İZMİR HABERLERİ

Her 3 mamadan 2'si Salihli'den

HÜRRİYET / İZMİR
19.02.2019 - 13:18Son Güncelleme :

Pazar büyüklüğü 500 milyon liraya ulaşan kedi ve köpek maması sektörüne en önemli katkı Salihli’den geldi. Türkiye’de üretilen kuru ve yaş mamanın yüzde 70’i Ege’nin bu gelişmiş ilçesinden gidiyor.

HÜRRİYET / İZMİR

DÜNE kadar ithalat ağırlıklı büyüyen kedi ve köpek maması pazarı, son 5-6 yılda yeni tesislerin kurulmasıyla birlikte yerliye döndü. Salihli Organize Sanayi Bölgesi de kedi ve köpek maması üretiminde Türkiye’nin üretim üssü haline geldi. OSB’de 3 fabrikada kedi ve köpek maması üretimi yapılıyor. Pazar her yıl giderek genişlerken, Türkiye genelinde üretilen kuru ve yaş mamanın yüzde 70’e yakını Salihli’den sağlanıyor.

İLK YATIRIM 10 YIL ÖNCE

Salihli Vizyon Dergisi’nden Şirin Yörük’ün haberine göre hızla büyüyen kedi-köpek maması pazarındaki en dikkat çekici gelişme Salihli’de yaşandı. 2009’da sadece kedi köpek maması üretimi yapan Türkiye’nin ikinci fabrikası Yem Teknolojileri Makine Sanayi’nin sahibi Rasim Selçuk, Salihli’de Petfood markasıyla ilk kedi ve köpek maması üretim tesisini kurdu. Hemen arkasından 2010 yılının nisan ayında Lider Pet Food Yem Sanayi, Salihli OSB’nin ikinci evcil hayvan mama üreticisi olarak faaliyete başladı.

Her 3 mamadan 2si Salihliden

YENİ YATIRIMLAR GELDİ

Türk-İtalyan ortak yatırımıyla Effeffe Pet, Petfood’un tesisini satın alarak 2016 yılı ortalarından itibaren Salihli OSB’de evcil hayvan maması üretimi yapmaya başladı. Son olarak da Hermos Gıda, 35 bin ton kapasiteyle kedi köpek maması üretimine geçti. Salihli OSB’de ilk evcil hayvan maması üretim tesisi kuran ve daha sonra tesisini Effeffe Pet’e devreden Rasim Selçuk ise kurduğu sanalmama.com sitesinden satış yapıyor. Dünya yem sektörünün güçlü isimlerinden Nutreco’nun İrlanda’da kapattığı tesisi satın alarak ülkenin ikinci evcil hayvan yemi fabrikasını kuran Selçuk, gerek buradaki mamulleri, gerekse de Türkiye’de fason olarak ürettirdiği mamaları da internet üzerinden satışa sunmaya başladı. 

Her 3 mamadan 2si Salihliden

YÜZDE 70’Nİ ÜRETİYORUZ

LİDER Pet Food Genel Müdür Murat Tarhan, olarak yıllık 45 bin tonluk üretim rakamına ulaştıklarını dile getirdi. Salihli’deki diğer üreticilerden Hermos ve Effeffe ile birlikte Türkiye’deki toplam üretimin yüzde 70’ini sağladıklarını aktaran Murat Tarhan, 20 yıldır sektörün içinde olduklarını, hammaddelere yakınlığı ve Salihli OSB Müdürlüğü’nün sağladığı kolaylıklarla yatırımı buraya kaydırdıklarını vurguladı. Tarhan, evcil hayvan mamasının yanı sıra aynı sektöre yönelik plastik malzemeler üreten bir fabrikayı da yine Salihli OSB’de faaliyete geçirdiklerini dile getirdi.

Her 3 mamadan 2si Salihliden

500 MİLYON LİRALIK PAZAR 

SALİHLİ OSB’de bulunan üç firmanın yanı sıra İzmir’de Çağatay Evcil Hayvan Mamaları, kendi markasıyla pazarda faaliyetlerini sürdürüyor. Son olarak yem konusunda Türkiye’nin önde gelen firmalarından Abalıoğlu da Manisa Turgutlu’daki tesisinde kedi köpek maması üretimine başladı. Pazarda şu anda yerli ve ithal markaların sayısı 50’yi aşmış durumda. Rekabetin hedefi ise evinde kedi köpek besleyen 4 milyonu aşkın hanenin yarattığı 500 milyon liralık mama pazarı.

ÇEKİM MERKEZİ OLDU

SALİHLİ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Yüksel, OSB’de kedi ve köpek maması üremiyle uğraşan üyelerin birinin Salihli’den, diğerlerinin ise İzmir, İstanbul ve Ankara gibi farklı şehirlerden olduğuna dikkat çekti. Salihli’nin hem hammaddeye hem de limana yakınlık gibi avantajları nedeniyle yatırımcıların ilgisini çektiğini ifade etti. OSB’nin yüzde 25 hissesine sahip olan Salihli TSO’nun Başkanı Yüksel, birinci kısım OSB’nin yüzde 100 doluluğa ulaştığına, ikinci kısımdaki parsellerin çoğunun satıldığına aktardı. Başkan Yüksel, Salihli’nin yatırımlar konusunda bir çekim merkezi haline geldiğini vurguladı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Her 3 mamadan 2'si Salihli'den hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Şubat 2019 tarihinde saat 13 18’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Her 3 mamadan 2'si Salihli'den haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı