DİYARBAKIR HABERLERİ

Bağlar'da menfez köprüler yapılıyor

DHA
08.09.2019 - 11:53Son Güncelleme :
DHA

Elif FİLİZ/ DİYARBAKIR,(DHA)- BAĞLAR Belediyesi, doğal afet riski olan kırsaldaki bu yerleşim yerlerinde vatandaşların yaşadığı ulaşım sorununu çözmek için menfez köprü çalışması başlattı.
Dağın eteklerinden gelen yağmur ve kar suları, çevredeki köylerde yaşamı güçleştirip tarım alanlarında tahribata yol açarak maddi zarara neden olurken, yıllardır yaşanan bu sorun için köylüleri sevindiren haber Bağlar Belediyesi’nden geldi. Belediye, yaşamı kesintiye uğratarak insan sağlığı için tehdit oluşturan ve köylülerin hayvanlarını otladıkları mera alanlarına da zarar veren doğa olaylarına karşı 5 köyde 8 menfez köprü inşa etmek üzere çalışma başlattı. Vatandaşların ulaşım çilesine son vermesi amaçlanan menfez köprülerin kış dönemi gelmeden tamamlanarak hizmete açılması planlanıyor.
Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, "İlk etapta 5 köyümüze 8 menfez köprüler yapacağız. Vatandaşlarımızın yıllardır yaşadığı bu çileye son vereceğiz” diye konuştu.
Belediyenin başlattığı menfez köprü çalışması, yıllardır bu sorunla iç içe yaşamak zorunda kalan köylüler sevindi. Menfez köprü çalışmasının başlatıldığı yerleşim yerlerinden olan Buyuransu Köyü Muhtarı Çelebi Çadırcı, yağmur ve kar suları sonucu oluşan sel olaylarından dolayı birçok kez ulaşım bağlantılarının kesildiğine ve kış döneminde yollarının kullanılamaz hale geldiğine dikkat çekerek Bağlar Belediyesi’nin bu sorunu çözmeye yönelik çalışmalarının kendilerini sevindirdiğini söyledi. Kış dönemi gelmeden tamamlanması planlanan belediyenin çalışması köylüleri memnun etti. Buyuransu Köyü Muhtarı Çelebi Çadırcı, "İlk defa böyle bir hizmete kavuşacağız. Bundan dolayı belediye başkanımıza teşekkür ediyoruz" ifadelerini kullandı.
Muhtar Çadırcı, "Karacadağ’dan gelen yağmur ve kar suları birçok kez doğal afetlere neden oluyor. Aynı köyün içinde evden eve gidemiyoruz, çocuklarımız okula gidemiyor, hayvanlarımızı otlatamıyoruz. Tarım alanlarımız zarar görüyor, hayvanlarımız telef oluyor. Hastamız olduğunda şehre götüremiyoruz. Kendi imkanlarımızla bir şeyler yapmaya çalıştık ama yetmiyor tabi. Şimdi belediyemiz menfez köprü çalışması başlattı. Bizim için hayal gibi bir şey ama gerçek olacak. Ulaşım çilemiz son bulacak, hayatımız kolaylaşacak. İlk kez bir belediye yönetimi sesimize kulak vererek gereğini yaptı.  Bu konuda hassasiyet gösteren belediye başkanımız Hüseyin Beyoğlu ve bunun için emek ortaya koyan belediye birimlerine, çalışanlarına teşekkür ediyoruz" dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Diyarbakır haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Diyarbakır ilinden Bağlar'da menfez köprüler yapılıyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Eylül 2019 tarihinde saat 11 53’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Bağlar'da menfez köprüler yapılıyor haberi güncellenecektir.

DİYARBAKIR NAMAZ VAKİTLERİ

21 Eylül 2019, Cumartesi
 • İmsak
  04:37
 • Güneş
  05:58
 • Öğle
  12:17
 • İkindi
  15:45
 • Akşam
  18:27
 • Yatsı
  19:43
Sayfa Başı