IĞDIR HABERLERİ MERKEZ HABERLERİ

'Doğu'nun Çukurova'sı bölgeyi besliyor 

DHA
26.08.2019 - 10:42Son Güncelleme :
DHA

Özkan AYDIN/IĞDIR, (DHA)- 'DOĞU Anadolu Bölgesi'nin Çukurova'sı olarak bilinen Iğdır'da üretilen sebze ve meyveler, Erzurum'dan Hakkari'ye kadar birçok komşu ilin ihtiyacını karşılıyor. Ürünlerin toplandığı Melekli beldesinden her gün onlarca kamyon sebze- meyve bölge illerine taşınıyor.
Aras Nehri'nin de geçtiği, mikroklima iklimi, 800 metrelik rakımı ve toprak yapısı nedeniyle birçok meyve ve sebze türünün yetiştiği Iğdır’da ayrıca hububat ürünleri de yetiştiriliyor. Başta kayısı olmak üzere, domates, elma, şeftali, karpuz, kavun, patlıcan, fasulye, biber, salatalık, ceviz, kiraz, dut, erik, mısır, pamuk, üzüm yetiştiriciliği yapan 10 bine yakın kayıtlı çiftçi, yaklaşık 358 bin hektarlık yüzölçümüne sahip Iğdır Ovası'nın 118 bin 500 hektarını tarım arazisi olarak kullanıyor. İlkbaharla birlikte ekim yapan çiftçiler, kayısı hasadından sonra bugünlerde başta domates ve salatalık olmak üzere tarladan topladığı ürünlerini Iğdır- Nahcivan karayolu kenarındaki Melekli Beldesi'ne getirerek satışa sunuyor.
Ürettikleri, karpuz, domates, biber gibi sebze-meyveleri kamyonlarla bölge illerine gönderen çiftçiler, Doğu illerini buradan beslediklerini söyledi. Komşu Nahcıvan, Doğu ve Güneydoğu'nun bazı illerine sebze verdiklerini anlatan üreticiler, genelde tarlatan satış yaptıklarını belirtti. Melekli beldesine de bölgeden gelen alıcılar için ürün getirdiklerini ifade eden çiftçiler, "Bu bölgede en fazla meyve ve sebze üretimi Iğdır yöresinde gerçekleşiyor. Bazı yıllar fazla ürün elde edemesek de bu yıl gayet verimli geçiyor. Ektiğimiz ürünlere hasat dönemine kadar adeta bebek gibi bakıyoruz. Bu yıl karpuzda istediğimiz kazancı sağlayamadık. Karpuzun fiyatı 30-50 kuruşa kadar düştü. Domateste ise bir artış var. Şu an domatesin kasası 15-17 liraya alıcı buluyor" dedi. 

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Merkez haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Merkez ilinden 'Doğu'nun Çukurova'sı bölgeyi besliyor  hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 26 Ağustos 2019 tarihinde saat 10 42’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 'Doğu'nun Çukurova'sı bölgeyi besliyor  haberi güncellenecektir.

IĞDIR NAMAZ VAKİTLERİ

18 Eylül 2019, Çarşamba
 • İmsak
  04:14
 • Güneş
  05:39
 • Öğle
  12:04
 • İkindi
  15:33
 • Akşam
  18:18
 • Yatsı
  19:37
Sayfa Başı