BURSA HABERLERİ

'Farklı görüşleri kucaklayacağız'

Merve Özkan / Hürriyet Bursa
12.06.2018 - 09:40Son Güncelleme :

Türkiye genelinde 24 Haziran 2018 Pazar Günü, iki seçim yapılacak. Yeni yönetim modeli için Cumhurbaşkanı’nın belirleneceği oylamada aynı zamanda önümüzdeki dönem görev yapacak milletvekilleri seçilecek. Hürriyet Bursa olarak bu seçim sürecinde partilerin milletvekilleri adaylarına yapmayı planladıkları çalışmaları sorduk. Her iki bölgeden adaylara ‘Bursa için ne yapmak istiyorsunuz?’ sorusunu yönelttik.

Merve Özkan / Hürriyet Bursa

Farklı görüşleri kucaklayacağızCumhurbaşkanlığı ve milletvekillerinin seçileceği 24 Haziran 2018 Pazar Günü için Saadet Partisi (SP) 1’nci ve 2’nci bölge adaylarını belirledi. Gökhan Gerçek, Burak Çelik, Elif Sultan Şendöl, Mehmet Atmaca ve Fikret Bayram Hürriyet Bursa’ya seçim vaatlerini anlattı. SP’nin adayları toplumdaki kutuplaşmanın büyük bir sorun olduğuna değinerek, farklı siyasi görüşteki insanları kucaklayacaklarını söyledi.YAŞANABİLİR BİR BURSA İNŞA EDECEĞİZ

- Saadet Partisi 1’nci Bölge 1’nci sıra Milletvekili Adayı Gökhan Gerçek, Bursa’nın nerelerinin sanayi, nerelerinin tarım, nerelerinin de tarih ve turizm şehri olacağını planlayarak, işe başlayacaklarını kaydetti. TOKİ, hastaneler, alışveriş merkezleri, yüksek yapılar ve tren hatlarının şehir merkezini iyice sıkıştırdığını ifade eden Gerçek, “Bursa’da öncelikle bu sıkışıklık giderilecek, yüksek yapılaşma yerine yatay yapılaşmaya prim verilecektir” dedi.

Türkiye’nin kentsel dönüşüm kanunun olmadığına dikkat çeken Gerçek, “Bursa Belediyesi yüzde 50 emsal artışı vermiş, ardından, bunu biraz düşürmüştür ancak rant olduğu için müteahhitler bu konuda rantı yüksek bölgelere yönelerek, dönüşüm yapmışlardır. Biz, öncelikle altyapı yaparak, yeni yollar ve yeni arterler açarak, hatta katlı yollar yaparak, trafik ve diğer sorunları hallettikten sonra, sosyal donatılarla beraber Bursa’mızı yaşanabilir hale getirmek istiyoruz” şeklinde konuştu.

KIYI VE ŞERİTLER HALKA AÇILACAK

Bursa’nın öz kaynaklarına sahip çıkacaklarını da belirten Gerçek, “Orman, mera, tarım alanlarında yapılaşmaya izin verilmeyecek. Kıyılarımız ve sahillerimizin talan edilmesine fırsat verilmeyecektir. Bu alanların tüm halkımıza açık olması için gerekli düzenleme ve çalışmalar yapılacaktır” dedi.

TARIM VE HAYVANCILIK İVME KAZANACAK

- Bursa 1’inci Bölge 2’nci sıra Milletvekili Adayı Burak Çelik, tarım ve hayvancılık konusundaki sıkıntılara dikkat çekerek, desteklerin yanlış verildiğini kaydetti. Büyük çiftliklerin desteklerden ve hibelerden daha fazla pay aldıklarını aktaran Çelik, “Devlet politikaları büyük çiftliklerin daha fazla hibe almasını destekliyor. Köyde hayvancılık yapan vatandaş ise istediği desteği alamıyor. İnsanların kendi doğduğu yerde yaşamayı ve orada kazanmasını sağlayabilirsek o vatandaş şehre göç etmeyecektir. Böylelikle tarım ve hayvancılıkta ivme kazanacak” dedi.

HALKIMIZI DİNLEYECEĞİZ

Geçtiğimiz 20 yıl içerisindeki köy nüfusunun düştüğünü belirten Çelik, kırsalda kalan insanların da artık hayvancılık yapmak istemediğini söyledi.

Bursa’da trafik ve hava kirliliğinin gün geçtikçe daha da sorun haline geldiğini ifade eden Çelik, “Bursa’mız çok fazla göç aldığı için hem çarpık kentleşme çok fazla, hem de yapılaşma problemlerinden dolayı trafikte de sıkıntılar yaşıyor. Bu sorunların bir an önce düzeltilmesi gerekiyor. Bu seçim döneminde öncelikli olarak sahada halkımızla birlikte olarak onları dinleyip onların desteklerini bekliyoruz” dedi.

GÖÇÜ DURDURMAK GEREK

Bursa’nın çözülemeyecek problemleri olmadığını ifade eden Çelik, “Problemlerin ana teması, Bursa’nın sürekli göç alması diyebiliriz. Bu göçler Güneydoğu Anadolu’dan, Suriye’den ve özellikle de şehrimizin köylerinden oluyor. Öncelik olarak göçü durdurmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

BURSA’NIN LEHİNE ÇALIŞACAĞIZ

- Saadete Partisi 1’nci Bölge 3’ncü sıra Milletvekili Adayı Elif Sultan Şendöl, Bursa üzerinden elde edilen rantlar ve gerekli ön hazırlıklar yapılmadan devam eden çalışmaların insanların günlük yaşamını engellediğini dile getirdi. Bu çalışmaların Bursalıların lehine çevirmek için çalışacağını ifade eden Şendöl, “Şehrimizin farklılıklarını zenginliklere çevirmek için tüm gücümüzle çalışacağız. Ayrıca aylık düzenli halk günleri belirleyerek, kamuya açık alanlarda büyüklerimin ve gençlerimizin isteklerini dinleyecek, varsa hatalarımızı düzeltmemiz için uyarılarını, nasihatlerini dinleyeceğiz. Ve bu yönde de çalışmalarımızı şekillendireceğiz” şeklinde konuştu.

ÇALIŞAN ANNELER ÖNCELİĞİMİZ

Fabrikada çalışan kadınların ihtiyaçları doğrultusunda çalışacağını belirten Şendöl, anneleri çocuklarından ayırmadan gerekli tüm şartları taşıyan kreşler açacaklarını açıkladı. Açılacak olan kreşlerin işveren ve devlet desteğiyle karşılayacağını kaydeden Şendöl, ”Şehrimizde kreş ve anaokullarının denetlenmesine özellikle dikkat edilecek, hiç bir eksiklik göz ardı edilmeyecektir” dedi.

KUTUPLAŞMAYI YOK ETMELİYİZ

- Saadete Partisi Bursa 2’nci bölge 1’nci sıra adayı Mehmet Atmaca, genel ve yerel toplum düzeyinde kutuplaşmaların çoğaldığını söyledi. Diğer partilerle de görüşerek bu kutuplaşmayı yok etmek istediklerini belirten Atmaca, farklı siyasi görüşlere sahip olan insanların artık bir bütün olup kucaklaşması gerektiğini dile getirdi.

Bursa’nın yanlış teknik çalışmalarla idare edildiğini ifade eden Atmaca, “Bu konuda bir müdahale ve doğru teknik çalışmalarla sorunları çözüme ulaştırmak istiyoruz. Bir diğer sorun ise; kentsel dönüşüm. Hem kentsel dönüşüm, hem de ulaşım konusunda Bursa’nın yanlış çalışmalar içerisinde olduğunu hepimiz görüyoruz ve yaşıyoruz” dedi.

Ulaşımı hafifletmek adına büyük hatalar yapıldığını da kaydeden Atmaca, belediyelerin teknik hatalarına bir an önce müdahale edilmesi gerektiğini ifade etti.

HERKESE EŞİT MİKTARDA HİZMET

- 2’inci bölge 2’nci sıra adayı Fikret Bayram, bir İnegöllü olarak Bursa ile İnegöl’ün sorunlarının yüzde 80 oranda örtüştüğünü ifade etti. Bayram, ”Eğer bizim iktidarımız söz konusu olursa ya da iktidarda ortaklığımız söz konusu olursa memleket eşit hizmet alacağı için bütün sorunlar da eşit şekilde çözülecektir. Her ne kadar Bursa’dan milletvekili seçilsem de memleketin her noktasında eşit miktarda hizmet gösterilmesi konusunda hassas davranacağım. Gerek ekonomik anlamda gerek sosyolojik olarak kalkınmasından tarafım” dedi.

Nilüfer ve Özlüce civarlarındaki yapılaşma sıkıntılarını dile getiren Bayram, “Bu çarpık yapılaşma önümüze daha büyük problemler çıkartıyor. Ancak bu sorun bir imar affı çıkartılarak çözülecek türden değil. Bahsedilen imar affı Bursa’nın problemlerini daha da içinden çıkılmaz bir duruma düşüreceğini düşünüyorum. Bursa önceleri tarımla anılırken, şu an çarpık kentleşmeyle anılmasını asla istemem. Bundan sonraki süreçlerde bu yapılaşmanın daha fazla sorun çıkarmaması için ne yapılması gerekiyorsa yapacağız” dedi.

 

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden 'Farklı görüşleri kucaklayacağız' hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 12 Haziran 2018 tarihinde saat 09 40’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça 'Farklı görüşleri kucaklayacağız' haberi güncellenecektir.


Sayfa Başı