BURSA HABERLERİ

Yeni dönemde öncelik insana yatırım

Serhat TEZCAN / Hürriyet Bursa
12.04.2018 - 10:25Son Güncelleme :

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nda (BTSO) seçim süreci tamamlandı. Yapılan oylama sonucu BTSO Yönetim Kurulu’nda 5 isim değişirken, meclise ise 78 yeni isim ilk kez girdi. Meclis üye sayısının artışı ve değişim ise ‘Aktif ve katılımcı yönetim’ anlayışı olarak yorumlanıyor. Yaş ortalamasının 48’den 50’ye yükseldiği patronlar kulübünün, yeni dönem sloganı ‘İnsana yatırım’ olacak.

Serhat TEZCAN / Hürriyet Bursa

BTSO’da yeni dönem seçim süreci 10 Nisan 2018 Salı günü yapılan oylamaların ardından sona erdi. Seçimlerde yönetim kurulu başkanı, yönetim kurulu üyeleri, TOBB delegeleri, disiplin kurulu üyeleri ile meclis başkanı, meclis başkanlık divanı ve ihtisas komisyonları belirlendi. Seçim öncesinde de bazı değişiklikler yaşandı. Komite sayısı 51’den 63’e yükselirken, meclis üye sayısı da 128’den 134’e çıktı. İki yıllık üyelik zorunluluğunun gelmesi birçok üyenin seçimlere katılamamasını da beraberinde getirdi. Oy kullanma hakkına sahip üyelerden yüzde 55’inin seçimlerde oy kullandığı belirlendi. Yönetim ve meclis divanının belirleneceği oy kullanmaya katılım ise yaklaşık yüzde 98 oranında gerçekleşti. 

YAŞ ORTALAMASI YÜKSELDİ

Önceki hafta gerçekleşen komite ve meclis üyelikleri seçimlerinde üstünlüğünü elde eden İbrahim Burkay, başkanlık yarışında tekti. Burkay’ın yönetim kurulu listesinde ise önemli değişiklikler vardı. Fahrettin Gülener, Zafer Bulut, İlker Duran, Şükrü Çekmişoğlu ve Nuri Körüstan’ın yerine Irmak Aslan, Osman Nemli, Alpaslan Şenocak, Haşim Kılıç ve Muhsin Koçaslan yönetime girdi. Yönetim kurulunda yaklaşık yüzde 50’lik bir değişim gözlenirken, BTSO Meclisi’nde bu oran daha fazlaydı. 134’e yükselen BTSO Meclisi’nde 56 kişi yerini korurken, 78 yeni isim eklendi. Buradaki değişim ise yaklaşık yüzde 59 olarak gerçekleşti. Yaş ortalaması da bu dönem 48’den, 50’ye yükseldi.

Seçimde meclis üyelerinden bazılarının tepki oyu kullandıkları da gözlendi. Bunu da Burkay ve yönetim kurulu üyelerinin oy pusulalarındaki isimlerini çizerek, gösterdiler. Burkay’ın 121 oy aldığı seçimde, en fazla ismi çizilen, yönetim kurulu üyesi ise 104 oy alan Hasan Gürses oldu. Yönetim kurulundan en fazla desteği 128 oy oranı ile Alparslan Şenocak ve Muhsin Koçaslan aldı.

AKTİF VE KATILIMCI YÖNETİM

BTSO Meclisi’ne giren üyelerden önemli bir bölümünün ilk kez yer alması dikkat çekti. Yeni dönemde üye sayısının artışı ve değişim, ‘Aktif ve katılımcı yönetim’ anlayışı olarak yorumlanıyor. Geçtiğimiz dönem ‘Bursa büyürse, Türkiye büyür’ sloganı ile yola çıkan yönetimin bu dönemki sloganı ise ‘İnsana yatırım’ olacak.

MECLİS BAŞKANLIĞI’NDA DEĞİŞİM

BTSO Meclis Başkanlığı ve Divanı da değişti. Burada da yapılan seçimde iş insanı Ali Uğur tek liste ile seçime girdi. Oylama sonrasında bayrağı Remzi Topuk’tan alan Ali Uğur’un başkan yardımcılığını Murat Bayizit ve Metin Şenyurt; Katip Üyelikleri ise Gülçin Güleç Uçar ile Hakan Batmaz yapacak.

Yeni dönemde öncelik insana yatırım

 

BTSO YÖNETİM KURULU:

İbrahim Burkay, İsmail Kuş, Cüneyt Şener, Hasan Gürses, İbrahim Gülmez, Aytuğ Onur, Irmak Aslan, Osman Nemli, Alparslan Şenocak, Haşim Kılıç ve Muhsin Koçaslan.

 40 MAKRO PROJE

Seçim sonrasında bir değerlendirmede bulunan BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay,

son 5 yılda hem Bursa, hem de Türkiye ekonomisine vizyon katan projeleri hayata geçirdiklerini belirterek, “16 makro proje ile yola çıktığımız 5 yıllık görev sürecimizde 40’ın üzerinde makro projeyi hayata geçirme fırsatı yakaladık. ‘Bursa büyürse, Türkiye büyür’ inancıyla ortaya koyduğumuz vizyon ve projeler, önümüzdeki 4 yıllık süreçte de yeni yönetimimiz ve meclisimizle hayata geçmeye devam edecektir “ diye konuştu.

HEDEFLER DOĞRULTUSUNDA ÇALIŞACAĞIZ

Yeni dönemde de Bursa’nın potansiyelinden aldıkları güçle Türkiye’nin 2023, 2053 ve 2071 hedefleri doğrultusunda çalışmayı sürdüreceklerini söyleyen Burkay, “Bu seçim sürecinde aramızdaki birlik ve beraberliğin ne kadar güçlü olduğunu tüm Türkiye’ye göstermiş olduk” dedi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden Yeni dönemde öncelik insana yatırım hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Nisan 2018 tarihinde saat 10 25’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Yeni dönemde öncelik insana yatırım haberi güncellenecektir.BURSA NAMAZ VAKİTLERİ

12 Aralık 2018, Çarşamba
 • İmsak
  06:39
 • Guneş
  08:09
 • Öğle
  13:03
 • İkindi
  15:24
 • Akşam
  17:45
 • Yatsı
  19:10
Sayfa Başı