDA SONA DOĞRU

Son olarak Ahmetli Kelebek Barajı'na giden Kasap ve Dinçer, inşaat alanını gezdi. Gövde dolgusu tamamlanmakta olan barajı önümüzdeki yıl su tutabilir hale getirmeyi hedeflediklerinin altını çizen Kasap, Kelebek barajı'nın bölge ekonomisine büyük katkı sağlayacağını söyledi. Kasap, "Kelebek Barajı 22 bin 670 dekar araziyi modern sulama ile tanıştıracak. Ve bölge ekonomisine 2019 yılı rakamları ile yılda 14 milyon liradan fazla gelir sağlayacak" diye konuştu.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden İzmir ve Manisa'daki toplam 6 barajda inceleme yaptılar hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 07 Ekim 2019 tarihinde saat 12 12’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İzmir ve Manisa'daki toplam 6 barajda inceleme yaptılar haberi güncellenecektir.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

17 Ekim 2019, Perşembe
 • İmsak
  05:54
 • Güneş
  07:15
 • Öğle
  13:02
 • İkindi
  16:08
 • Akşam
  18:39
 • Yatsı
  19:55
Sayfa Başı