BURSA HABERLERİ

Anne sirkesiyle ABD’ye gidiyor

Gürkan DURAL/BURSA,(DHA)
09.05.2018 - 14:53Son Güncelleme :

Bursalı genç girişimci Aslı Pekdemir, annesinin evde hobi olarak ürettiği sirkeleri markalaştırma hareketiyle çıktığı yolda Hamdi Ulukaya Girişimi (HUG) - Girişimci Adayı Destek Programı’na katıldı. 7 bin 489 kişi arasından ilk 24’e kalan Aslı, hayallerini gerçekleştirmek için ABD’ye davet edildi.

Gürkan DURAL/BURSA,(DHA)

Geçtiğimiz aylarda TIME dergisi tarafından dünyanın en etkili 100 kişisi arasında gösterilen Hamdi Ulukaya, hayallerini ekonomik ve toplumsal faydaya dönüştürmek isteyen Türkiyeli girişimciler için 2017 yılında, Türkiye’deki girişimcilik ekosistemine katkı sağlamak amacıyla Hamdi Ulukaya Girişimi’ni kurdu.

ANNESİ ÜRETİYOR

Annesinin evde hobi olarak ürettiği sirkeleri ticarete dökmeyi amaçlayan 18 yaşındaki Aslı Pekdemir ise Hamdi Ulukaya Girişimi (HUG) - Girişimci Adayı Destek Programı’na yaptığı başvuru sonucu ülke çapında 7 bin 489 girişimci adayı arasından önce ilk 100’e sonra ilk 48’e girerek İstanbul’daki HUG’18 Hedef Belirleme Toplantısı’na katılmaya hak kazandı. Hedef Belirleme toplantısı boyunca yapılan değerlendirmeler sonunda, New York programına katılma hakkı kazanan 24 girişimciden biri olan Aslı Pekdemir, Türkiye’nin en genç girişimcilerinden biri olarak ABD’ye gidecek.

Haberi bizzat Hamdi Ulukaya ve Prof. Dr. Selçuk Şirin’den alan Aslı Pekdemir mutluluğunu ailesiyle paylaşırken, girişim sürecini Doğan Haber Ajansı’na aktardı. “Ben kendimi bildim bileli annem, evde hobi olarak doğal sirke üretir” diyen Pekdemir, “Bende bunu artık markalaştırıp ticarete dökmek istiyorum. İlk etapta çevremizdeki eş ve dostlarımıza bunu ikram ettik, ardından çok güzel geri dönüşler aldık. Hatta semtimize yakın kafelere de sirkemizden verdik, orada da küçük satışlarımız oluyor. Şimdi artık bunu ticarete dökerek girişimimi markalaştırmak istiyorum” dedi.

TENİSİ BIRAKTI

Aynı zamanda tenis sporunda da başarılar elde eden Aslı Pekdemir, “9 yaşından beridir tenis oynuyorum. Türkiye ve yurtdışında şampiyonluklar elde ettim. 14 yaşında milli takım oyuncusu oldum. 16 yaşında maddi yetersizliklerden ötürü çok sevdiğim tenisi bırakmak zorunda kaldım ama bu da beni daha çok girişimciliğe yöneltti. Bu şekilde annemin hobi olarak yaptığı sirkeleri ticarete dökmeye karar verdim ve şu an bununla ilgili çalışmalarda bulunuyorum” diye konuştu.

18 YAŞINDA

Henüz 18 yaşında olmasına karşın ABD’ye gidecek en genç girişimci unvanına sahip Aslı Pekdemir, “Açık lisede okuyorum, son sınıf öğrencisiyim. Açık lisede okurken de kendimi sosyal alanlarda, aktivitelerde çok geliştirdim. Girişimciliğe dair de birçok kitaplar okudum. En büyük özelliğimi ise şöyle görüyorum; geleceği beklemem, kendimi geleceği hazırlarım” ifadelerini kullandı. Pekdemir, bu macerasında özellikle başta Hamdi Ulukaya olmak üzere Prof. Dr. Selçuk Şirin, Dr. Çağdaş Şirin ve Prof. Dr. Erhan Erkut ile ailesine teşekkürlerini sundu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Bursa haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Bursa ilinden Anne sirkesiyle ABD’ye gidiyor hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 09 Mayıs 2018 tarihinde saat 14 53’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Anne sirkesiyle ABD’ye gidiyor haberi güncellenecektir.


Sayfa Başı