İSTANBUL HABERLERİMERKEZ HABERLERİ

Ulusal Programlama Yarışması'nın kazananları Avrupa yolcusu

DHA
18.09.2019 - 17:13Son Güncelleme :
DHA

İSTANBUL, (DHA)- Algoritmik düşünce yapısını takım çalışmasıyla birleştirerek genç bilgisayar mühendisi adaylarına yeni yetenekler kazandırmayı hedefleyen Ulusal Programlama Yarışması tamamlandı. Türkiye çapında 14 üniversiteden 152 öğrencinin 54 takım halinde yarıştığı yarışmanın kazananları Avrupa bölgesel finallerine hazırlanacak.

Dijital devrimin eşiğindeki dünyada, gençlerin gelecek kariyerleri adına en anlamlı uğraşlarından birisi olan programlama için Birebir Eğitim Vakfı’nın projelerinden inzva Türkiye’de en önemli adımlardan birini atarak 12-15 Eylül tarihlerinde programlama yarışması düzenledi. Türkiye’nin dört bir yanındaki 14 üniversiteden 18’i kadın 152 öğrencinin katıldığı yarışmada 54 takım ilk 10’a girebilmek için mücadele etti. Yarışmada alanında uzman akademisyenlerden oluşan Boğaziçi Üniversitesi, ODTÜ, Abdullah Gül Üniversitesi ve Lviv Üniversitesi’nden 13 kişilik bilimsel komite ve 7 kişiden oluşan jüri görev yaptı. Bilimsel komite tarafından hazırlanan 11 sorunun sorulduğu yarışmada 5 saatte 12 bin satır kod yazıldı.

Ulusal Programlama Yarışması, ODTÜ partnerliği ve ICPC (International Collegiate Programming Contest) Vakfı gözetiminde düzenlendi. Trabzon, İzmir, Kayseri, İstanbul, Isparta, Zonguldak ve Ankara’dan yarışmaya katılan yakın geleceğin bilgisayar ve yazılım mühendisi adayı 152 öğrencinin kıyasıya mücadelesinde birinciliği kazanan takım Boğaziçi Üniversitesi’nden Trie Hard oldu. Yarışmanın ilk 10’u, Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ve Bilkent Üniversitesi takımlarından oluştu.

"BİLGİSAYAR VE YAZILIM MÜHENDİSLERİ İÇİN BİR FIRSAT"

Yarışmanın bu yılki ayağına destek veren Orta Doğu Teknik Üniversitesi, 2020’de yapılacak Ulusal Programlama Yarışması bayrağını, ilk 10’da 5 ayrı takımla yer alan Boğaziçi Üniversitesi’ne devretti. Kapanış konuşmasını Yıldırım Holding CEO’su Yüksel Yıldırım’ın yaptığı Ulusal Programlama Yarışması’nın bayrağı 2020’deki yarışma için ODTÜ Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tolga Can tarafından, Boğaziçi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Tuna Tuğcu’ya verdi.

ULUSAL PROGRAMLAMA YARIŞMASI İLK 10

1. Trie Hard  (Boğaziçi Üniversitesi)

2. Here for Meal (Boğaziçi Üniversitesi)

3. Symphony of Coding (TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi)

4. Send Nodes (Boğaziçi Üniversitesi)

5. Unagi (Bilkent Üniversitesi )

6. Güçlü (İstanbul Teknik Üniversitesi)

7. Ship Shipping Ship Shipping Shipping Ships (İstanbul Teknik Üniversitesi)

8. Redshifted (Boğaziçi Üniversitesi)

9. ITUbitak (İstanbul Teknik Üniversitesi)

10. Etliekmek (Boğaziçi Üniversitesi)

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Merkez haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Merkez ilinden Ulusal Programlama Yarışması'nın kazananları Avrupa yolcusu hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 18 Eylül 2019 tarihinde saat 17 13’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Ulusal Programlama Yarışması'nın kazananları Avrupa yolcusu haberi güncellenecektir.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

16 Ekim 2019, Çarşamba
 • İmsak
  05:43
 • Güneş
  07:08
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  16:00
 • Akşam
  18:32
 • Yatsı
  19:51
Sayfa Başı