İZMİR HABERLERİ

Değişim teknikleri ile Ramazan'da açlık ve susuzluk hissini azaltın

Hürriyet Haber
30.05.2018 - 11:02Son Güncelleme :

Değişim Uzmanı Elçin Erener’le Oruç tutarken açlık ve susuzluk hissini azaltan, sindirimi düzenleyen ve farkındalığı artıran Değişim Tekniklerini anlattı

Hürriyet Haber

 

Doğal ve sağlıklı yaşam tutkunu Elçin Erener 20 yıldır Değişim Uzmanı.. Aynı zamanda Uluslararası Değişim Federasyonu Kurul Üyesi olan Erener, Bankacılık geçmişi de olan bir Ekonomi Mezunu. Doğal ve sağlıklı yaşam tutkunu olan Erener, değişim teknikleri ile Ramazan Ayı'nda açlık ve susuzluk hissinin azaltılabileceğinin altını çizdi.

 

"Oruç bir değişimdir. Beden, zihin ve ruhun değişimi. Değişim teknikleri ile bu süreci desteklemek, hızlandırmak, kolaylaştırmak ve ibadeti derinleştirmek mümkün" diyen Erener söyle devam etti.

 

Uluslararası Değişim Federasyonu önerisi ve kapsamında uygulanan sayısız nefes ve duyu kontrolüne ilişkin teknik, vücut direncini artırmakta, açlık ve susuzluğa tahammülü güçlendirmektedir. Böylece kutsal Ramazan ayında gerçekleşecek ibadetleri daha farkındalıklı ve bilinçli icra edebiliriz.

 

Uygulanan Değişim Tekniklerinin genel olarak sinir sistemine çok olumlu etkileri var. Sinir sistemi rahatlamakta, gevşemekte ve gerilim atılmaktadır. Kişinin bedeni güçlenirken, tüm sistem de dengelenir. Açlık ve susuzluğa karşı insan bedeninde oluşabilecek tepkiler engellenir. Sindirim fonksiyonları düzene girer ve buna ilişkin rahatsızlıklar giderilir.

 

Ramazan’da oruç tutarak ibadetlerini icra eden kişiler, yeme isteklerini bu yüce gaye için engellemekteler. Diğer taraftan iş hayatı ve gündelik sorumlulukların da devam etmesiyle, doğal olarak sinirsel, psikolojik ve bedensel gerilimin etkilerine maruz kalabilmekteler. Sindirim sistemi uzun süre aç kalmaya alışık olmadığı için rahatsızlıklar ortaya çıkabiliyor. Oruç açılırken de birçok kişi sindirim rahatsızlıkları yaşayabiliyor. Aşırı ve ani yüklenme sindirimi olumsuz etkilemektedir.

 

Değişim Uzmanları, bilinen en kadim ve güçlü Değişim Teknikleri ile Oruç tutarken kişinin bünyesine göre ortaya çıkabilecek tüm yan etkileri ortadan kaldırmada yardımcı oluyor. Kişi aç kalma hissini rahatlıkla yenerken, sindirim sisteminde genel bir denge kuruluyor. Sinirsel gerilim atılıyor, öfke ve kızgınlık hissedilmiyor. İbadetin getirdiği içsel mutluluğun yaşanması kolaylaşıyor. Ayrıca Oruç açılması sırasında da açlık hissedilmediği için ani aşırı yeme de söz konusu olmuyor. Böylece sindirim sistemi rahatsızlanmadan, zorlanmadan oruç tutmak münkün. Birkaç teknikle,  kilo sorununun da önüne geçilmekte, iftardan sonra oluşabilecek şişkinlik, mide ve bağırsak sorunları önlenmekte.

 

Orucun bedendeki bir diğer etkisi de tansiyonda gözlemleniyor. Oluşabilecek tansiyon dengesizlikleri, baş ağrıları ve baş dönmesini de Değişim Teknikleri’nden yararlanarak önlemek gidermek mümkün. 

 

Bu teknikleri düzenli uygulayan kişinin konsantrasyon sorunu ortadan kalkacağından yaptığı ibadetlerden de daha fazla verim alıyor.

Açlık ve susuzluk hissini gidermek için uygulanabilecek teknikler:

 

 • Karın Kilidi Tekniği
 • Ayakta bacaklar 50 cm kadar aralık, dizler bükülü ve eller dizlerin üzerinde olacak şekilde durulur. Derin nefes alınır ve karın mümkün olduğu kadar içe çekilerek nefes verilir. Çene göğse yaklaştırılır ve nefes zorlanmadan 3-5 sn. tutulur. Nefesi almadan önce karın kasları gevşetilir ve nefes tekrar alınır. Normal nefes ile dinlenerek, tekniği 6-8 kez tekrarlarlayınız.

   

 • Karın Kasılması Tekniği
 • Ayakta bacaklar 50 cm kadar aralık, dizler bükülü ve eller dizlerin üzerinde olacak şekilde durulur. Derin nefes alınır ve ağızdan tam şekilde verilir. Nefes tutulur, çene göğse yaklaştırılır. Karın kasları sağa sola doğru hareket ettirilir. Nefesi almadan önce karın kasları gevşetilir ve nefes alınır. Normal nefes ile dinlenerek, tekniği 6-8 kez tekrarlarlayınız.

   

 • Sırt Üstü Hava Çıkarma Tekniği
 • Sırt üstü uzanın, ilk önce sağ bacağı bükerek uyluğu göğse yaklaştırın. Elleri diz altında kenetleyin, sağ dizinizi burnunuza değecek şekilde çekin. 15- 30 sn kalın. Aynı duruşu sol taraftan uygulayın. 3-5 tur uygulayabilirsiniz.

   

 • Cenin Duruşu Tekniği
 • Nefes verirken bacakları bükerek, uylukları göğse yakınlaştırın. Elleri kenetleyin, dizlerin altından tutun ve burnunuzu dizlerin arasına yerleştirin. 10-15 sn. kalın. 3 tur uygulayabilirsiniz.

   

 • Açlık Ve Susuzluğu Engelleyen, Sakinleştirici , Dengeleyici, Serinletici Nefes Teknikleri
 • Dudaklar O biçiminde, dil kıvrılılarak dışarı çıkarılır. Dilin oluşturduğu kanaldan hava içe çekilir. Susuzluk ve açlık hissi hafifletilir. Ağız kokusu giderilir. Beden ısısı düşer ve sıcaklara dayanmak kolaylaşır.
 • Bedeni Sakinleştiren/Serinleten Nefes Tekniği    Şitakari Pranayama
 • Dudaklarınızı aralayarak dişlerinizi gösterin. Dilinizi dişlerin arasından çıkarın ve havayı “sss” sesiyle çekin. Ağzınızı kapatıp burundan verin. Aşırı safra salgılanması halinde çok faydalıdır. Sindirim sistemini geliştirir, susuzluk giderilir.

 • Dişler birarada tutulur. Dudakları aralayarak dişleri gösterin. Nefesi dişlerin arasından “sss” sesiyle çekin. Ağzınızı kapatıp burundan verin. Aşırı safra salgılanması halinde çok faydalıdır. Sindirim sistemini geliştirir, susuzluk giderilir.
 •  

 • Enerji Kanalını Temizleme Tekniği
 • Sol burun deliğinden nefes alınır, sağ burun deliğinden verilir, sağ burun deliğinden alınır ve sol burun deliğinden nefesin verilmesi şeklinde uygulanır. Tekniğin genel arındırıcı ve dengeleyici etkisi vardır. Sinirler gevşer ve gerginlik atılır.

   

  www.dunyadegisimakademisi.com

   

  Etiketler:

  Yasal Bilgilendirme

  İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Değişim teknikleri ile Ramazan'da açlık ve susuzluk hissini azaltın hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 30 Mayıs 2018 tarihinde saat 11 02’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Değişim teknikleri ile Ramazan'da açlık ve susuzluk hissini azaltın haberi güncellenecektir.

  
  Sayfa Başı