İSTANBUL HABERLERİMERKEZ HABERLERİ

2020 'Uluslararası Bitki Sağlığı Yılı' ilan edildi

DHA
03.01.2020 - 12:56 |Son Güncelleme :
2020 Uluslararası Bitki Sağlığı Yılı ilan edildi
DHA

İSTANBUL, (DHA) BİRLEŞMİŞ Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO - Food And Agriculture Organization of the United Nations) 2020’yi “Uluslararası Bitki Sağlığı Yılı” (IYPH) ilan etti.

Bu nedenle 2020’de bitki sağlığının korunmasıyla açlığı sonlandırmaya, yoksulluğu azaltmaya, çevreyi korumaya ve ekonomik gelişmeyi artırmaya nasıl yardımcı olabileceğine dair küresel farkındalığın artırılması amaçlanıyor.

Bitkilerin yediğimiz gıdaların yüzde 80'ini oluşturduğunu ve soluduğumuz oksijenin yüzde 98'ini ürettiğini hatırlatan Prof. Dr. Nail Öztaş, “Bitkiler böcek ve hastalıklardan sürekli ve artan bir tehdit altında. Her yıl küresel gıda ürünlerinin yaklaşık yüzde 40’ı bitki zararlıları ve hastalıklarından kaybediliyor. Bu da yıllık 220 milyar doların üzerinde tarımsal ticaret kayıplarına yol açıyor. Milyonlarca insanın açlıkla karşı karşıya kalmasına neden oluyor ve yoksul kırsal toplulukların birincil gelir kaynağı olan tarıma ciddi zararlar veriyor” diye konuştu.

Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerine ulaşmak için bitki sağlığını geliştirmeye yönelik politikaların ve eylemlerin geliştirilmesi gerektiğine vurgu yapan İstanbul Gelişim Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nail Öztaş, “FAO ve Uluslararası Bitki Koruma Sözleşmesi (IPPC), bitki sağlığını teşvik etmenin yanı sıra, bu yılı başarılı kılmak için de faaliyetler yürütecek. Bu hepimizin de görevi” dedi.

FAO’nun 2020 yılı için temel hedefleri ise şöyle: “2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi’ne ulaşmak için sağlıklı bitkilerin önemi konusunda farkındalık yaratmak, bitki sağlığının gıda güvenliği ve ekosistem işlevleri üzerindeki etkisinin vurgulanması, çevreyi korurken bitkileri sağlıklı tutmak için en iyi uygulamaların paylaşılması.”
Bitkileri veya bitki ürünlerini zararlılardan ve hastalıklardan uzak tutmanın ticareti de kolaylaştıracağına değinen Öztaş, “Bu çalışmalar, özellikle gelişmekte olan ülkeler için pazara erişim sağlayacak ve bitki sağlığı yönetmeliklerine ve standartlarına uyumu güçlendirecek” ifadelerini kullandı.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Merkez haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Merkez ilinden 2020 'Uluslararası Bitki Sağlığı Yılı' ilan edildi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Ocak 2020 tarihinde saat 12 56’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 2020 'Uluslararası Bitki Sağlığı Yılı' ilan edildi haberi güncellenecektir.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

20 Ocak 2020, Pazartesi
 • İmsak
  06:48
 • Güneş
  08:18
 • Öğle
  13:20
 • İkindi
  15:49
 • Akşam
  18:12
 • Yatsı
  19:36
Sayfa Başı