İZMİR HABERLERİ

EGİAD Melekleri’nden 1 Milyon 650 Bin TL’lik 5 Yatırım

Hürriyet Haber
04.01.2019 - 13:28Son Güncelleme :

Dünya’da son yıllarda popüler bir kavram olan girişimcilik, Türkiye’de de yükselen bir değer olarak yerini almayı başardı.

Hürriyet Haber

 

Belki henüz bir Silikon Vadisi düzeyinde değiliz ama hem üniversiteler hem de özel kuruluşların girişimiyle ardı arkasına açılan kuluçka merkezleri ve girişimcilik kulüpleri ekosistemin gelişmesinde faydalı olmakta. Start up ekosisteminin gelişmeye başladığı Türkiye’de bu sistemin gelişmesine, yaratıcı iş fikirleri ve başarılı girişimciler olduğu kadar; finansman sağlayıp mentorluk yaparak destek olan melek ağları ile yatırımcıların da katkısı büyük olmakta. Bu kapsamda Ege Bölgesi’nin Hazine akreditasyonunu sağlamış ilk melek yatırım ağı olan EGİAD Melekleri, mevcut şirketlerin bile yatırım yapmakta zorlandığı bir devrede, toplam değeri 1.650.000 TL olan 5 yatırım gerçekleştirerek büyük bir başarıya imza attı. EGİAD Melekleri Türkiye’nin en çok dikkat çeken melek yatırım ağları arasında yer alarak da hızlı bir yükseliş gerçekleştirdi. Toplam melek yatırımcı üye sayısı 42, lisanslı melek yatırımcı sayısı ise 11 olan EGİAD Melekleri, iki yıllık bir süreçte 12 melek yatırımcı girişimci buluşmasına ev sahipliği yaptı.

EGİAD Melekleri Dikkat Çeken Yatırım Ağı Oldu

Start up ekosisteminin gelişmeye başladığı Türkiye’de, bu sistemin gelişmesine, yaratıcı iş fikirleri ve başarılı girişimcilerin olduğu kadar finansman sağlayıp mentorluk yaparak destek olan melek ağlar ile yatırımcıların da katkısı büyük. 15 Şubat 2013 tarihinde yayımlanan ‘Bireysel Katılım Sermayesi (BKS) Yönetmeliği’ ile melek yatırımcılık yasal bir zemine kavuşturuldu. Yönetmelikle birlikte, lisanslı yatırımcı yani Bireysel Katılım Yatırımcısı (BKY) kavramı ve uygulaması ortaya çıktı. Yasal altyapının ardından da hızlı bir şekilde yerel yatırımcı- girişimci ağları oluştu. Melek yatırımcı ağlarına baktığımızda 2018’de en çok dikkat çeken kurumlar, Galata Business Angels (GBA), İstanbul Startup Angels, Keiretsu Forum, Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD) Melekleri, TR Angels ve BIC Angel Investments oldu.

EGİAD Melekleri’nden 1 Milyon 650 Bin TL’lik Yatırım

En çok dikkat çeken kurumların ilk sıralarında EGİAD Melekleri Yatırım Ağı’nın gelmesinin sevindirici olduğunu vurgulayan Ege Genç İşadamları Derneği – EGİAD Melekleri Yatırım Ağı İcra Kurulu Başkan Vekili Alp Avni Yelkenbiçer, şu ana kadar 60 girişimcinin yatırımcılar karşısında sunum gerçekleştirdiğini belirterek, “EGİAD Melekleri olarak 2016 – 2018 dönemi süresince toplam değeri 1.650.000 TL olan 5 yatırım gerçekleştirdik. Gerçekleştirilen faaliyetler kapsamında ayrıca üniversite – sanayi işbirliğini arttırmaya yönelik “Sanayi – Akademi Buluşmaları” ve “Kurum içi Girişimcilik” toplantılarımız da oldu. İzmir ve Türkiye’de gerçekleşen girişimcilik ve yatırımcılık ile ilgili olarak 100’den fazla organizasyona jüri ve konuşmacı ve iştirakçi olarak katılımda bulunduk” dedi.

 

2019’da Yatırımlar Artarak Devam Edecek

EGİAD Teknoloji Transfer Ofisleri İle İşbirliği İçinde

İzmir Yüksek Teknoloji Transfer Ofisi - Teknopark İzmir ile İzmir Ekonomi Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi Embryonix’in Yönetim Kurulu’nda yer alan EGİAD, çok yönlü iş birliğinin sağlanabilmesi adına aktif çalışmalarını geniş bir boyutta sürdürmekte. Üniversitelerdeki bilgi ve birikimin sanayi tarafından da etkin bir şekilde kullanılması hedefiyle hareket eden EGİAD, üniversitelerin ve iş dünyasının farklı öncelikleri ve bakış açıları olduğunun farkındalığıyla, en önemli arayüz olarak faaliyette bulunan teknoloji transfer ofislerinde yer almaya da devam etmekte.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden EGİAD Melekleri’nden 1 Milyon 650 Bin TL’lik 5 Yatırım hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 04 Ocak 2019 tarihinde saat 13 28’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça EGİAD Melekleri’nden 1 Milyon 650 Bin TL’lik 5 Yatırım haberi güncellenecektir.


Sayfa Başı