BURSA HABERLERİ

Kadın gelişirse toplum gelişir

Burcu BAŞAR / Hürriyet Bursa
08.06.2018 - 10:07Son Güncelleme :

Soroptimist; “En iyiyi hedefleyen kız kardeşler”

Burcu BAŞAR / Hürriyet Bursa

Soroptimist’in yeni Başkanı Elif Yazıcı ve tüm üyeleri ile kulübü ve gönüllüğe dayalı yapılan çalışmaları konuştuk…Röportajımızda ilk kurulduğu zamanlarda görev almış değerli kadınlarımızda vardı, onur üyeleri de vardı ,yeni yönetim kurulu üyeleri ve tabi ki genç üyeler de vardı.. Her kuşaktan Soroptimist Kulübü’nü dinlemek oldukça keyifliydi.

- Soroptimist kelime anlamı olarak ne demektir?
*Soroptimist Latince Sorar ve Optima kelimelerinin birleşimidir. Sorore: Kız kardeş, Optima: En iyi… Soroptimist sözcüğü de en iyiyi amaçlayan kardeşler olarak yorumlanmaktadır.

- Soroptimistler kimlerden oluşur, neler yaparlar?
*Soroptimisitler iş ve mesleklerinde başarılı olmuş, gönüllülük ruhuna sahip kadınlardan oluşmaktadır. Soroptimistler, kendi ülkelerinde ve dünyada kadınların ve çocukların yaşamlarını iyileştirmek için çalışır. Yüksek ahlak ilklerine uyarlar. İnsan hakları, kadının insan hakları,haklarda kadın erkek eşitliği ve toplumsal cinsiyet eşitliliğinin tam ve adil olarak uygulanması için gayret ederler. İlkeleri, iyi niyet, anlayış ve hoşgörüdür.

- Dünyada soroptimistler yaygın mıdır?
Soroptimist örgütü gönüllü kadın kuruluşları arasında etkin hizmet çalışmaları ile ön sırada yer alan dünya çapında saygınlığı olan bir sivil toplum örgütüdür. Tüzüğünde belirtildiği gibi üyeleri meslekte,iş hayatında her bakımdan yüksek ahlak ilklerine bağlı,vasıflı ve seçkin iş ve meslek kadınlarından oluşur.

- Nasıl üye olunur?
Soroptimist olmak onur verici bir ayrıcalıktır. Üyelik davetle olur. Karşılıklı sevgi, saygı ve hoşgörüye dayalı bir yaşam biçimidir. En az iki üyenin önermesi ile aday üyeliğe kabul edilen üye en az altı ay çalışmaları ile karşılıklı olarak üyelerin kendisini tanıması ve kendisinin de kulüp ilke ve çalışmalarını öğrenmesi sağlanır. Bu süre sonunda tüm üyelerin kabulü halinde üyeliğe kabul edilir.

- Dünyada ve Türkiye’de Soroptimist Kulübü ne zaman kurulmuştur?

İlk soroptimist kulübü 3 Ekim 1921’de Kaliforniya’da kurulmuştur. Türkiye’de uluslararası kuruluş kanununun çıkmasıyla birlikte İlk Türk Soroptimist Kulübü 1948 yılında İstanbul’da kurulmuştur. Halen Türkiye’de 40 kulüp ve 1000 civarında üyesi bulunmaktadır.

- Peki Bursa’da kulüp ne zaman kuruldu?

Bursa kulübü 1957 yılında kurulmuş olup, Bursa’nın ilk uluslararası gönüllü kadın kuruluşudur.1990 yılında da Bursa’da ikinci kulüp Uludağ Kulübü olmuştur.

Kadın gelişirse toplum gelişir

“KADINLARI GÜÇLENDİREN YENİ FİKİRLER İÇİN BULUŞUYORUZ”

- Bursa Soroptimist Kulübü’nün kaç üyesi var ve ne gibi çalışmalar yapıyor?
Halen 30 asıl ve 3 onursal üyemiz bulunmaktadır. Bunların dışında yaşlılık vs. sebeplerle kulübümüzden ayrılmış olsalar da gönül bağları devam eden çok sayıda soroptimist kız kardeşimiz bulunmaktadır. Yerli, ulusal ve uluslararası düzeyde topluma hizmet götürmekte, toplumun her kesiminde kadınların karar mekanizmalarına aktif katılımlarını sağlamak için çalışmaktayız.

- Kulübünüzün çalışma alanları ve yöntemlerinden bahseder misiniz?

Bizler toplumun, özellikle kadınların kültürel ve ekonomik kalkınmasına, eğitim ve sosyal hizmet yollarıyla yardımcı olmaya çalışmaktayız. Soroptimistlerce ve Soroptimistlerin işbirliği ile yürütülen eğitim ve sosyal faaliyetlerin devamını ve gelişmesini desteklemek ve bu amaca yönelik olarak ihtiyacı olan öğrencilere burs vermekteyiz. Bu yıl kulübümüzce 15 öğrenciye burs verdik. Bilimsel toplantılar,paneller,seminerler,sergiler,kermesler de düzenlemekteyiz.

Soroptimistliğin amaçları doğrultusunda diğer sivil toplum kuruluşları, soroptimist kulüpleri ve federasyonla işbirliği içerisinde çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

KADININ STATÜSÜNÜN YÜKSELTİLMESİ

- Temel ilkeleriniz nelerdir?
Kulüp, siyasal, dini konularda ve uluslararası ihtilaflarda mutlak tarafsızlık ilkesini benimser. Kendi amaç ve projelerimiz doğrultusunda ulusal ve uluslararası konularda çalışmalar yaparız. Temel ilkelerimizi; meslekte ve iş hayatında her bakımdan yüksek ahlak ilklerine bağlı kalmak, insan haklarının bütün insanlara sağlanması ve özellikle kadının statüsünün yükseltilmesi için çaba göstermek, bütün ülkelerin soroptimistleri arasında dostluğu ve beraberlik duygusunu geliştirmek, hizmet zihniyetini ve insanlar arası anlayışı canlı tutmak, uluslararası anlayışa, evrensel dostluğa,barışa katkıda bulunmak olarak belirtebiliriz.

- Soroptimist ambleminin neyi ifade ediyor?

Amblem bir daire üzerinde güneş ışınları yansıyan arka plan önünde kollarını yukarıya uzatmış SOROPTİMİST yazılı flamayı taşıyan genç bir kadın figürüdür. Figürün bir yanında yapraklı meşe palamutları, diğer yanında ise defne yaprakları vardır. Defne yaprakları azim ve çabayı ,meşe yaprakları gücü, sembol figürse soroptimistliğin kalbi ve kollarıyla tüm insanlığı kucaklayan ve ışık saçan vasıflarını belirtmektedir. Mavi ve sarı da soroptimist renkleri olarak kabul edilmiştir.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden Kadın gelişirse toplum gelişir hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 08 Haziran 2018 tarihinde saat 10 07’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kadın gelişirse toplum gelişir haberi güncellenecektir.


Sayfa Başı