ESKİŞEHİR HABERLERİ

Odunpazarı Kent Konseyi Kadın Meclisi'nden açıklama

DHA
23.11.2018 - 15:18Son Güncelleme :
DHA

ESKİŞEHİR,(DHA)- ESKİŞEHİR'de Odunpazarı Kent Konseyi Kadın Meclisi üyeleri yaptıkları basın açıklamasında, kadına  yönelik şiddetin ortadan kaldırılması için gerekli sosyal politikaların yaşama geçirilmesini istedi.
İstiklal Mahallesi Porsuk Bulvarı'nda biraraya gelen Odunpazarı Kent Konseyi Kadın Meclisi üyeleri, '25 Kasım Uluslararası Kadına Şiddete Hayır Günü' nedeniyle basın açıklaması yaptı. Kadın Meclisi adına basın açıklamasını okuyan Busena Zümbül, 25 Kasım 1960'da Dominik Cumhuriyetindeki diktatörlüğe karşı mücadele eden Mirabel kardeşlerin tecavüz edilerek vahşice öldürülmesinin ardından 39 yıl sonra 1999'da 25 Kasım tarihinin Birleşmiş Milletler tarafından 'Uluslararası Kadına Karşı Şiddete Hayır' günü ilan edildiğini belirtti. Zümbül şöyle devam etti:
"Gerek ülkemizde gerek ilimizde kadına yönelik şiddet olaylarının her geçen gün artış gösterdiği ve her alanda başlatılan mücadeleye rağmen günümüzde kadına yönelik şiddet tüm dünyada bütün acımasızlığı ile sürmektedir.Kadınlar hayatlarının her alanında eğitim, yaş, sosyo ekonomik durum ayrıt etmeksizin şiddet görmekte, hatta gördükleri şiddet sonucu hayatlarını kaybetmektedir. Olayın esasına inmeyen, medyatik bir takım çıkışlar ile soruna çözüm getirilmesi mümkün değildi. Önemli olan şiddet uygulamasından sonra bir takım müdahalelerin yapılması değil, şiddetin uygulanmasının önüne geçilmesidir. Bu konuda genelde olayın mağduru olan kadınlar eğitilmekte, şiddete uğradıktan sonra nerelere müracaat edecekleri, haklarının neler olduğu gibi bilgiler verilmektedir. Unutulmamalıdır ki şiddeti uygulayan genelde erkektir. Erkeğin bu konuda eğitilip bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Bu eğitim, sadece alınacak cezaların anlatılmasından ibaret olmamalıdır. Şiddet gösteren bu olayın yanlışlığını idrak etmeli, tam bir kararlılıkla ve inanarak bundan vazgeçmelidir. Okul öncesi eğitim de dahil olmak üzere tüm eğitim birimlerinde uygulanan müfredat , cinsiyete yönelik ayrımcılığı pekiştirecek ifade ve imalardan arındırılmalıdır. Bu konuda alınabilecek en önemli tedbir veya çare, eğitim sistemimizin yeniden düzenlenerek öz değerlerine sahip insanların yetiştirilmesidir. Ancak öz değerlerine sahip insanların kuracağı sağlam aileler ile bu sorun aşılabilir. 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetin ortadan kaldırılması için Uluslararası Mücadele Günü'nün adına yakışır bir şekilde tüm dünyada kadınların uğradıkları şiddetin ortadan kalkması için bir başlangıç noktası olmasını temenni ediyoruz. Kadınlara yönelik her tür düzenleme, kadınların ve kadın örgütlerinin görüşleri alınarak yapılmalıdır. Sivil toplum kuruluşlarının talepleri karşılanmalı, çalışmalarına destek verilmelidir. Odunpazarı Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak kadınların öldürülmeyeceği bir toplum için kadına şiddete hayır diyor, anne, eş evlat olan kadına yönelik şiddetin ve sonuçlarının ortadan kaldırılması, öncelikle devletin ve siyasal iktidarların ilgili tüm kurumlarıyla sorumluluk üstlenmesi, tüm sivil ve resmi kuruluşlarla işbirliği yaparak yaşamsal öneme sahip bu sorunun ortadan kaldırılması için gerekli sosyal politikaların yaşama geçirilmesini, çözüm üretilmesini istiyoruz."
--

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Eskişehir haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Eskişehir haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Odunpazarı Kent Konseyi Kadın Meclisi'nden açıklama haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı