BURSA HABERLERİ

Yıldırım’ın gelişmesi için ne vaat ediyorlar?

Serhat TEZCAN / Hürriyet Bursa özel
06.03.2019 - 14:07 |Son Güncelleme :

Yıldırım’ı geliştirmeye ve yönetmeye talip olan belediye başkan adayları ile görüştük. ‘Yıldırım ile ilgili vaatleriniz nelerdir?’ diye sorduk. Adaylar, ilçedeki eksiklikleri bildiklerini belirterek, projelerinin bulunduğunu söyledi. İşte Yıldırım Belediye başkan adaylarının vaatleri...

Serhat TEZCAN / Hürriyet Bursa özel

MUTLU BİR YILDIRIM İÇİN YOLA ÇIKTIKYıldırım’ın gelişmesi için ne vaat ediyorlar

Millet İttifakı CHP Yıldırım Belediye başkan adayı Özgür Erdursun, vatandaşların beklentilerine uygun şekilde ilçenin yönetilmediğini söyledi. Erdursun, ilçeye değer katabilmek, vatandaşları memnun etmek, farklı yerlerden insanların gezmeye gelebileceği, mutlu bir Yıldırım için yola çıktıklarını açıkladı.

ÇOCUKLAR ARASINDA FARK YOK

Teleferik Bölgesi’nin, Bursa’nın gözbebeği olduğunu söyleyen Erdursun, kente gelen yerli ve yabancı turistlerin Uludağ’a gitmek için buraya geldiklerini hatırlattı. Teleferik Meydanı’nın 30 senedir aynı vaziyette olduğunun altını çizen Erdursun, “Yıldırım’ın bazı bölgelerini cazibe merkezleri haline çevirmemiz gerekiyor. Bursa’nın kebabı, kestane şekeri, havlusu meşhur. Oradaki esnafın kazanması lazım. Bunlar yapıldığı takdirde; oradaki evler, mal, mülk değer kazanır. O bölge cazibe merkezi olur ve olacak” diye konuştu.

Yıldırım’da üniversite olduğunu hatırlatan Erdursun, “Ancak dersin ardından öğrenciler, doğruca Nilüfer’e gidiyor. Gençleri burada tutmamız gerekiyor. Kültür, sanat, spor alanında yatırım yapmamız ve arkadaşları ile sohbet edeceği bir cazibe merkezi kurmamız gerekiyor. Yıldırımlı bir çocuk ile Nilüferli çocuk arasında bir fark yok. Çocuk sadece okula mı gidip gelmeli?” dedi.

Yıldırım’ın gelişmesi için ne vaat ediyorlar

Millet İttifakı CHP Yıldırım Belediye başkan adayı Özgür Erdursun

‘KREŞ AÇACAĞIZ’

Kendisinin sosyal güvenlik uzmanı olduğunu anımsatan Erdursun, Yıldırım’da birkaç bölgede kreş açarak, kadınların iş yaşamında yer almasını sağlamak istediğini belirterek, “Evlatlarımızı da iyi eğitmeliyiz. Anneler çocuklarını bize emanet edecek. Atanamayan öğretmenlerimizde kreşlerde iş bulacak. Buraya gelen çocuklarımız yabancı dil öğrenecek, müzik aleti kullanacak, spor imkanı bulacak” diye konuştu.

KADINLARA EVİNDE ÇALIŞMA İMKANI

Eşini dışarda çalıştırmak istemeyen eş sayısının fazla olduğunu söyleyen Erdursun, bu konuda da alternatifinin bulunduğunu kaydetti. Bunu örnek ile açıklayan Erdursun, “Mesela üniversitenin yanında belediyeye ait bir yurt var. Yolun altındaki ablalara, ‘Salça, turşu, erişte, mantı yapın’ diyeceğiz. Parası ile alacağız. Sosyal güvenlik uzmanı olarak öncelikle sigorta priminizin ödenmesi lazım diyeceğiz. Kazandıkları paranın bir kısmı ile sigortasını ödeyecek. Çocuklarımıza da bunları yedireceğiz. Tekstil firmaları ile görüşüyoruz. Evlere fason işler verilebilir. Belediyeler bunlarla ilgili küçük tesisler kurabilir. İş kanununa uygun yerler yapılabilir” dedi.

Gençleri kötü alışkanlıklardan kurtarabilmek için sporun önemine vurgu yapan Erdursun, “Yıldırım’da spor alanları yapılmış ancak kullanmak isteyenler için ücretli. Halısaha yapılmış ama kapısı kilitli. Biz Yıldırımlı gençlere kendi malları gibi kullanma şartıyla ücretsiz sunacağız. Bunun dışında yürüyüş alanları yapacağız” diye konuştu.

ENGELSİZ YILDIRIM

Türkiye’de 8,5 milyon engelli vatandaş bulunduğunu belirten Erdursun, engelsiz yaşanacak bir Yıldırım meydana getireceklerini taahhüt etti. Engelli bir çocuğun evinde oturmayacağını söyleyen Erdursun, arkadaşları ile birlikte olacağı yerler inşa edeceklerini kaydetti.

‘YILDIRIMLILAR YÖNETECEK’

“Yıldırım’ı, Yıldırımlılar ile yöneteceğiz” diyen Erdursun, “Bu siyasi bir slogan değil, tıpkı Nilüfer’de olduğu gibi kent konseyleri vardır. O tarzda caminin imamı, mahallenin öğretmeni, işçi, sendika üyesi 15 – 20 kişilik konsey olacak. Yıldırım’da şöyle bir proje getirdik diyeceğiz. İsteklerini söyleyecekler, dayatmayacağız. Benim gözümün önünde Mustafa Bozbey örneği var. Bu örneğin üzerine koyarak ilerleyebiliriz” diye konuştu.

KADERİNE TERK EDİLMEMELİ

Yıldırım’ın en büyük sorunlardan birisinin imar olduğunun altını çizen Erdursun, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yolun altı yeşil ve tarım alanı görünüyor. Artık yeşil alan değil. Kendimizi kandırmamalıyız. Devleti yönetmek, bürokrasi ciddidir. Planlar önden gidecek, vatandaşı çağıracak. Devlet geride kalmış. Yıldırım kaderine terk edilmemeli. Suriyeliler ile birlikte 1 milyon nüfusa yaklaştık. 9 yıl sonra ne olacak? Hızlı bir şekilde vatandaş lehine program yapmamız gerekiyor.”

NİLÜFERLİ ÖZENECEK

Yıldırım’ı Nilüfer yapmak için aday olmadıklarını söyleyen Erdursun, “Ancak hedefimiz Nilüferlinin özeneceği bir Yıldırım yapmak. Birçok projemiz var. Açık oto pazarı yapacağız. Aynı zamanda konser, etkinlik, festival, şenlikler burada yapılabilir. Kültür merkezleri açmalıyız. Toplantı söyleşi ve konserleri buralarda yapabiliriz. Dernekler yerleşkesi yapmak istiyoruz. Herkesin ulaşabileceği 70 dönüm büyüklüğünde bir alanda Podyumpark Projemiz var” dedi.

Yıldırım’ın gelişmesi için ne vaat ediyorlar

SEVGİ ÖNPLANDA OLACAKYıldırım’ın gelişmesi için ne vaat ediyorlar

DP Yıldırım Belediye başkan adayı Mustafa Ertemur, belediye bünyesinde yeni doğanların çocukluk çağına kadar olan süreçte hiçbir çalışma bulunmadığını belirterek, “Yeni doğanlar için ayrıca bir çalışma içinde olacağım. Bebeklik çağından başlayan sürecin ideal olacağını düşünüyorum. Yeni doğmuş bebeklerde iki yaşına kadar anne ve baba sevgisi ön plana çıkarmaya çalışacağım. Aile birlikleri için daha iyi ortamlar yapmaya çalışacağım. Bunu geliştirip, sağlıkla birlikte bilimsel şekilde gelişimlerini okul dönemine kadar gerçekleştirmeye gayret edeceğim” diye konuştu.

DAHA KALİTELİ YAŞAM

Gençlere en iyi şekilde yaşamsal ortam sağlamayı vaat eden Ertemur, “İnsana hizmet ön planda olacak. Engellilerin geleceklerinde yaşamsal düzeyini daha kaliteli hale getirme, gazilerimizi ve şehit evlatlarımızın ailelerinin yaşamlarını en iyi düzeye taşımayı istiyorum. Yıldırım’ın kozmopolit ortamında meydana gelen toplumsal değerleri hepsinin kendi özlüklerine göre yükseltip, farklılık görmeyerek, en üst düzeye çıkarmakla mükellef olacağım” dedi.

NOT: Hürriyet Bursa Muhabiri Serhat Tezcan, Cumhur İttifakı AK Parti Yıldırım belediye başkan adayı Oktay Yılmaz’ı vaatlerini anlatması için defalarca aramasına rağmen kendisine ulaşamadı. Bu sebeple Yılmaz’ın vaatlerine sayfamızda yer veremiyoruz.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Bursa haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Bursa haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Yıldırım’ın gelişmesi için ne vaat ediyorlar? haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ

23 Ekim 2019, Çarşamba
 • İmsak
  05:52
 • Güneş
  07:15
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  15:52
 • Akşam
  18:21
 • Yatsı
  19:40
Sayfa Başı