İSTANBUL HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Avrupa Konseyi kara para aklama önlemlerini artırdı

DHA
11.10.2018 - 17:38Son Güncelleme :
Avrupa Konseyi kara para aklama önlemlerini artırdı
DHA

Mahmut Can Emir / İstanbul, 11 Ekim (DHA) – Avrupa Konseyi, terörist aktiviteler de dahil olmak üzere, suçluların finansman kaynaklarına erişiminin engellenmesi ve kara para aklama konularında ceza hukukuna yeni hükümler ekledi.
Avrupa Konseyi’nin yeni kuralları şöyle:
- Suçlarının tanımlanması ve kara para aklamaya ilişkin yaptırımlar hakkında asgari kuralların belirlenmesi. Kara para aklama faaliyetleri en fazla dört yıl hapis cezası ile cezalandırılacak ve hâkimler, kamu finansmanına ve para para kaynaklarına erişimi geçici veya sürekli önleme gibi ek yaptırımlar ve tedbirler uygulayabilecekler. Suç örgütleriyle bağlantılı davalara veya belirli mesleki faaliyetlerin yürütülmesinde işlenen suçlara ağırlaştırıcı koşullar uygulanacak.
-  Belirli para aklama faaliyetlerinden sorumlu tüzel kişiliklerlerin kamu yardımlarından hariç tutma ve adli denetim gibi bir dizi yaptırımla cezalandırılabilecek.
- Soruşturma işleyişini kolaylaştırmak için ortak hükümler belirleyerek sınır ötesi yargı ve polis işbirliğine engelleri kaldırmak. Sınır ötesi davalarda, yeni kurallar, hangi üye devletin yargı yetkisine sahip olduğunu ve üye devletlerin nasıl çalıştıklarının yanı sıra Eurojust'un nasıl dahil edileceğini açıklığa kavuşturacak.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Avrupa Konseyi kara para aklama önlemlerini artırdı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

11 Ekim 2018, Perşembe
 • İmsak
  05:39
 • Guneş
  07:04
 • Öğle
  12:57
 • İkindi
  16:04
 • Akşam
  18:38
 • Yatsı
  19:57
Sayfa Başı