DANIŞTAY BOZDU, SORUŞTURMA GENİŞLİYOR

Salim UZUN/HÜRRİYET
14.08.2018 - 10:13 |Son Güncelleme :

Akdeniz Üniversitesi’nde büyük yankı uyandıran ‘milyonluk maaş skandalı’ ile ilgili dosyayı karara bağlayan Danıştay, soruşturma kapsamının genişletilmesini istedi.

Salim UZUN/HÜRRİYET

AKDENİZ Üniversitesi’nde (AÜ) uzun süre konuşulan ‘milyonluk maaş skandalı’ ile ilgili dosyayı karara bağlayan Danıştay, soruşturma kapsamının genişletilmesi yönünde karar aldı. Soruşturma dosyasında günlük 22 saat çalıştıklarını beyan ederek aylık 36 bin lira, toplamda ise 1 milyon TL’ye yakın fahiş maaş aldığı iddia edilen Eğitim Fakültesi eski Dekanı Prof. Dr. Mimar Türkkahraman, eski dekan yardımcıları Doç. Dr. Mehmet Erdoğan ve Doç. Dr. Fatma Gök’ün ismi geçiyordu.

EKSİKLİK TESPİTİ

Lüzum-u muhakeme kararına yapılan itiraz üzerine dosyayı inceleyen Danıştay, soruşturmada maaş işlemlerini imzalayan kişilerin şüpheli sıfatı ile dosyaya dahil edilmediğini, olay sonrası alacak davalarının akıbetinin araştırılmadığını tespit etti. Tespitler üzerine soruşturmanın eksik yapıldığı kanaatine varan Danıştay, lüzum-u muhakeme kararını bozarak soruşturma sürecinin yeniden yapılması kararını aldı.

GEREKEN YAPILACAK

Karar üzerine dosya Akdeniz Üniversitesi’ne iade edildi. Danıştay’ın kararını doğrulayan AÜ yetkilileri, “Karar ilgili birimlere tebliğ edildi. Dosyadaki eksiklerin giderilmesi ve soruşturmanın yeniden yapılması istenmiş. Biz hemen konuyla ilgili çalışmayı başlattık. Eksiklerin giderilmesi sonrası hukuki prosedür devam edecek. Biz kamu kaynaklarının doğru şekilde harcanması için mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi.

ÖĞRETİM ÜYESİ KONUŞMUŞTU

Akdeniz Üniversitesi döner sermayesinden toplam 300 bin lira ek ücret alan Eğitim Fakültesi eski Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Fatma Gök, “Aldığımız ödemelerle ilgili yasal bir sınır varmış. Ama bize böyle bir şey haber verilmedi. Aldığım en yüksek miktar 8 bin lira ile 36 bin lira arasındaydı. Hiçbir usulsüz işlem yapmadım. Buna rağmen devleti soymuşuz gibi göstermeye çalıştılar” demişti.

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Yerel Haberler haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Yerel Haberler ilinden DANIŞTAY BOZDU, SORUŞTURMA GENİŞLİYOR hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Ağustos 2018 tarihinde saat 10 13’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça DANIŞTAY BOZDU, SORUŞTURMA GENİŞLİYOR haberi güncellenecektir.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

14 Aralık 2019, Cumartesi
 • İmsak
  06:42
 • Güneş
  08:14
 • Öğle
  13:03
 • İkindi
  15:22
 • Akşam
  17:43
 • Yatsı
  19:10
Sayfa Başı