HATAY HABERLERİ İSKENDERUN HABERLERİ

İTSO: İskenderun İl olmalı

DHA
25.09.2018 - 12:18Son Güncelleme :
DHA

Ufuk AKTUĞ/İSKENDERUN(Hatay),(DHA)- İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası’nda bir araya gelen müşterek meslek komite toplantısında bölgenin sorunları ele alındı, İskenderun’un İl olması gündeme geldi.

İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda ülke, bölge ekonomisi masaya tartılarak dövizdeki hareketliliğin piyasalar yansıması konuşuldu. İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, Hatay’da yaşanan sıkıntılar konusunda şunları söyledi:
"Hatay merkezli firmalar tarafından Suriye, Irak, Suudi Arabistan ve Mısır gibi Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerine yapılan ihracatın kesintiye uğramış olması. Suriye’de süren iç savaş nedeniyle Hatay’ın güvenli olmadığına yönelik olumsuz algının yeni yatırımlara gölge düşürmesi. Faal Organize Sanayi Bölgeleri’nin tam doluluk oranına ulaşmış olmasından ötürü/ sanayinin genişleme ihtiyacının karşılanamaması. Yatırıma uygun arazi tahsisinde ve yatırımcıya arazi bulmada güçlük yaşanması. Çevre düzenlemesi, internet ve elektrikte yaşanan sorunlar olarak ifade edebileceğimiz sanayi altyapısındaki yetersizlikler. Hassa Tünel Projesinin ve Karadeniz-Akdeniz bölünmüş yol projesinin hızla tamamlanması gibi/ belirlediğimiz hususları mütemadiyen dile getirmekteyiz."
Başkan Yılmaz, İskenderun ile ilgili olarak tespit edilen sorunları da şöyle dile getirdi:
"İskenderun’un il olması. Gümrük Laboratuvarı’nın bölgemizde kurulması. Tarımsal Ürünleri Değerlendirme Sanayi Sitesi’nin Kurulması. HADO İskelesi Sorununun çözüme ulaştırılması. Karayolları Arazisi Şehir Parkı projesinin tamamlanması. Otobandan şehri içine çıkış noktaları yapılması. İskenderun Belediyesi tarafından 1/5.000’lik Alternatif Plan çalışması yapılması. İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası olarak, bölgemizde tespit ettiğimiz sorunları ve çözüm önerilerini, TOBB Başkanımızla, bölgemizdeki milletvekillerimizle çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarımızla paylaşmaktayız. Bölgemize değer katacağına inandığımız projeleri araştırmakta, hayata geçirilmesi noktasında girişimlerde bulunmaktayız."

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin İskenderun haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği İskenderun haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde İTSO: İskenderun İl olmalı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

HATAY NAMAZ VAKİTLERİ

18 Ekim 2018, Perşembe
 • İmsak
  05:19
 • Guneş
  06:38
 • Öğle
  12:27
 • İkindi
  15:34
 • Akşam
  18:04
 • Yatsı
  19:17
Sayfa Başı