DİYARBAKIR HABERLERİ

Beyoğlu'ndan, Zerzevan Kalesi'ne inceleme

DHA
29.10.2019 - 12:21 |Son Güncelleme :
DHA

Rihan ALP/ DİYARBAKIR, (DHA)- BAĞLAR Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, Çınar İlçesinde bulunan Zerzevan Kalesi'ni ziyaret ederek devam eden kazı çalışmaları hakkında bilgi aldı.
Doğu Roma İmparatorluğu’nun Diyarbakır ile Mardin arasındaki antik ticaret yolu üzerinde askeri üs olarak kurduğu ve kazı çalışmalarının devam ettiği Zerzevan Kalesi'ni ziyaret eden Hüseyin Beyoğlu, yaptığı çalışmalarla 2014 yılında, kalenin ortaya çıkarılmasını sağlayan Dicle Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Doç. Dr. Aytaç Coşkun'dan bilgi alarak incelemelerde bulundu.
Bağlar Belediye Başkan Yardımcısı Muhammed Akar, meclis üyeleri Mehmet Hasan Fidan, Güzel Kızoğlu ve İhsan Çubuk'un da katıldığı gezi sırasında değerlendirmelerde bulunan Başkan Beyoğlu, "UNESCO Dünya Kültür Mirası'na aday olan tarihi kalenin 2021 yılında listeye alınmasının kabul edilmesi halinde bu durumun bölgenin turizmde büyük sıçrama yapmasına yol açacağını söyledi."
Belediye olarak Zerzevan Kalesi için öngördükleri çalışmalar olduğunu belirten Beyoğlu, "Böyle bir tarihi eserin bölgemizde bulunması büyük şans. Bu durumu turizmde fırsata çevirerek ekonomik kalkınma ve kalkınmaya vesile olabiliriz. Bu konuda hepimize görevler düşüyor. Bağlar Belediyesi olarak Zerzevan Kalesi'nin tanıtımına dikkat çekmek için bazı çalışmalar planlıyoruz" dedi.
2014 yılından beri kazı çalışmalarını yürüten Coşkun, zamanının büyük bir bölümünü Zerzevan’da geçiriyor. Zerzevan'ın, Roma'nın askeri yerleşimi ve dünyanın en iyi korunmuş garnizonlarından birisi olduğunu söyleyen Coşkun, 12 ay boyunca kazıların devam edeceğini belirtti. Zerzevan Kalesi hem bölgenin tarihinin aydınlatılması açısından, hem de bölge turizmi açısından çok önemli olduğunu ve kazıların bölgenin özellikle Roma dönemi tarihini değiştirdiğini dile getirerek aynı zamanda Diyarbakır turizmine de önemli katkılarda bulunduğunu anlatan Coşkun şöyle konuştu:
 "Mithras’taki kazılar halen devam ediyor.  Hızlı bir şekilde Mithras kazılarını bitirip, daha sonra koruma çalışmalarına ve oraya uygun gezi rotaları yapmayı planlıyoruz. Bu nedenle ağırlığı Mithras’a verdik.  Önümüzdeki yıldan itibaren koruma çalışmaları başlayacak. Tabi Mithras çok ilgi çekiyor. Roma’nın doğu sınırında bulunan tek tapınak, dünyada bulunan son ve en iyi korunmuş Mithras tapınağı. Özellikle bir gizem var. Roma'nın gizemliliği olması açısından bilinmeyen birçok şey var Mihtras'la ilgili. Bunların bir kısmına buradaki tapınakta cevap buluyoruz. Bütün törenleri gizlilik halinde, ayinler törenler büyük bir gizlilik içerisinde yapılıyor. Bu nedenle herkesin de ilgisini çekiyor buradaki yapı."
FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Diyarbakır haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Diyarbakır ilinden Beyoğlu'ndan, Zerzevan Kalesi'ne inceleme hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 29 Ekim 2019 tarihinde saat 12 21’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Beyoğlu'ndan, Zerzevan Kalesi'ne inceleme haberi güncellenecektir.

DİYARBAKIR NAMAZ VAKİTLERİ

15 Kasım 2019, Cuma
 • İmsak
  05:28
 • Güneş
  06:52
 • Öğle
  12:09
 • İkindi
  14:52
 • Akşam
  17:15
 • Yatsı
  18:34
Sayfa Başı