İSTANBUL HABERLERİ

'Kişiye dayalı sistem kobileri frenliyor'

Hürriyet Haber
01.04.2018 - 15:37Son Güncelleme :

"Dünyada şirketler bireysel performanslarla değil teknoloji tabanlı sistemlerle büyüyor"

Hürriyet Haber

Türkiye’nin ihracat hedeflerine ulaşması yönünde KOBİ’lerin önemli bir misyon yüklendiğinin altını çizen Netoloji kurucusu Özgür Erol, büyümenin kişilerle değil sistemle geldiğini ve Türkiye’de KOBİ’lerin teknolojik altyapıya daha fazla yatırım yapması gerektiğini belirterek teknoloji tabanlı sistemleri inşa edemeyen işletmelerin bireysel performanslara bağımlılıktan kurtulamadığını ve birey odaklılığın büyümeyi yavaşlatan etkenlerden biri olduğunu söyledi.

Türkiye’nin önde gelen kurumsal süreç yönetim sistemi mimarlarından kabul edilen Özgür Erol şunları şöyledi:

“Kişiye dayalı sistem Türk şirketlerinin büyümesinin önündeki en büyük engellerden biri. ‘İhracat Müdürü Cem Bey gittiği zaman ne yaparız’ kaygısı maalesef birçok şirketin gündeminde. Bunu aşmanın yolu ise teknoloji tabanlı bir şirket olabilmek. Her şeyin dokümante edildiği, kurumsal hafızanın korunduğu, bilgi birikimin kurumsal yazılımlarla saklandığı, patronların iş işleyişini çeşitli teknolojik araçlarla yakından izleyebildiği, daha takip edilebilir, daha yönetilebilir bir şirket modeli aslında. Dünyada bunu başaran şirketler ölçeklenebiliyor ve bir yere geliyor. İnsan ise sisteme katkı sağlayan bir takım oyuncusu sadece”

Büyümenin basamaklarını tırmandıkça her işletmenin belirli bir mental gelişim geçirmesi gerektiğini ifade eden Erol, büyümeyi hedefleyen şirketler için önerilerini sıraladı:

- Birey odaklı anlayıştan sıyrılıp teknoloji kullanımını özümsemek.

- Çalışanlara sorumluluk verirken aynı zamanda sistemin bir parçası olmasını sağlamak

- Kurumsal süreç yönetim sistemi (BPM) ve benzeri teknolojik araçlar sayesinde iş süreçlerinin verimli işlemesini sağlamak.Erol verdiği örnekte şunları söyledi:

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden 'Kişiye dayalı sistem kobileri frenliyor' hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 01 Nisan 2018 tarihinde saat 15 37’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 'Kişiye dayalı sistem kobileri frenliyor' haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı