İSTANBUL HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

Avrupa Konseyi: Kadınlar halen çeşitli konularda erkeklerle eşit değil

DHA
26.11.2018 - 17:00Son Güncelleme :
Avrupa Konseyi: Kadınlar halen çeşitli konularda erkeklerle eşit değil
DHA

Mahmut Can Emir / İstanbul, 26 Kasım (DHA) – Avrupa Konseyi, Avrupa Birliği ikinci Cinsiyet Eylem Planı sonuçlarına göre, neredeyse tüm ülkelerdeki kadınların, erkeklerle gelir, kaliteli eğitim, mesleki eğitim ve sağlık veya teknolojiye erişim konusunda hala eşit düzeyde olmadığını açıkladı.
Avrupa Birliği'nin (AB) dış eyleminde toplumsal cinsiyet eşitliğini ve kadınların güçlendirilmesini sağlamayı amaçlayan plan, çatışma, iklim değişikliğinin etkisi, doğal afetler ve zorla yerinden etme durumu daha da kötüleştirdiğini ortaya koydu.
Cinsel ve toplumsal cinsiyete dayalı şiddet, politik, ekonomik ve askeri amaçlar için kullanıldığına işaret eden Konsey, cinsel şiddetin bir savaş ve silahlı çatışma silahı olarak kullanılmasına son vermek için çalışanlara verilen 2018 Nobel Barış Ödülü'nü kabul etti.
Konsey, AB'nin ve üye devletlerin kadın ve kız çocuklarının tüm insan haklarından, cinsiyet eşitliğinden ve kadın ve kızların tüm eylem alanlarına karşı bir öncelik olarak güçlendirilmesinden tam olarak yararlanmasını destekleme taahhüdünü tekrarladı

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Avrupa Konseyi: Kadınlar halen çeşitli konularda erkeklerle eşit değil haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı