DİYARBAKIR HABERLERİ

Diyarbakır'da kitap fuarına 5 günde 100 bin ziyaretçi

DHA
02.10.2019 - 15:15 |Son Güncelleme :
DHA

Selim KAYA- Elif FİLİZ/ DİYARBAKIR,(DHA- DİYARBAKIR'da bu yıl 7'ncisi düzenlenen kitap fuarını, 5 günde 100 bin kişi ziyaret etti. Tüm Fuarcılık Yapım (TÜYAP) Bölge Müdürü Mehmet Velat Ektrikci, kitap fuarına olan ilginin geçen yıllara oranla arttığını söyledi.
Diyarbakır Kitap Fuarı ziyaretçi akınına uğruyor. 28 Eylül'de kitapseverlere 7'nci kiz kapısını açan fuarı, 5 günde 100 bin kişi ziyaret etti. 130 yayınevi ile 250 yazarın katıldığı ve 6 Ekim'e kadar açık kalacak fuara 200 bin ziyaretçi bekleniyor.
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, fuara gösterilen yoğun ilgiden memnun kaldıklarını belirterek, "Biz bu kentin fuarlar kenti olma potansiyelinin olduğunu sürekli ifade ediyoruz. Hele bazı fuarlar vardır ki, tamamen kentin coğrafyası ile örtüşen fuarlardır. Kitap fuarı tam da böyle bir fuardır. Üç yıl aradan sonra geçen yıl, ilk düzenlediğimizde 109 bin ziyaretçi fuarımıza geldi. Bu yıl 9 güne çıkarttık fuarımızı yani, iki hafta sonunu koyunca bu hedefin 200 bine yaklaşacağını net olarak söylüyorduk ve bugün 5'inci gündür, dönüp baktığımız zaman 100 bine yakın ziyaretçiyi yakaladık. 4 günlük bir zamanımız var. Tabii ki çok önemli, kent için çok önemli, kentin zaten hem okuyan hem bu tür sosyal etkinliklere fuar etkinliklerine ilgi gösteren bir kimliğin olduğunu biz çok iyi biliyoruz. Burada tabii ki çok farklı yayınevleri var. Fuar sadece Diyarbakır'a hitap eden bir fuar da değil. Bunu görmemiz gerekiyor. Gelecek yıl da hem yayınevi sayısı artacaktır hem de ziyaretçi sayısı artacaktır" dedi.
FUAR VE KONGRELER KENTİ 
TÜYAP Bölge Müdürü Mehmet Velat Ektrikci ise Diyarbakır kitap fuarına olan ilginin geçen yıllara oranla arttığını ifade ederek, şunları kaydetti: 
"Bugün ziyaretçi sayısı 100 bin kişiye ulaştı. Bu çok sevindirici bir olay. Önceki yıla göre katlanarak, rekor düzeyde gidiyor. Diyarbakır bölgesel bir merkez haline geldi. 10 yıl önce burada başladığımızda bizim böyle bir hedefimiz vardı. Amacımız burada fuarlar ve kongreler merkezi haline getirmekti Diyarbakır'ı. Bugünkü manzaraya baktığımızda onu gösteriyor ki, Diyarbakır evet bir fuar kenti olmuş." 
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Diyarbakır haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Diyarbakır ilinden Diyarbakır'da kitap fuarına 5 günde 100 bin ziyaretçi hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 02 Ekim 2019 tarihinde saat 15 15’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Diyarbakır'da kitap fuarına 5 günde 100 bin ziyaretçi haberi güncellenecektir.

DİYARBAKIR NAMAZ VAKİTLERİ

18 Ekim 2019, Cuma
 • İmsak
  05:02
 • Güneş
  06:23
 • Öğle
  12:09
 • İkindi
  15:16
 • Akşam
  17:46
 • Yatsı
  19:01
Sayfa Başı