İZMİR HABERLERİ

Genç tasarımcılardan yüzer platform

DHA
01.11.2018 - 09:01 |Son Güncelleme :
DHA

GENÇ tasarımcı adaylarını buluşturan İyi Tasarım İzmir'deki atölyeler serisinden 'Akışkan Zeminde Seyrüsefer', Kültürpark'ta ziyaretçilerin ilgi odağı oldu. Yüksek mimarlar ve mimarlık fakültesi öğrencileri tarafından hazırlanan yüzer platform, 30 Kasım'a kadar gölün üzerinde sergilenecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin İzmir’i bir tasarım ve inovasyon kentine dönüştürme hedefi doğrultusunda bu yıl 3'üncü kez düzenlenen 'İyi Tasarım İzmir' kentteki tasarımcılar, akademik çevreler ve öğrencileri Kültürpark'ta bir araya getirdi. 19 Ekim ve 30 Kasım 2018 tarihleri arasında düzenlenen etkinlik kapsamında söyleşi ve sergilerin yanı sıra atölye çalışmaları ile de farklı tasarımlar gün yüzüne çıktı.

Akışkan Zeminde Seyrüsefer Atölyesi'ni hazırlayan proje ortakları Kültürpark'taki göle bıraktıkları yüzer platform ile fuar ziyaretçilerinin ilgisini çekti. Atölyenin yürütücüleri yüksek mimar ve İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde yarı zamanlı öğretim görevlisi Ertunç Hünkar ile Mehtap Altuğ, 14 öğrencinin yer aldığı projeyi 6 günde hazırladı. Hesaplamalı tasarımlar yöntemiyle hazırladıkları platformun fizik kurallarının biraz daha farklı işlediği bir proje olduğunu söyleyen mimar Ertunç Hünkar, Akışkan Zeminde Seyrüsefer'in bir noktadan belli bir noktaya kontrollü hareket anlamına geldiğini belirterek, "Zemin olarak beton ya da asfalt değil suyu kullandık. Önce bir araya gelip bazı konseptleri öğrencilere tanıttık. Seanslarla edinilen bilgiler tasarım aracı olarak çıkarıldı. 30 Kasım'a kadar Kültürpark'ta sergilenecek" dedi. Yüksek Mimar Mehtap Altuğ da yüzer platformun İzmir'de karadaki aktiviteleri denize taşıma konusunda başlangıç olabileceğini belirterek su üzerinde yapılacak yeni müdahalelere örnek olabileceğini dile getirdi. Kültürpark'ın 90 yıldır belirli kullanımlara hizmet eden çok önemli bir kamusal mekan olduğunu anlatan Ekonomi Üniversitesi'nde öğretim üyesi Emre Gönlügür ise geçici tasarım ve mimarlık kültürüne de ev sahipliği yapan fuar alanında o kültürün bir parçası olan yüzer platformu sergilediklerini belirtti.

GÖRENLER FOTOĞRAFINI ÇEKİYOR

Projede emeği geçen Mimarlık Bölümü son sınıf öğrencilerinden Umut Baran Saraç okulda da takım çalışmaları yaptıklarını ama daha profesyonel bir işi çok kalabalık bir grup olarak nasıl yönetebileceklerini öğrendiklerini anlattı. Ürünü Kültürpark Fuar Alanı 1 Nolu Hol'de hazırladıklarını belirten Berfin Özel, "Üretim aşamasını normalde birebir deneyimleyemiyorduk, hep planlarda kalıyordu. Mimarlık öğrencileri olarak birebir yapıyor olmak çok keyifliydi" diye konuştu. Projeyi 3 boyutlu olarak hazırladıklarını ifade eden Neriman Koçarslan, "Büyük bir bina yapamayacağımız için hep maket yapmak zorundayız. Bu workshop kapsamında kendi tasarladığımız bir ürünü üç boyuta kendi elimizle döktük. Profesyonel hayata geçmeden önce bizim için iyi bir deneyim oldu" dedi. Kültürpark'a gelenlerin göl üzerindeki yüzer platformu görünce ilgiyle incelediğini dile getiren Nazlıcan Özmen, "İnsanların ilgisi çok güzel. Projeyi suya koyduktan sonra gelip incelediler, bize sorular sordular. Özellikle gelip fotoğraflar çekiyorlar" dedi. Bidonların üzerine koydukları tahtaları birleştirerek platformu hazırladıklarını anlatan Melis Yılmaz da gerçek ölçekte çalıştıklarını söyleyerek okulda öğrendikleri çizim programlarını gerçek hayatta kullanma fırsatı elde ettiklerini anlattı.

Nevra UÇKAÇ / İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İzmir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İzmir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Genç tasarımcılardan yüzer platform haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İZMİR NAMAZ VAKİTLERİ

25 Ocak 2020, Cumartesi
 • İmsak
  06:51
 • Güneş
  08:16
 • Öğle
  13:29
 • İkindi
  16:08
 • Akşam
  18:31
 • Yatsı
  19:51
Sayfa Başı