İZMİR HABERLERİ

İzmir Soyer dedi

Deniz Sipahi
01.04.2019 - 11:11Son Güncelleme :

Her seçimde olduğu gibi bu seçimde de dikkatler İzmir’in üzerindeydi.

Deniz Sipahi

İzmirliler tercihini Tunç Soyer’den yana kullandı. Böylece 1999’da seçilen Ahmet Piriştina’dan bu yana sosyal demokratlar koltuklarını İzmir’de kaptırmamış oldu. Soyer yüzde 58 oy alarak seçildi. Rakibi Nihat Zeybekci’nin ise açılan sandıklara göre oyu yüzde 38.5 oldu.

 

CUMHUR İttifakı’nın adayı Nihat Zeybekci, adaylığının açıklandığı 27 Kasım’dan son güne kadar İzmir’de adım atmadık yer bırakmadı; eşi Ayşen Zeybekci de kampanyaya büyük destek verdi. Yine de Zeybekci’nin aldığı oy 2014 yerel seçimlerinde AK Parti’nin ve MHP’nin aldığı oyların altında kaldı. 7 Haziran 2015 seçimlerinde AK Parti’nin oyu yüzde 27.37, MHP’nin oyu yüzde 13.71’di. CHP’nin oyu yüzde 45.40, HDP’nin oyu ise yüzde 10.32’ydi. 1 Kasım 2015’te ise oy dağılımları AK Parti 31.02, MHP 11.35, HDP 8.64, CHP ise yüzde 46.76 olmuştu.

24 Haziran 2018 genel seçimlerinde ise oylar AK Parti 27.98, MHP 6.23, HDP 11.30, CHP 42.03’tü. İlk defa seçimlere giren İYİ Parti ise yüzde 11.21 almıştı.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise İzmir’de Muharrem İnce’ye yüzde 54, Recep Tayyip Erdoğan’a 32.9, Meral Akşener’e 6.3, Selahattin Demirtaş’a yüzde 6 oy çıkmıştı.

KOCAOĞLU’NU GEÇTİ

İlk sonuçlara göre Soyer’in 2014 seçimlerinde Aziz Kocaoğlu’nun aldığı oyun üzerine çıktığı gözüküyor. Soyer’e HDP ve İYİ Parti seçmeninin de oylarıyla destek verdiği ortaya çıkıyor.

30 ilçesi olan İzmir’de 2014 seçimlerine göre CHP’nin 22, AK Parti’nin 7, MHP’nin 1 belediye başkanlığı bulunuyordu. 31 Mart seçimlerinde ise her iki ittifak da kapsamlı bir işbirliğine gitti. CHP iki ilçe belediyesinde (Kiraz ve Tire) aday koymayarak İYİ Parti adayını destekledi. İYİ Parti ise 25 ilçede CHP’ye destek verdi. Ancak Urla, Karşıyaka ve Selçuk’ta kendi adaylarını gösterdi. Cumhur İttifakı’nda ise AK Parti İzmir’in 5 ilçesinde (Aliağa, Çeşme, Dikili, Foça ve Narlıdere) aday göstermeyerek MHP’yi destekledi.

Kesin olmayan sonuçlara göre CHP 24, AK Parti 4, MHP 1, İYİ Parti 1 ilçede başkanlığı kazandı. CHP Bergama ve Bayındır’ı AK Parti’ye kaptırırken; AK Parti’nin elindeki Kemalpaşa, Ödemiş, Menderes, Torbalı ve Selçuk’u kazandı. MHP elindeki Aliağa’yı korumayı başardı. İYİ Parti ittifak nedeniyle CHP’nin aday göstermediği Tire’de başkanlığı aldı. CHP metropoldeki tüm ilçelerini korumayı başardı. Bu duruma göre Konak, Karşıyaka, Bornova, Bayraklı, Buca, Karabağlar, Güzelbahçe, Narlıdere, Urla, Çeşme, Karaburun, Seferihisar, Balçova, Foça, Gaziemir, Dikili, Menemen, Beydağ, Çiğli CHP’nin oldu.

AK PARTİ SÜRPRİZİ

İlçelerde en yüksek oyu CHP Karşıyaka’da alırken; AK Parti ise Kınık’ta aldı. Buca ve Bayraklı’da CHP’nin son dakika değişiklikleri sandığa yansımış olsa da AK Parti bu iki ilçede de istediği sonucu alamadı. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin en fazla yatırım yaptığı Bayındır’da ise AK Parti sürpriz yaparak seçimi kazandı.

İzmir Soyer dedi

İZMİRLİLERE TEŞEKKÜR ETTİ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Tunç Soyer, ilk iş olarak en az oy aldığı mahallelere gideceğini söyledi. “Bizi gömmeye çalıştılar ama unuttukları bir şey vardı; biz tohumduk. Bir gidip bin gelirdik, öyle de oldu. İzmirlilere teşekkür ediyorum, İzmirlileri kalbimle kucaklıyorum” diyen Soyer şöyle konuştu.

“İzmir birlik beraberlikten yana oyunu kullanmıştır. İzmir her türlü haksızlığa hayır demiştir. Bugünden itibaren İzmir Büyükşehir Belediyesi bir ana olacak. Bütün evlatlarını aynı şefkatle kucaklayacak. Hiç kimseyi ayırmayacak ve üvey evlat muamelesi yapmayacak. İzmir Türkiye’de siyasetin dilinin değişmesi gerektiğini gösterdi.”

“Aldığınız oy oranını başarılı buluyor musunuz” sorusuna; “Büyükşehir belediyeleri arasında alınan en yüksek oy. Millet İttifakı’yla birlikte aldık. Bu gurur duyulacak bir başarı” cevabını veren Soyer; zaferini İzmirlilerle Cumhuriyet Meydanı’nda kutladı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden İzmir Soyer dedi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Nisan 2019 tarihinde saat 11 11’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça İzmir Soyer dedi haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı