İSTANBUL HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

NIESR: May’in anlaşması ile Birleşik Krallık ekonomisi 10 yılda yüzde 4.0 küçülecek

DHA
26.11.2018 - 14:58Son Güncelleme :
NIESR: May’in anlaşması ile Birleşik Krallık ekonomisi 10 yılda yüzde 4.0 küçülecek
DHA

Mahmut Can Emir / İstanbul, 26 Kasım (DHA) – Ulusal Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Enstitusü (NIESR), Theresa May’in Brexit anlamasının uygulanması durumunda Birleşik Krallık ekonomisinin gelecek 10 yıl içinde yüzde 4.0 daralacağını duyurdu.
NIESR ayrıca yabancı ülkelerden gelecek olan direkt yatırımın da yüzde 21 düşeceğini öngördüğünü açıkladı.
NIESR’den yapılan yazılı açıklama şöyle:
“Temel bulgulara göre hükümet tarafından onaylanan Brexit anlaşması uygulamaya geçtiğinde ve Birleşik Krallık Avrupa Birliği (AB) gümrük birliğinden ve ortak pazarından çıktığında ülkenin gayrisafi yurtiçi hasılası 2030 yılına kadar yüzde 4.0 küçülecek.
“Bu durumun sebebi ise ticari hizmetlerde yaşanacak gecikmelerin ülkeyi hizmet satışı konusunda daha az cazip hale getirecek olması.
“Bu durum Birleşik Krallık’ta yatırım yapma konusunda yatırımcıların cesaretini kıracak ve bunun sonucunda Birlieşik Krallık’ta çalışanların verimi, ülkenin AB üyesi olarak devam ettiği senaryoya göre azalacaktır.”

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde NIESR: May’in anlaşması ile Birleşik Krallık ekonomisi 10 yılda yüzde 4.0 küçülecek haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı