BURSA HABERLERİ

Okula hazır mısınız?

Polat PAKSOY / Hürriyet Bursa
27.08.2018 - 09:43Son Güncelleme :

HER çocuk için ilkokula başlamak çok stresli bir olay. Uzmanlar bu noktada asıl görevin ebeveynlere düştüğünü belirtiyor ve çocuklarını bu değişime yavaş bir şekilde adapte etmelerini tavsiye ediyor.

Polat PAKSOY / Hürriyet Bursa

Yeni bir yere uyum sağlayabilmek bizim için de zor bir durumken, çocuklarınız için daha da zor olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Üstelik çocuğunuzun daha önce hiç tanımadığı bir otoriteyi yani öğretmenini tanıması ve kabul etmesi gerekecek. O yüzden çocuğunuzu bu konuda yargılamak çok yersiz olur.

Öncelikle okula başlayacağı için neler hissettiğini, hangi konulardan endişe duyduğunu sorarak ve onun yalnız olmadığını söyleyerek onunla sohbete başlayabilirsiniz... Sonra mı? Buyurun okuyun.

Okula hazır mısınızİLKOKULA HAZIRLIK REHBERİ

- Çocuğunuz kuralları anlıyor ve onlara uyuyor mu?
Bu onlara sınıf içindeki aktivitelere katılması için yardımcı olur.

- Kendi başına tuvaletini yapabilir mi?
Kendi kendine işlerini halletmesi özbakım becerilerinin gelişmiş olduğunun bir göstergesidir.

- Kalemi doğru tutmayı biliyor mu? Makasla bir şeyleri kesebiliyor mu?
Bu ‘Küçük Kas Becerileri’ yazmayı öğrenmeye çalışırken veya güzel sanatlar gibi derslerde bir şeyler yapmaya başlayınca yardımcı olabilecek yeteneklerdi.

- Kitaplara ilgisi var mı? Resimli kitapları okumaya çalışıyor mu?
Bu davranış onun okumayı öğrenmeye hazır olduğunun göstergesidir.

KİŞİLİĞİNİ ANALİZ EDİN

- Meraklı biri midir? Yeni şeyler öğrenmeye çalışır mı?
Merak duygusu, okulda karşılaştığı yeni şeylere karşı duyacağı korkuyu yenmesini sağlayacak bir özelliktir.

- Diğer çocuklarla iyi anlaşabiliyor mu?

Çünkü tüm gün diğer çocuklarla etkileşim içerisinde bulunacak. Bu tip davranışı sağlayabiliyor olması onun sosyalleşmesine katkı sağlayacaktır.

- Çocuğunuz başkalarıyla takımın bir parçası olarak çalışabiliyor mu?

Eğer diğer çocuklarla grup içerisinde uzlaşabiliyorsa bu onun duygusal olarak geliştiğinin ifadesidir.

DUYGUSAL OLARAK HAZIR MI?

- Rutin değişikliklere ayak uyduruyor mu?

- Bir aktiviteyi tamamlayana kadar uğraşıyor mu?

- Sorumluluklarının arttığını fark ediyor mu?

- Yaptıkları şeyleri anlamlandırıyor ve yapamadığı konularda yardım istiyor mu?

- Diğer çocuklarla oyun oynadığında onlarla konuşuyor ve etkileşim içerisinde bulunuyor mu?

- Kendisi dışındaki başka insanların da ihtiyaçları olduğunun farkına varıyor mu?

- Kendi eşyalarına sahip çıkıp, başkalarının eşyasına saygı duyuyor mu?

* Bu soruların birkaçına bile olumsuz yanıt veriyorsanız sorunu tek başınıza çözmek yerine uzman yardımı almayı düşünebilirsiniz.

SORUNLARI SEVGİYLE AŞIN

- Büyük gün geldi çattı ve çocuğunuzu okula getirdiniz ve ayrılma vakti geldi. Ama ne siz ne çocuğunuz ayrılmak istemiyorsunuz. Ne yapacaksınız? Okulun ilk günü bazı çocuklar ailenin yanından kolay bir şekilde ayrılabilirken, bazı çocuklar ise bu süreci zor bir şekilde karşılayabilir. Bu kaygılarla başa çıkmak için uzmanların tavsiye ettiği şu yöntemleri deneyebilirsiniz:

ANNELER DİKKAT!

1- Çocuğunuza birbirinizi özleyeceğinizi ve onu sevdiğinizi söyleyerek eve geldiğinde sevdiği bir şeyi yapacağınızı söyleyebilirsiniz.

2- Fazla korumacı bir yaklaşım sergiliyorsanız, bu çocuğunuzun bilinçaltına sizden ayrılamayacağı mesajını verebilir. Bu tip davranışlardan kaçının.

3- Okul başlamadan önce pratik yapın. Yavaşça ondan uzakta kaldığınız süreyi artırın.

4- Okula başlayacağı günden önce çocuğunuzla beraber öğretmeniyle tanışın ve okuyacağı sınıfı gezin.

5- İlk gün geldiğinde çocuğunuzla tereddütsüz bir şekilde vedalaşın. Eğer vedalaşırken fazla oyalanırsanız, çocuk bu yeni deneyimi tek başına idare edemeyeceğini hissedebilir.

Okula hazır mısınızSİZ ÇÖZMEYİN YARDIMCI OLUN

- Artık çocuğunuz okula başladı. Rahat bir nefes alabileceğinizi düşünüyorsanız büyük bir yanılgı içerisindesiniz.
Okula başlayan çocuklar sosyal becerilerini bu dönemde geliştirmeye başlıyorlar. Çocuklar birbirleriyle daha çok vakit geçirmeye başlayıp, yakın arkadaşlarının kim olacağını seçiyor. Nasıl iyi arkadaş olabileceklerini, kimlerden hoşlanmadıklarını ve duygularını nasıl kontrol etmesi gerektiğini öğreniyorlar.

SOSYALLEŞME DÖNEMİ

Sosyal hayata dahil olmasıyla beraber çocuk, hayatında ilk kez deneyimlediği birçok olayı anlamakta güçlük çekiyor olacak. Okula başladıktan sonra çocuğunuzu bunalmış ve stresli bir şekilde görebilirsiniz. Bu son derece normal bir durum çünkü çocuk artık ait olduğu toplumda kendine yer etmeye çalışıyor.

Herhangi bir anlaşmazlıkta veya anlamakta güçlük çektiği olaylarda çocuğunuza çözüm yolunu direkt söylemek yerine onun düşüncelerine karşı farklı bir açıdan görüş ileri sürerek bu olayları kendisinin çözmesine izin verin. Bu onun çatışmayı nasıl ele alacağını ve uyuşmazlıkların nasıl çözüleceğini öğreterek, sosyal becerilerini geliştirmesine katkı sağlar.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden Okula hazır mısınız? hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 27 Ağustos 2018 tarihinde saat 09 43’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Okula hazır mısınız? haberi güncellenecektir.BURSA NAMAZ VAKİTLERİ

28 Ağustos 2018, Salı
 • İmsak
  04:50
 • Guneş
  06:20
 • Öğle
  13:11
 • İkindi
  16:52
 • Akşam
  19:50
 • Yatsı
  21:14
Sayfa Başı