BURSA HABERLERİ

Kestel’in gelişmesi için ne vaatler verdiler?

Serhat TEZCAN / Hürriyet Bursa özel
11.03.2019 - 09:54Son Güncelleme :

Kestel belediye başkan adayları, trafik, otopark, sosyal yaşam, turizm ve kırsal kalkınma ile ilgili vaatlerini anlattı. Ortaya koymak istedikleri Kestel’in fotoğrafını çizdi. İşte adayların Kestel’in gelişmesini sağlayacağını inandıkları vaatleri…

Serhat TEZCAN / Hürriyet Bursa özel

GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİ VE SOSYAL HİZMETLERKestel’in gelişmesi için ne vaatler verdiler

Cumhur İttifakı AK Parti Kestel belediye başkan adayı Önder Tanır, daha önceden yapılamayan eksik kalan hizmetler bulunduğunu belirterek, “Sosyal yönlerin eksik kaldığı yönünde eleştiriler var. Bunların tamamlanması sağlanacak. Önümüzdeki dönem üzerinde duracağımız, ihtiyaç olduğunu hissettiğimiz, halkımızın beklentisi olan gönül belediyeciliği Kestel’de karşılık bulacak” dedi.

Kestel’in gelişmesi için ne vaatler verdiler‘KÖTÜ ALIŞKANLIKLARDAN KURTARACAĞIZ’

Gençlerin kötü alışkanlıklardan kurtulması için çalışmalar yapacaklarını dile getiren Tanır, “İlkokul çağından gençlerimizin üzerinde önemli sosyal projeler üzerinde duracağız. Sportif faaliyetlerimizi olacak. Milli Eğitim Bakanlığı ve okullarla birliktelikler olacak. Kültür merkezi ve spor merkezlerinin bol miktarda kullanımını sağlayacağız” diye konuştu.

TRAFİK VE OTOPARK

Kestel’de parklanma konusunda problem yaşandığını belirten Tanır, bunun ortadan kalkması için büyükşehir belediyesinde girişimde bulunacaklarını kaydetti. Ön çalışma başlatıldığını açıklayan Tanır, “Ana arterde tek yön uygulamasını düşünüyoruz. Bunun için ölçümler yapılacak. Büyükşehirde yazılımımız var. Dışardan profesyonel hizmet alıyoruz. Ölçümlerin sonucu simülasyon çalışmasına geçilecek. Nerelerde tıkanıklık var, profesyonel destek alınacak. Bunun çalışmasını başlattık. İlçede sonra tartışmaya açacağız. Kimsenin ‘Hayır’ demediği bir konu gibi görünüyor. Ana arterde katılaşmış bir şehir dokusu ve bütçeler malum. Tek yöne düşmesi yüzde 100 kapasite artışı gibi olacak” diye konuştu.

KAVŞAK DÜZENLEMESİ

Kestel’de kavşak düzenlemesini istediklerini söyleyen Tanır, hastanenin hizmete girdiğini hatırlatarak, “Poliklinikler bir bir çalışmaya başladı. Trafik yükü nedeniyle bu kavşağın düzenlenmesi gerekiyor. Kısa vadede yapacağımız dokunuşlar trafiği rahatlatacak” şeklinde konuştu.

KENT MEYDANI

Kent meydanında düzenleme yapılacağını ifade eden Tanır, “Altının otopark ve kısmen yeraltı çarşısı olmasını düşünüyoruz. Etaplandırarak, yapma düşüncemiz var. Büyük bir proje olacak. Maliyeti de beraberinde gelecek. Bunu iki etaba bölerek, ilk etabını biran önce başlatma gayretimiz var. Parklanma ve ulaşıma katkı sunacak” diye konuştu.

MİLLET KÜTÜPHANESİ

Eski Değirmen’de tescilli bina rölöve çalışmasının bittiğini söyleyen Tanır, bunu tekrar ayağa kaldıracaklarını belirterek, “Millet Kütüphanesi, Kent Müzesi şeklinde hizmet eder duruma getireceğiz. Bina bazında önemli çalışmalardan birisi. Bin metrekare civarında oturum alanı var” dedi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM

Kentsel dönüşüm konusunda da çalışmalarının olacağını dile getiren Tanır, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yatay mimari ve kişilerin rıza göstermesi yönünde açıklamalarını hatırlatarak, “Site bazında bu tarz çalışmalar yapılması gerekliliği ortaya çıkıyor. Pembe tablo çizmeyeceğiz. Burada da sitelerimiz, bloklarımız var. Toplanır, karar alır, tam birliktelik sağlanırsa, donatı alan ve kriterler kapsamında plan değişikliği yapılıp, kentsel dönüşüm konusunda ilçe belediyesi olarak yardımcı olacağız” diye konuştu.

TARIM A.Ş.

Kırsal mahalle sayısının fazla olduğunu belirten Tanır, “Büyükşehir ile Tarım A.Ş. iştirakimiz var. İlçede tarım ve hayvancılık faaliyetlerine destek olmak için bir benzerini Kestel İlçe Belediyesi olarak kuracağız. Tarım alanında Kestelli insanımıza destek için devrim niteliğinde görüyoruz. Belediyede Tarım A.Ş. ile çalışacağız. Ürün çeşitlendirilmesi üzerinde de çalışıyoruz. Ahududu bol miktarda yetiştiriliyor. Hassas ve kibar bir ürün. Bunun desteklenmesi, soğuk hava depolarının randımanlı hale getirilmesi, kooperatifler vasıtasıyla bir saat içinde soğuk hava deposuna girmesi gerekiyor. Yaban mersinine talep var. Bunun gibi faaliyetlerin belediyede şirket vasıtasıyla sahada çiftçimizin yanında olacağımız, yurt içi ve dışında pazar olması için fuar organizasyonları ile buradaki çiftçinin elinden tutacağımız moda girmek istiyoruz” dedi.

TURİZM

Turizm konusunda da canlılık sağlayacak çalışmalarının bulunduğunu açıklayan Tanır, “Saitabat, malum dünya çapında özellikte bir yer. Ortadoğu’da lansmanı yapılmış. Çevre düzeni, tesisleri, ismine ve reklamına yakışmayan noktada. Bölgeye konaklama olmazsa olmazlardan. Komplike şekilde yeniden dizayn edeceğiz. Kestel ve Bursa için potansiyel bir bölge. Küreklidere’yi de buraya katacağız. Bölge üzerinde duracağımız yerlerden birisi. Adrenalin park gibi çalışmalarımız olacak” şeklinde konuştu.

 Kestel’in gelişmesi için ne vaatler verdiler

‘HALK İÇİN ÇALIŞAN ADAYIM’

Millet İttifakı CHP Kestel belediye başkan adayı Yıldıray Atlı, halkın içinde, halk için çalışan bir anlayışın olmadığını fark ettiğini ve bu ihtiyaç nedeniyle adaylığa karar verdiğini açıkladı. Kestel’in sorunları ile ilgili bir araştırma yaptıklarını dile getiren Atlı, “Kestel’de temizlik ve çevre, trafik, kentleşme ile ilgili sorunlar öne çıktı. Bunlara yönelik projeler hazırladık. Kentte yaşayanların sorun olarak gördüğü tüm konularla ilgili çalışma yaptık” dedi.

‘ÖTEKİLEŞTİRMEDEN BİRLİKTE YÖNETECEĞİZ’

Kestel’de şeffaf bir yönetim istediklerini söyleyen Atlı, “Kimseyi ötekileştirmeden, tüm vatandaşların, kurumların, bilim insanların, odaların ortak olduğu bir anlayışı birlikte yöneteceğiz. Kavgadan uzak, uzlaşma noktasında yapacağız. Kestel Belediyesi’nde görev alacak arkadaşlarımız bu sorunlara vakıf olan; tanıdığı ve kendinden gördüğü adaylarla bu sorunları çözeceğiz” diye konuştu.

ÇEVRE TEMİZLİĞİ

Çevre, hava ve su kirliliğini önleyeceklerini söyleyen Atlı, yerlerdeki çöplerin bitirilmesi konusunda çalışmalarının olacağını açıkladı. Kestel’de bacalı sanayi kuruluşları bulunduğunu hatırlatan Atlı, “Onlarda da denetlemeleri artıracağız. Derneklerle görüşüp, havayı kirleten, derelerimize kimyasal atıklar atanların artık bu işlemlerinin durdurmasını sağlayacağız. Görüşerek, bizleri zehirlememelerini, duman içinde bırakmamalarını anlatacağız. Her evde kanser hastası var. Kestel’de oturup da kanser hastalığı ile tanışmamış aile yok. Böyle bir acı gerçeğimiz var. Bacalı sanayinin bir an evvel Kestel dışına çıkması ile ilgili çalışma yapacağız” dedi.

KENT MEYDANI PROJESİ

Kestel’deki trafik ve otopark sorununun çözümü için çalışacaklarını ifade eden Atlı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“En önemli konu Kestel Kent Meydanı, 12 bin metrekare alan içinde olup, 3 mahalleye cephesi var. Kestel’in yüzde 50 nüfusu bu, 3 mahallede ikamet ediyor. Burada yapacağımız iki katlı otopark ve yine çevre düzenlemesi ile 700 araç kapasitesi olacak ve devreye girdikten sonra esnaf, yaya ve vatandaşlar, otopark ve trafik sorunundan kurtulmuş olacak. Kestel’in çekim merkezi Kent Meydanı. Başka çekim merkezi yok. Buradaki yoğunluğu yavaşlatmak için Kestel Yaşam Merkezi’ni kuruyoruz. Orada sinema, alışveriş yerleri, tiyatrolar, çocuk oyun salonları, oluşacak. Diğer kalkınma projelerinden destek vereceğiz. Çekim merkezlerini dağıtacağız.”

DOĞUNUN ÇEKİM MERKEZİ

Yenimahalle’de Kestelpodyum diye bir alan planladıklarını açıklayan Atlı, “Çalışmaları yapıldı. Naim Süleymanoğlu Aquaparkı, ayrı ayrı yerlerde olacak. Çekim merkezlerini çoğaltacağız. Bursa’nın doğu bölgesinde sıkıntılar büyük. Sadece Kestel değil, Yıldırım, Gürsu, İnegöl, Yenişehir’de de gözüküyor. Doğu bölgesinin çekim merkezi olarak işlerimizi tamamlamak istiyoruz” dedi.

KIRSAL KALKINMA

Kırsal kalkınma konusunda da çalışmalarının bulunduğunu ifade eden Atlı, üretici ve tüketici kooperatiflerini kuracaklarını açıkladı. Kestel Ziraat Odası, Fidancılar Kooperatifi, İlçe Tarım, Belediye elele vererek, Kestel’de süt, tarım ve hayvancılığı destekleyecek çalışmalar yapacaklarını belirten Atlı, “Kestel Süt Fabrikası’nda üreteceğimiz süt, yoğurt, peynir, tereyağı gibi ürünleri Kestel Yaşam Merkezi’nde Podyumpark’ta ticarethanelerde satılmasını sağlayacağız. Köylü ve çiftçimizin kalkınmasını sağlayacağız. Belediyede Tarım ve Turizm Müdürlüğü’müz kurulacak. Tarım Müdürlüğü, Kestel Süt, Soğuk Hava Deposu, Toprak Analiz Bölümleri, çiftçiyi destekleyecek çalışmalar yapacak” diye konuştu.

TURİZM

Kestel’e turist çekme ve turizm değerlerini ortaya çıkarma çalışmalarının olacağını ifade eden Atlı, “Ajanslarla planlar yaparak, insanların gelmesini sağlama gibi projeler var. Tarihi ve doğa harikası bir yeriz. Uludağ, Kestel’dir. Saitabat, Orhaniye, Osmaniye, Alacam, Gözede, Babasultan; sayfiye köylerimiz, Uludağ eteklerini de bakir doğa harikası alanlar. Kuzeyde Gölbaşı var. Burada da su parkı projemiz var. Camping, turizm cazibe merkezi oluşacak. Adrenalin için genç ve kadınların gelebileceği alanlar olacak” dedi.

KADIN İSTİHDAMI VE SOSYAL PROJELER

Kırsala destek vereceklerini ve kadınların iş hayatına girmesi için projelerinin bulunduğunu ifade eden Atlı, “Köylerde armut pekmezi, erişte, ekmek yapılıyor. Onların satılması, evlere kazanç olarak geri dönmesi çalışmamız var. Ürettikleri çilek, elma, kiraz, armut, şeftali gibi meyvelerin satılmasını sağlayacağız. Dezavantajlı gruplarla ilgili yaşlıların günlük bakım evleri, evlerinde ziyaret edilmesi, tıraş olması, bakım hizmetlerinin verilmesi, seyahat etmesi gibi projeler var. Çocukların rahatlıkla oyun oynayabilmesi için parklar, yeşil alanlar, yazlık-kışlık oyun salonları, bunları da tamamlayacağız. Gençlerimiz ile ilgili gençlik merkezi oluşturacağız. Kadınların iş hayatına katılmaları ile ilgili çalışmalarımız olacak. Her mahallede kreşler yapıp, rahatlıkla çocuklarını bırakabilecekleri ve akşam alabilecekleri sistemi oluşturacağız” diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden Kestel’in gelişmesi için ne vaatler verdiler? hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 11 Mart 2019 tarihinde saat 09 54’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kestel’in gelişmesi için ne vaatler verdiler? haberi güncellenecektir.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ

14 Ekim 2019, Pazartesi
 • İmsak
  05:42
 • Güneş
  07:06
 • Öğle
  12:55
 • İkindi
  16:02
 • Akşam
  18:34
 • Yatsı
  19:52
Sayfa Başı