İZMİR HABERLERİ

İTB'de meme kanserine farkındalık yaratıldı

DHA
28.10.2018 - 11:09Son Güncelleme :
DHA

İZMİR Ticaret Borsası (İTB) tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de her yıl Meme Kanseri Farkındalık Ayı olarak kabul edilen ekim ayında, kurumun sosyal medya hesaplarından tanı, risk faktörleri, korunma, tedavi yöntemleri ve erken teşhisin önemine ilişkin paylaşımlar gerçekleştirildi.

Etkinlikler kapsamında, İTB binası meme kanserine ilişkin bilgilendirici afişlerle donatıldı, kurumun sosyal medya hesaplarından tanı, risk faktörleri, korunma, tedavi yöntemleri ve erken teşhisin önemine ilişkin paylaşımlar gerçekleştirildi. Ayrıca gelecek günlerde Borsa Meclis Üyeleri ve İTB’nin koordinatörlüğünü yürüttüğü TOBB İzmir Kadın Girişimciler Kurulu Üyeleri için bir de bilgilendirme eğitimi yapılacak. Yedi yıl önce meme kanseri olduğunu öğrenin İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, yoksul bölgelerde meme kanseri taramasının yok denecek kadar az yapıldığına dikkat çekerek gezici mamografi araçlarının sayısını artırdı. Kestelli, şunları söyledi:

"2011 yılı başında, benim için hayata dair pek çok soru ve cevabın değiştiği bir kırılma yaşadım. Meme kanseri olduğumu öğrendim. Meme kanseri, tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kadınlarda en sık görülen kanser türü. Bu kanser türüne karşı en etkin tedavi yöntemi ise erken evrede teşhis edilebilmesi. Kanser yayılmadan önce teşhis edilebilirse kişinin hayatta kalma şansı yüzde 96’ya varan oranda artıyor. Tedavi sürecim sırasında, her sekiz kadından biri risk altındayken özellikle yoksul bölgelerde meme kanseri taramasının yok denecek kadar az yapıldığını ve bu hizmeti kadınlarımızın ayağına götürecek gezici mamografi araçlarının sayısının da çok sınırlı olduğunu öğrendim. Bu hassasiyetle 2012 yılında 'Annem Kanseri Yendi Projesi'ni başlattık. Güncel olarak aldığım bilgilere göre, proje kapsamında TOBB’un ortaklığında alınan gezici mamografi aracımızla şimdiye kadar 14 ilimizde 20 bin civarında kanser taraması yapılmış, bu taramalar sonucunda 200 kişi daha ayrıntılı inceleme yapılması için ilgili teşhis merkezlerine yönlendirilmiş durumda."

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İTB'de meme kanserine farkındalık yaratıldı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı